Başı Hiç Beladan Kurtulmayan Ülke: Bangladeş

 > -

Başı Hiç Beladan Kurtulmayan Ülke: Bangladeş

Kısa süre önce 8 katlı bir binanın çökmesi sonucu binden fazla tekstil işçisinin hayatını kaybettiği Bangladeş'i bu kez Mahasen kasırgası vurdu. Kasırga sadece Bangladeş'te 6 kişinin yaşamını yitirmesine değil 1 milyon kadar kişinin de tahliye edilmesine neden oldu.

Hint Okyanusu'nda oluşan Mahasen Kasırgası karaya ulaştıktan sonra yavaşlamasına rağmen 18 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bangladeş, Myanmar ve Sri Lanka'da 18 kişinin ölümüne neden olan kasırga, onbinlerce kişinin de evlerini terk etmesine neden oldu.

Bangladeş Meteoroloji Kurumu Direktörü Muhammed Şah Alem, kasırganın şiddetinin ilerleyen saatler içinde saatte 120 kilometreye erişmesinin beklendiğini söyledi.

Bangladeş ordusundan yapılan açıklamada da Deniz Kuvvetlerine ait 22 gemi ve Hava Kuvvetlerine bağlı 19 helikopterin kurtarma çalışmalarına katılmak üzere hazır bekletildiği belirtildi.

Kasırga sınıflandırmasına göre en zayıf olarak kabul edilen 1. kategoride yer alan Mahasen Kasırgasının, Bangladeş, Myanmar ve Hindistan'ın kuzeydoğusu üzerinden geçmesi bekleniyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu'ndan yapılan açıklamada, kasırganın, bölgede yaşayan toplam 8.2 milyon kişi için hayati tehlike oluşturduğu belirtildi.

Yetkililere göre göçmen kamplarında yaşayanların yarıya yakın kesimi, kasırga sonucu denizde oluşacak dalgalara ve sellere karşı oldukça dayanıksız olan sahil bölgelerinde bulunuyor.

Ntvmsnbc

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerHindistantahliye
Görüş Bildir