Başdanışman Bulut'dan İş Bankası Çıkışı: 'Acilen Kamu Bankası Olmalı'

 > 
26PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, ana muhalefet partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a dönük ifadelerinin ardından, CHP'nin yüzde 28.09 payı olan İş Bankası'nın gerekli düzenlemeler yapılarak acilen kamu bankası haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Bulut'un açıklamalarının ardından İş Bankası'nın hisseleri bugün dibe vurdu.

Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildiği kurultaydaki konuşmasında, "Diktatör bozuntusu olan adam. Şimdi ben yine hatırlatıyorum, senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Oturacaksın bunun hesabını vereceksin. Tarafsızlığını korumazsan her gün, her dakika, her saniye namus ve şeref kavramını sana hatırlatacağım" demesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kılıçdaroğlu: 'Diktatör Bozuntusu Değil de Barış Elçisi mi Diyecektim?' - onedio.com
Kılıçdaroğlu: 'Diktatör Bozuntusu Değil de Barış Elçisi mi Diyecektim?' - onedio.com

Bulut, TRT Haber'de dün akşam katıldığı bir programda Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan hakkındaki sözlerini eleştirdi ve CHP'nin payı olan İş Bankası üzerinden eleştirilerini sürdürerek, şunları söyledi:

"Bu banka Hintli Müslümanların gönderdiği parayla kuruldu. O banka bu devletin, milletin bankası partinin o banka içinde organik bağı olamaz ve bu konuşmadan sonra cumhurbaşkanına hakaret, devlete hakaret, millete, ümmete, maneviyata hakaretten sonra o bankanın acilen millete iade edilmesi gerekiyor. Çok açık söylüyorum bir partinin bankası olamaz, acilen gerekli düzenleme yapılarak bu bankanın bir kamu bankası haline getirilmesi gerekiyor."

Atatürk, 1924 yılında kendi talimatıyla kurulan İş Bankası'nda sahip olduğu hisselerin mülkiyeti ve yönetimini CHP'ye bıraktığını vasiyet ediyor. Atatürk yine vasiyetinde hisselere ilişkin kâr payının ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bırakılmasını istiyor.

Toplam 4.5 milyar TL sermayesi olan İş Bankası'nın ortaklık yapısında CHP'nin yüzde 28.09, banka Munzam Sandık Vakfı'nın yüzde 40.15 payı bulunuyor. Bankanın yüzde 31.76 hissesi ise BIST'te işlem görüyor.

CHP bankanın 11 üyeli yönetim kuruluna 4 üye atama yetkisine sahip.

İş Bankası'nın hisseleri sert düştü

İş Bankası hisseleri ilk seans sonunda yüzde 3.31 düşüşle 4.38 lira oldu, BIST 100 endeksi yüzde 1.33 düşüşle kapandı.

İş Bankası ile ilgili olarak geçen sene Şubat ayında Twitter'da düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddiaları yer almıştı.

Daha önce hükümetin atacağı bazı adımlarla ilgili yazdığı bilgiler doğru çıktığı için yazdıkları tedirginlik yaratan ve kim olduğu tespit edilemeyen Fuat Avni imzalı Twitter kullanıcısı, İş Bankası hisselerinin TMSF'ye devri konusunda BDDK'ya talimat verildiğini yazmıştı.

İş Bankası ise kaynağı ve gerekçesi bilinmeyen açıklamaların tarafı ve muhatabı olmadıklarını ve söz konusu yayınlara karşı yasal yollara başvuracaklarını açıklamıştı.

İş Bankası'ndan haber ve söylentilere ilişkin açıklama

İş Bankası, bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada banka faaliyetlerine ilişkin olarak gerçek dışı haber ve değerlendirmelere yer verildiğini belirterek, Bankanın kuruluşundan bu yana faaliyetlerini başta Bankacılık Kanunu olmak üzere mevzuata uygun bir şekilde yürütmekte olduğunu açıkladı.

İş Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak gerçek dışı haber ve değerlendirmelere yer verildiği görülmüştür. İş Bankası, kuruluşundan bu yana faaliyetlerini başta Bankacılık Kanunu olmak üzere mevzuata uygun bir şekilde yürütmektedir. Bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak bunun aksine bir değerlendirme veya gelişme bulunmamaktadır. Bankamızın gündeminin bu kapsamda sadece bankacılık faaliyetlerinden oluştuğunu, bu nedenle gerçek dışı haber ve iddialara itibar edilmemesini, gerçek dışı yayınlara karşı Bankamızın yasal yollara başvurmakta olduğunu kamuoyu bilgisine saygıyla sunarız."

Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir