Başbakan Yıldırım: 'Güvenlik Zafiyeti Yok'

 > -

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen üç ayrı canlı bomba saldırısında güvenlik zafiyeti olup olmadığıyla ilgili Başbakan Yıldırım açıklama yaptı. Yıldırım, "Zafiyet yok" dedi ancak havalimanlarında ilave tedbirler alınacağını da ekledi.  İçişleri Bakanı Efkan Âlâ da, "Elimizdeki bütün bilgiler ve bulgular bunun DAEŞ terör örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor ama kesinleşmiş bir durum söz konusu değil." dedi.

Çankaya Köşkü'nde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyla ilgili konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Terör Saldırısı: Can Kaybı 41'e Yükseldi - onedio.com
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Terör Saldırısı: Can Kaybı 41'e Yükseldi - onedio.com

Yıldırım, saldırıyı IŞİD'in yaptığına dair düşüncelerinin devam ettiğini söyledi. Başbakan, "Birkaç gün içinde soruşturma tamamlanır, saldırganların kimliği dâhil açıklanır" dedi.

Yıldırım, güvenlik zafiyeti olup olmadığıyla ilgili de değerlendirme yaptı. Güvenlik zafiyeti olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Teröristler normal güvenlik sisteminden geçemeyince, tarayıcılardan, polis kontrolünden, güvenlik kontrolünden geçemeyince geri dönüp valizlerindeki uzun namlulu silahlarla gelişigüzel orada kontrol yapan insanlara ateş ederek içeri girebilmiştir. Biri dışarıda kendisini patlatmış, diğeri de dışarıdaki panikten yaralanarak içeri girip içeride patlatmıştır."

Yıldırım, özellikle havalimanlarının girişlerinde ilave tedbirler alınacağını, özel yetiştirilmiş güvenlik elemanlarının artırılacağını da ekledi.

İstihbarat 20 Gün Önce Uyarmış - onedio.com
İstihbarat 20 Gün Önce Uyarmış - onedio.com

"Bütün bulgular DAEŞ tarafından yapıldığına işaret ediyor"

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ da, saldırıyla ilgili eldeki bilgilerin IŞİD’i işaret ettiğini söyledi; "Ancak kesin bir şey yok. Elde ettiğimiz bilgi ve şahıslar var. Bütün bağlantılar dikkatle değerlendiriliyor. Bunun sonucunda kesinleşecektir" dedi.

Saldırıya İlişkin Ayrıntılar Ortaya Çıkmaya Başladı - onedio.com
Saldırıya İlişkin Ayrıntılar Ortaya Çıkmaya Başladı - onedio.com

Âlâ ayrıca, eldeki bilgilerin saldırganların yabancı olduğuna dair olduğunu da belirtti.

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBinali YıldırımIŞİDPolisTerör
Görüş Bildir