Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz: 'Türkiye Bu Yıl Yüzde 3 Büyüyecek'

6PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bütün olumsuzluklara rağmen bu yıl Türkiye ekonomisinin en az yüzde 3 büyümeyi başaracağını söyledi.

Yılmaz, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir otelde yaptığı toplantıda, dünyanın küresel krizin etkilerinden tam anlamıyla çıkamadığını belirtti.

Bazı ülkelerdeki durgunluğun devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, Çin'de dahi büyümenin giderek düştüğünü ifade etti.

Gelişmekte olan ülkelerin de çok iyi durumda olmadığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Japonya, çok küçük büyümelerle idare etmeye çalışıyor. Bu yıl Rusya ve Brezilya gibi ülkeler ise bırakın büyümeyi küçülmeyle karşı karşıya. Buna rağmen ABD, İngiltere, İspanya gibi ülkelerde bir miktar toparlanma var. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. IMF'nin tahminlerine göre dünya bu yıl genel olarak yüzde 3 civarında büyüme sağlayacak. Çok şükür dünya büyümeye devam ediyor bu da iyi bir şey ama yeterli, dengeli değil ve nereye gideceği de çok kestirilemiyor. Döviz piyasalarında aşırı bir oynaklık var. Finansal piyasalarda belirsizliğin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Bu da tüm dünyayı olduğu gibi bizi de etkiliyor. Dünyanın hali ekonomik olarak çok iyi bir noktada değil."

Yılmaz, Türkiye'nin etrafında ise ciddi jeopolitik gelişmeler olduğuna dikkati çekti.

"Türkiye'ye eş zamanlı saldırıyorlar"

Suruç'tan sonra değişik terör örgütlerinin koordineli şekilde Türkiye'ye saldırdığına dikkati çeken Yılmaz, "Etnik gerekçeleri kullanan örgütlerin yanı sıra dini alet etmeye çalışan ve mezhep temelli hareket ettiği iddiasında olan terör örgütlerin hepsi bir arada Türkiye'ye eş zamanlı saldırıyorlar" diye konuştu. 

Türk sanayisinin çarklarının dünya şartlarında dönmeye devam ettiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bütün olumsuzluklara rağmen bu yıl inşallah Türkiye ekonomisi en az yüzde 3 büyümeyi başaracak. Geçen gün TÜİK, istihdam rakamlarını açıkladı. İşsizliğimiz yüzde 9,8 ancak çarpıcı bir veri var. Geçen yılın aynı dönemine göre istihdam 932 bin kişi artmış. Bu gerçekten bir çok ülkenin kıskanarak ve imrenerek bakacağı bir performans. Bütün bu şartlarda bunu başarmışız. Yine tüketici güven endeksinde özellikle ekimde ciddi bir düzelme olduğunu görüyoruz. Tarım sektörümüz çok şükür iyi durumda. Türkiye, bütün bu zorluklar içerisinde ihracatını belli seviyede tutma gayretinde."

Volkan Kaşik / AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir