Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: 'Türkiye Mazlum Milletlerin Sığınma Yeri'

 > 
9PAYLAŞIM

Türkiye Mazlum Milletlerin Sığınma Yeri

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye güçlü oldukça çevresine hem güven veriyor hem de mazlum milletlerin sığınma yeri olabiliyor" dedi.

ANKARA

Kanal 24 televizyonunda yayınlanan "Moderatör Haftasonu" programına eşi Aslıhan ve 4 aylık kızı Hatice Kübra Akdoğan ile katılan Akdoğan, milletin ve İslam aleminin kurban Bayramı'nı kutladı.

Akdoğan, Türkiye'nin sıkıntılı bir bölgede yer aldığını ve Suriye'deki olaylar nedeniyle sığınmacıların gelmeye devam ettiğini belirterek, bayramın bu sıkıntıların aşılmasına vesile olması temennisinde bulundu.

Bebek sahibi olmanın yaşamını olumlu yönde etkilediğini ifade eden Akdoğan, Allah'tan tüm bebeklere sağlık ve sıhhat diledi.

Akdoğan, Musul'da rehin alındıktan sonra yurda getirilen konsolosluk personelinin yanında, alıkonuldukları dönemde 2 bebeğin bulunduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

"Kendi bebeğime baktığımda onları düşünüyordum. Bu kadar imkan içinde bir sıkıntı olduğunda, başı ağrıdığında, başka bir sıkıntı olduğunda biz aciz kalabiliyoruz. Onlar orada acaba rehine iken ne yapıyorlar, o şartlar altında nasıl yaşıyorlar... Buradaki insanlar için de öyle. İnsanlar kendi çocuğuna, bebeğine baktığında dünyadaki diğer bebeklerin halini anlayabilmeli, empati yapabilmeli. Göçmen olarak evini barkını bırakıp can havliyle kaçan insanlar için de rehine tutulanlar için de yiyecek bir şey bulamayan Afrika'daki birçok bebek için de geçerli. Empati yaptığımız oranda insaniyete yaklaşıyoruz ve çaba gösterebiliyoruz."

Türkiye'nin sığınmacılara kucak açmaya devam ettiğine işaret eden Akdoğan, "Türkiye güçlü oldukça çevresine hem güven veriyor hem de mazlum milletlerin sığınma yeri olabiliyor. Allah devletimize, milletimize daha büyük imkanlar versin ve herkese sahip çıkabilme, herkesi kucaklayabilme imkanı versin" diye konuştu.

Bayramlarımız görev endeksli geçti

Bayramlarının nasıl geçtiğinin sorulması üzerine Akdoğan, son 12 yılda, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, danışman olarak çalıştığını, bu süre zarfında bayramlarının hep görev endeksli geçtiğini anlattı.

Akdoğan, Cumhuriyet tarihinin en uzun süre görev yapan başbakan danışmanı olduğunu dile getirerek, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la çalışmak başlı başına bir onur" dedi.

Akdoğan, bayramların değişmediğini, değişenin insanların algıları olduğunu ifade ederek, geniş ailelerin küçüldüğünü, kalabalık içinde yalnızlaşan insanların da bu nedenle eski bayramları andığını söyledi.

Ne tür müzikleri dinlediğinin sorulması üzerine de Akdoğan, alaturka müzik tercih ettiğini kaydetti.

Muhabir: Sarp Özer, Ferhat Demircan

AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir