Başbakan Erdoğan: 'Seçilme Yaşı 18 Olsun'

 > -

Erdoğan: 'Üniversitede En Büyük Tehlike Dogmatizm'

Erdoğan: 'Üniversitede En Büyük Tehlike Dogmatizm'

Başbakan Erdoğan, üniversitelerdeki gençlere ideolojinin deli gömleğinin giydirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı açılışı, fahri doktora ve 11 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan, üniversitelerin, evrensel bilginin peşinde olan, insanlığın ortak değerlerini, ortak kazanımlarını geliştiren kurumlar olduğunu ve böyle olması gerektiğini ifade etti.

Bunun için bilimsel özgürlük kadar özgünlüğe de ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:
''Kendi içinde çoğulculuğu sağlayamamış, özgür düşünceyi hazmedememiş bir üniversite yapısının özgün üretimde bulunabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple üniversitenin kendi içine kapanmaması, dış dünyaya açık olması, toplumla irtibatını sıkı tutması gerekiyor.

Üniversite için en büyük tehlike, dogmatizmdir, tek tipleşmedir, değişime ve gelişime kapalı olmaktır. Nitekim Türkiye'de bazı dönemlerde üniversiteler, tasfiye ile tek tipleştirmeyle anılmıştır. Üniversiteyi bir ideolojik aygıt olarak gören ve kullanan anlayış, uzun süre, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, hür düşünceyi esas alan gerçek üniversite ortamının oluşmasına mani olmuştur.

Oysa üniversite, fikirlerin etiketlendiği, zararlı-yararlı diye ayrıma tabi tutulduğu bir yer olmamalıdır. Gençlerimize ideolojinin deli gömleği giydirilmemelidir. Üniversitede fikirlerin çarpışmasından, yarışmasından hakikat ortaya çıkmalı. Müsademe-i efkardan barika-i hakikat doğar. Bunu yakalamak durumundayız."

Hans'tan, Helga'dan geri kalır ne yanımız var?

Ülkenin önemli pek çok bilim insanının burada ders verdiğini, önemli pek çok isminin bu üniversiteden mezun olduğunu, YTÜ'nün bugüne kadar gerçekten çok önemli başarılara imza attığını ifade eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dünyada hangi alanda yeni bir teknoloji geliştirilmişse, bunun bir tarafında mutlaka ama mutlaka Türkiye'nin, sizlerin damgası bulunmalıdır, Türkiye her alanda markalar üretmelidir. Bizim Hans'tan, George'tan, Helga'dan geri kalır ne yanımız var? Biz bunları aşabilecek insan gücüne, zekaya sahibiz. Hocalarımız da var, öğrencilerimiz de. Bunu başarırız. Kendimize inanacağız, güveneceğz ve bunu aşacağız. YTÜ başta olmak üzere bütün üniversitelerimize işte bu çerçevede çok önemli sorumluluklar düşüyor.''

AA

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'ın çocukluk anısı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yeni akademik yıl açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, insan ilişkilerindeki yozlaşmayı eleştirdi. Eskiden komşuluk hukuku olduğunu belirten Başbakan, 'çocukluğumda annem evde yoksa komşumuz Müşerref Teyze beni yıkardı' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Seçilme Yaşı 18 Olsun

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBilimRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir