Erdoğan'dan AB'ye: 'Bunlar Şaşırmış Ya!..'

 > -

Başbakan Konuşuyor

Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu'nun Ankara'da yapacağı ilk toplantısında açılış konuşması yapıyor...

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Rixos Otel'de düzenlenen Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında konuşuyor

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"GERÇEK YÜZLERİNİ GÖSTERDİLER"

Vatandaşlarımızın sesini duyabilmek onların duasını alabilmek inanıyorum ki daha önemli. İyi günde dostu her yerde bulursunuz, önemli olan kötü gündür. Dost adı altındakiler ne kadar yapay olduklarını gösterdiler. Olayları analiz etmeden, anlamadan dinlemeden maskeleri indirdiler. Gerçek yüzlerini gösterdiler.

"TUZAKLARA RAĞMEN YÜZDE 3 BÜYÜDÜK"

Somali’nin hayır duası bizim için her şeyden önemlidir. Ülkenin samimiyetini görenler süreç boyunca bize olan desteklerini esirgemediler. Nereden nereye geldiğimizi görmemiz gerekir. Türkiye üzerine senaryolar yazabiliyorlardı. 10,5 yıl öncesine kadar üç satır yazı haftalarda konuşulabiliniyordu. Kendisine güveni olmayan bir ekonomimiz vardı. Bütün bunları geride bıraktık. Bütün uluslararası denklemlerde Türkiye göz önünde bulunduruluyor. Artık Türkiye’nin görüşleri dikkate alınıyor. Özellikle de Türkiye’nin ekonomisi takdirler karşılanıyor. Geçmişte Tokyo borsası deyim yerindeyse hapşırma Türkiye ekonomisi grip oluyordu.

Türkiye ekonomisi istikrarla ilerliyor, büyüyor. Bütün tuzaklara rağmen 2013 ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdük. Gerçekler ortada. Dünyanın en sarsılmaz bir ekonomi meydana getirdik.

"TÜRKİYE DEMOKRASİSİ HEDEF ALINDI"

Sağlam bir temelin üzerine her bir tuğlayı çok dikkatli yerleştirdik. Son olaylarda sadece içeride ve dışardaki dostlar değil, demokrasi de sınavdan geçti. Türkiye demokrasisi hedef alındı. Sağlam yapımız sayesinde ne ekonomi, ne demokrasi yara almadı.

Türkiye’mizle gurur duymak zorundayız Türkçe dünyanın her yerinde uluslararası bir dil olarak ilgi görüyor. Sınır kapılarında itibar görüyoruz. Kızılay, TRT, TİKA, öğrenci ve öğretmenlerimiz, işadamlarımız gittikleri her ülkede baş tacı ediliyor. Türkiye’nin barış elini, dayanışma iradesini her yere ulaştırmaya başladık

Büyük devlet, büyük idealleri olan devlettir. Büyük devlet kendi vatandaşına sahip çıkabilen bir devlettir. Türkiye bunu yapmaya başlamıştır. Güçlü orduların anlam ifade ettiği bir çağda değiliz. Yaşadığımız çağ gönüllerin fethedildiği bir çağdayız. Biz de kazandığımız gönüllerle kardeşliğe katkı sağlamak için mücadele ediyoruz Gönüller kazanma peşindeyiz. Dayanışmayı artırmanın peşindeyiz. Dünya üzerindeki her mazluma ulaşmak el uzatmak gayesindeyiz. Unutmayın, her biriniz kendi alanınızda birer fatihsiniz. Gönüller kazanmak için birer akıncı, birer öncüsünüz. Her biriniz kendi alanında Gazi Mustafa Kemal olmalısınızÇ Bugün sahip olduğumuz güç ve büyüklük hiç kuşkusuz dışarıdan yapılan çalışmaların da bir ürünüdür.

“BUNLAR ŞAŞIRMIŞ YA”

AB’de alınan kararı görüyorsunuz. Bunlar şaşırmış ya bunlarda vefa yok. Sizin bir kere böyle bir karar almaya hakkınız var mı ya. İngiltere’de neler oluyor, Fransa’da neler oluyor. Bunlara sessiz kalacaksın. Türkiye’de eylem yapılacak koruma görevi yapan güvenlik güçlerine karşı karar almaya yelteneceksiniz. Siz de anti demokratiksiniz. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara sahip çıkıyorsunuz. Benim özgürlük alanıma saldıranlara sahip çıkana ben karşıyım . Böyle bir Avrupa birliği parlamentosunu da tanımıyorum. Sadece orada bir tabela olur. Omurgalı olmaya mecbursunuz. Omurgalı olmaya mecburuz. Hakkı tutup kaldıracaksınız.

“1 MİLYONU AŞKIN İNSAN VARDI ORADA”

Türkiye’ye yönelik karalama saldırılarının ne kadar örgütlü olduğunu görüyoruz. Dün hukuk çerçevesinde miting yaptık değil mi? Diğerleri her yer bizim diyor. CNN “Türkiye mitingine karşı protesto” diyor. Utanmadan sıkılmadan 1-2 saat sonra bunları siliyor. Alanı biliyor, görüyor 1 milyonu aşkın insan vardı orada. Oraya gelenlerin hepsi anti demokratik uygulamalara karşı toplandılar. Onlar vatanına sahip çıktı, o mitinge katılanlar milletine sahip çıktı oraya gelerek. Bunlara karşı ayakta durmak için daha fazla ayakta duracağız.

DÖVİZLE ASKERLİK

Sizlerden öncü olmanızı istiyorum.

Sizlerle bir şey paylaşmak istiyorum.

Kamuoyu araştırması yapmak istiyorum.

Dövizli askerlikte 10 euroyla bu işi yaptık.

Yetki Adalet Bakanlığı'nda.

Birkaç arkadaşın düşüncesini alayım.

Ne kadar olması lazım, ama insaflı olsun.

Burada 15 ay askerlik yaparsa, 12 ay askerlik yaparsa, uzman olarak yaparsa ne kazanacak ne kaybedecek işinden ayrı kalırsa.

GELEN CEVAPLAR

İtalya- 5112 Euro 5000 euro Erdoğan: Bunlar pek işime gelmiyor ama neyse…

Avustralya – 3500 euro

Erdoğan: Hesaplara baktığınız zaman siz hiç hesap yapmıyorsunuz. O sizin uçak paranıza yetmez.

Köln – 6500- 8000 euro arası

Berlin – 5100 euro

Belçika 5000 euro

Erdoğan: Kusurabakmayın ama işsizlere yönelik düşünüyorsunuz, işi olanlar için niye düşünmüyorsunuz

Hollanda 6500 euro

Amerika Test yapmak lazım. Yapabilecek olan 10 bin versin. Veremeyen 5000 bin versin. Sınırlandırma olmalı.

ERDOĞAN Ben de adil yaklaşım bekliyorum arkadaşlardan

Kanada Belli bir sınırlama yapılırsa haksızlık olur diye düşünüyorum. İnsanların ne kadar kazandığı ne kadar kazanmadığı belli. Hakkaniyetli olarak sağlansın. Az kazanan az çok kazanan çok ödesin.

ERDOĞAN Bu çok ticarethane bir yaklaşım. O zaman hepsinin bir karşılığı olması gerekir. Bir yere oturtamazsınız. Bir yere oturtarak ortalamasını bulmak gerekiyor. Bulunduğum yerde ne kazanıyordum, ne kaybederim. İşsiz olduğu için ona az para mantığı işletilirse ondan ücret alınmaması lazım. Ücret ödeyenlere haksızlık. Bizler için önemli. Kutsal bir görev olarak yapıyoruz. Belli bir birikimi eritelim diye bu adımı atıyoruz. Şehidimizden tutun gazimize kadar kullanılıyor bu paralar. Hayır ayağı da var bu işin.

Belçika Belçika’da askerlik kaldırıldı. Sivil görev haline geldi. Türkiye’de de sivil bir sistem geliştirilebilir mi?

ERDOĞAN Bu konuyla ilgili polislerde yaptık, kısmen öğretmenlerde yapıyoruz. Tayininin çıktığı yerdeki görevini askerlikten sayıyoruz. Çünkü güvenlik güçlerine ihtiyacımız var. Mesela TSK yedek subaysız bir askerlik düşünemiyoruz diyorlar. Yedek subaylık hakkını kazananlar 6 aylık yapıyor bitiriyor. 12 aylık yapanların içinde mühendisler var, yabancı dili iyi olanlar var. Gelecekte neler olur tabii bilmiyorum. Belçika’nın asker sayısıyla biz aynı değiliz. 250 binin üzerinde muvazzaf kadromuz var. Bu çalışma devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan 'Dövizli Askerlik' Pazarlığı

Başbakan Erdoğan Ankara'da katıldığı Yurt Dışı Türkler Dayanışma Kurulu toplantısında, gündeme dair açıklamalarının yanı sıra dövizli askerlik konusuna da değindi.

Başbakan Erdoğan salonda bulunanlara dövizli askerlik konusunda ne kadar bedel alınmasını istediklerini sordu. Salondaki 5000 avro tekliflerine Erdoğan biraz insaflı olun sözüyle gülerek cevap verdi. Yurt dışından gelen temsilciler, sürenin 38 yılı geçtiğinde vatandaşlıktan çıkarılmanın söz konusu olduğunu ve işsiz gençlerin de göz önüne alınarak bir bedel belirlenmesini söylediler.

Erdoğan salondakilerden adil bir yaklaşım beklediğini ifade etti. Erdoğan, "İşsizler için ona az bir para mantığıyla hareket edersek, o zaman onlardan hiç para almamamız lazım. Bu kez de ücret alınanların haksızlığa uğrayacağını düşünüyorum. Oradan elde edilen rakam Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından şehit aileleri, gaziler ve çeşitli hayır kuruluşları için kullanılacağını da düşünmek lazım." açıklamasında bulundu.

10.000 avro bedel ödeyerek dövizli askerlikten yararlananlar için daha düşük bir bedel belirlenirse, daha önceden ödeme yapanlara iade olacak mı sorusuna Erdoğan, hukuksal açıdan bakarsak böyle bir hak kanunlarda yer almıyor cevabını vererek bu konuda değerlendirmeler yapılarak karar verileceğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan AB'ye Sert Sözler...

Başbakan Erdoğan, bugünkü tek basına açık programında yurtdışında yaşayan Türklerle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Başbakan, "AB'de alınan kararı görüyorsunuz. Bunlar şaşırmış ya, bunlarda vefa yok. Sizin bir kere böyle bir karar almaya hakkınız var mı ya" dedi.

Başbakan sözlerine şöyle devam etti:

"İngiltere'de neler oluyor, Fransa'da neler oluyor. Bunlara sessiz kalacaksın. Türkiye'de eylem yapılacak koruma görevi yapan güvenlik güçlerine karşı karar almaya yelteneceksiniz. Siz de anti demokratiksiniz. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara sahip çıkıyorsunuz.

Benim özgürlük alanıma saldıranlara sahip çıkana ben karşıyım. Böyle bir Avrupa Birliği Parlamentosu'nu da tanımıyorum. Sadece orada bir tabela olur. Omurgalı olmaya mecbursunuz. Omurgalı olmaya mecburuz. Hakkı tutup kaldıracaksınız."

Son olaylarda, sadece içeride ve dışarıdaki dostların değil, Türkiye’nin ekonomisi ve demokrasisinin çok önemli bir sınavdan geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bu olaylar, doğrudan doğruya Türkiye ekonomisini, doğrudan doğruya Türkiye demokrasisini hedef alıyordu. Ama, kurduğumuz sağlam temel sayesinde, üzerine inşa ettiğimiz sağlam yapı sayesinde, ne ekonomimiz, ne demokrasimiz, bu saldırılardan yara almadı" dedi.

"Geçmişte, Tokyo Borsası, New York Borsası, deyim yerindeyse hapşırsa, Türkiye ekonomisi zatürre olurdu" ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, şu anda tüm dünya, tüm gelişmiş ekonomilerin 4 yıldır çok ağır bir kriz yaşarken, Türkiye ekonomisinin istikrarla büyüdüğünü, geliştiğini ve ilerlediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Büyük devlet, büyük idealleri olan devlettir. Büyük devlet, hakkı savunan, haklının yanında duran, mazluma, mağdura sahip çıkan devlettir. Ama en önemlisi, büyük devlet, kendi vatandaşına, akrabasına, dostuna ve kardeşine sahip çıkabilen devlettir. Türkiye, işte bunu yapmaya başlamıştır. Demokrasisinden, ekonomisinden, aktif dış politikasından güç alan Türkiye, yeryüzüne dağılmış vatandaşlarına, dost, kardeş ve akrabalarına el uzatmaya, onların hakkını en güçlü şekilde savunmaya başlamıştır."

"Böyle bir AB Parlamentosu'nu tanımıyorum"

Konuşmasında, Avrupa Birliği'nin yasadışı gösterilere verdiği desteği de eleştiren Başbakan Erdoğan, "Sizin demokrasiye saygınız yok. Sizin özgürlük tanımınız farklı. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara siz destek çıkıyorsunuz. Bu kararı alanların, şu anda oturduğu yer burasıdır. Benim özgürlük alanıma saldırana sahip çıkana ben karşıyım. Böyle bir Avrupa Birliği Parlamentosu'nu ben tanımıyorum" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBelçikaFransaİngiltereİtalyaRecep Tayyip ErdoğanŞehitTRTTürk KızılayıTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir