Başbakan'ın Ofisinde Bulunan 'Böcek' Prizden Çıktı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

MİT'ten Böcek Harekâtı

MİT'ten Böcek Harekâtı

Başbakan Erdoğan’ın evinin altındaki ofisinde böcek bulunduğunu açıklamasının ardından, MİT’in konuyla ilgili büyük bir soruşturma yaptığı ortaya çıktı.

Çalışma odasında bulunan ilk böceğin ardından yapılan aramalarda, 3 noktada daha böcek bulundu. Olayın soğukkanlı çözülmesi emrini veren Başbakan, güvensizlik havası yaratılmaması için konunun yayılmamasını istedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın çalışma alanlarında dinleme böceklerinin bulunduğunu açıklaması, ulusal güvenlik endişeleri nedeni ile gündeme bomba gibi düştü. Ancak, savcılık incelemesinin ötesinde, MİT’in de olayın aydınlatılması amacıyla yakın dönemin en büyük soruşturmasını başlattığı ortaya çıktı. İlk olarak, çalışma odasında bulunan böcekten sonra yapılan aramalarla, 3 noktada daha böcek bulundu. Soruşturma paralelinde, olayın ortaya çıkması ile Başbakan’ın bulunduğu binalardaki personelin güvenlik soruşturmaları ve şahsi bilgileri bir kez daha gözden geçirildi. MİT kamera kayıtlarını incelemeye başladı. Aylardır sır olarak saklanan olayın detayları, Başbakan’ın açıklamasının ardından yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. İşte o süreç:

Haberin Tamamı İçin:

Dinleme Ergenekon'dan, Mesaj Hürriyet'den...

Başbakan Erdoğan'ın Cuma günü NTV'de yaptığı açıklamada dinlendiğini söylemesinin ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma çerçevesinde incelemeler sürerken Hürriyet gazetesi bugün ilginç bir habere imza attı.

Başbakan Erdoğan'ın, dinlendiğini açıklamasının ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldığını dün akşamki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Bülent Arınç açıkladı. Bu gelişmeler yaşanırken, Hürriyet gazetesi bugün "Hükümete Ergenekon'dan mesaj iletme" şeklinde yorumlananilecek Metehan Demir imzalı bir habere yer verdi.

Soruşturma çerçevesinde incelemeler sürerken, Hürriyet gazetesi bugün 1. sayfasından verdiği 'İlk böcek prizin içinde bulundu' başlıklı haberde soruşturmaya MİT'in da dahil olduğunu ve yaptığı incelemerlerde 3 böcek daha bulunduğuna dikkat çekerek, "Çalışma odasında bulunan ilk böceğin ardından yapılan aramalarda, 3 noktada daha böcek bulundu. Olayın soğukkanlı çözülmesi emrini veren Başbakan, güvensizlik havası yaratılmaması için konunun yayılmamasını istedi." ifadesini kullandı.

Hürriyet asıl bombayı ise haberin "İZ ' BIRAKILMASINDA AMAÇ NEYDİ?" arabaşlığı ile verdiği bölümde patlattı. Gazete önce
"İstihbarat dünyasından tecrübeli isimler buna ilginç yanıtlar veriyor: “Halen böcekler üzerine araştırma yapıldığı söyleniyor. Yerleştiren hiçbir zaman iz bırakmaz. Eğer bir iz varsa da, bulunan ipucu yerleştirenlerce tamamen yanlış yönlendirme amacı ile bırakılmıştır. Bu işin, birden fazla kişinin işi olduğu da açık.” diyerek hükümete "İstediğiniz kadar araştırın, kimin dinlediğini asla bulamazsınız" mesajı iletirken, haberin hemen devamındaki "Böceklerle bazı çevrelerin, “İstediğim zaman dinlerim. İstediğim kadar yakına sızarım. Ne dinlediğimi bilemezsin” mesajı verdiği akla geliyor." cümlesiyle de hükümete açık bir şekilde Ergenekon'dan mesaj iletiyor.

Bu bölümdeki en kritik bölümü de 'Ne dinlediğimi asla bilemezsin' cümlesi oluşturuyor. Bu cümleyle Erdoğan'a ve hükümete "Sizi dinledik ve elimizde sizinle ilgili bilgiler var" deniliyor ve dinlemenin çerçevesi de geniş tutuluyor.

Hürriyet, mesajı iletenin Ergenekon olduğunu da "KİMİN YAPTIĞINA DAİR SENARYOLAR" arabaşlığı altında şöyle açıklıyor;

"Konu detaylı olarak araştırılsa da Başbakan 'ın açıklamalarının sonrasında şimdi herkes kafasında bir senaryo yaratıyor. Başbakan, devlet içindeki derin yapılara işaret ediyor. Bu Ergenekon veya benzer bir yapı olabilir. Bununla ilgili ayrı bir birim çalışıyor."

Hürriyet'in hiçbir kaynağa dayanmadan ana sayfasından yayınladığı bu haber, "Ergenekon dinledi, mesajı Hürriyet iletti" yorumlarına neden oldu.

Erdoğan ve AK Parti'nin yaşanan bu skandala nasıl bir tepki vereceği de merak konusu oldu.

Ahmet MEMİŞ / ROTAHABER / ÖZEL

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluBaşbakanBülent ArınçErgenekonRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir