İçerde Hoşgörü Mesajı, Dışarda Biber Gazı ve Gözaltı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'ı Protesto Eden 12 Kişi Gözaltında

Başbakan'ı Protesto Eden 12 Kişi Gözaltında

Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı, Ankara Üniversitesi’nin akademik yıl açılışı öncesinde eylem yapmak isteyen isteyen 12 kişi gözaltına alındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi’nin 2012-2013 akademik yıl açılış törenine katıldı. Erdoğan’ın, törenin yapılacağı Ankara Üniversitesi Morfoloji binasına gelişi sırasında, Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi oldukları belirtilen bir grup, protesto yapmak istedi. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturarak durdurduğu grup direnince, biber gazıyla müdahalede edildi. Polis, eylemde ısrar eden gruptan 12 kişiyi gözaltına aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ı Protesto Eden 12 Öğrenci Gözaltına Alındı

Erdoğan'ı Protesto Eden 12 Öğrenci Gözaltına Alındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, Ankara Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yıl açılışı öncesinde protesto gösterisi düzenlemek isteyen 12 kişi gözaltına alındı.
Başbakan Erdoğan, Ankara Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yıl açılış törenine katıldı.

Erdoğan'ın, törenin yapılacağı Ankara Üniversitesi Morfoloji binasına gelişi sırasında, Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi oldukları belirtilen bir grup, protesto eylemi yapmak istedi.

Haberin Tamamı İçin:

Listede Olmayan Öğrenciler İçeri Alınmadı

Listede Olmayan Öğrenciler İçeri Alınmadı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara Üniversitesi'nde Erdoğan'a protesto: 19 öğrenci gözaltında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış törenine katılması bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Erdoğan'ın üniversiteye gelişi sırasında protesto gösterisi düzenlemek isteyen 19 kişi gözaltına alındı. Çevik Kuvvet ekipleri öğrencilere biber gazıyla müdahale etti. Erdoğan konferansta yaptığı konuşmada, öğrencilere 'tavırlarını daima hoşgörü ve demokrasiden yana koymaları gerektiği' tavsiyesinde bulundu.

Ankara Üniversitesi’nde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Morfoloji binasında gerçekleştirilen konferansa sadece listede adı olanlar alındı. Öğrenci ve öğretim üyeleri ise yapılan aramalardan sonra salona alındı.

Öğrencilere gazlı müdahale

Erdoğan'ın, törenin yapılacağı Ankara Üniversitesi Morfoloji binasına gelişi sırasında, Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi oldukları belirtilen bir grup, protesto eylemi yapmak istedi. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturarak durdurduğu grup direnince, biber gazıyla müdahalede edildi. Polis, eylemde ısrar eden gruptan 19 kişiyi gözaltına aldı. Öğrenciler Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Erdoğan'dan öğrencilere tavsiyeler

Erdoğan, konferansta yaptığı konuşmada “Sakın ailenizi unutmayın, aile millet demektir. Kibir ve gurur asla yanınıza yaklaşmasın. Tavrınızı daima hoşgörü ve demokrasiden yana koyun. Şiddet, terör ve kötü alışkanlıklara karşı her zaman mesafeli olun” diye konuştu.

''Ankara Üniversitesi'ni, araştırma üniversitesi olarak, el birliğiyle dünya çapında bir marka haline getireceğimize inanıyorum'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti :

''Üniversitelerde farklı görüş ve düşünceler olabilir. Bu gayet doğaldır ama farklılık adına toplumum ve ülkenin gerçeklerinden de kopulmaması, sağduyunun muhafaza edilmesi büyük önem taşıyor. Ankara Üniversitesi'ni işte bu farklılık ve aykırılıkla sağduyu arasındaki dengeyi kurabilmiş eğitim kurumlarımızdan biri olarak görüyorum.''

'En büyük yatırımı eğitime'

Erdoğan, bilimsel faaliyetlerde, özellikle araştırma-geliştirme alanlarında başarı kaydetmeden, diğer alanlarda daha büyük başarıları yakalamanın mümkün olmayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Bunun için iktidara geldiğimiz günden beri en büyük önemi eğitime veriyor, en büyük yatırımı eğitime yapıyoruz. Çok açık söylüyorum, mali olarak bütçemizin neredeyse yüzde 50'si, personel olarak neredeyse yüzde 50'ye yakınını eğitime veriyoruz. Eğitimi, bütçenin birinci sırasına çıkardık."

'Destek olmadan yapamayız'

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Üniversitelerimizin demokrasinin, hukukun, özgürlüklerin, yenilikçiliğin lokomotifleri haline getirmeden geleceğe ilişkin hedeflerimize istediğimiz sürat ve kapsamda ulaşamayız. Samimi olarak şunu ifade ediyorum; üniversitelerimizin, bilimin, bilim insanlarımızın desteği, yol göstericiliği olmadan daha büyük başarılara biz ulaşamayız. Hedefimiz araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan kaynağı, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te, gayri safi milli hasılamızın yüzde 3'üne çıkarmaktır. Bu büyük bir hedef, iddialı bir hedeftir. Biz bu hedefe ulaşmakta kararlıyız ve buna kilitlenmiş durumdayız.''

'60 kişilik koğuşta yattım'

Kendi öğrencilik yıllarında, daha öncesinde ve sonrasında ''Eğitime bütçe'', ''Harçlar kaldırılsın'', ''İki-üç kişilik yurtlar istiyoruz'' sloganlarının sık sık duyulduğunu kaydeden Erdoğan, ortaöğretim çağında 60 kişilik koğuşta yattığını anlattı. Bu özlemlerin hepsinin bugün hayata geçirildiğini, yurtlarda üç kişinin kaldığı, tuvaleti banyosu içinde olan, tek tek çalışma masalarının bulunduğu odalar tesis ettiklerini ifade eden Erdoğan, ''Neden? Bizim yavrularımız bizim çektiklerimizi çekmesin, geleceğe farklı bir özgüven ve inançla yürüsün. Biz onların hizmetkarıyız'' dedi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBiber GazıBilimPolisRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir