Erdoğan: 'Güzel Gelişmeler Olacak'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan: 'Şehitlerimizin Yolundan Gideceğiz'

Başbakan Erdoğan: 'Şehitlerimizin Yolundan Gideceğiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Biga'da toplu açılış töreninde konuştu. Çanakkale ruhuna değinen Erdoğan, "Şehitlikler bizim için çok önemli. Bizim için hedefler." diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Şehitlikler bizim için hedef

Ülkemizin öncelikli her alanda kendi ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.

Biz bazı hedefler koyuyoruz. Bunlar olur mu diyorlar. Biz hedef koyuyoruz, varırız varmayız. Hedefi olmayan başarılı olamaz. Üstadın dediği gibi: Hedefe varmayan mızrak utansın.

Bizim dünyanın dört bir yanında şehitliğimiz var. Bu şehitlikler bizim için çok önemli. Bizim için hedefler. Daha önce neden buraya gelmişler diye düşünüyoruz. İşte bunun için bizim için hedef.

Vatanseverlik, milliyetçilik ruhuna sahip olmaktır. Biz, kafatası milliyetçiliğine sahip olmadık, olmayacağız. Yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz ve yola böyle devam ediyoruz.

Suriye halkının yanındayız

Bize diyorlar ki, "Filistinlilere neden bu kadar ilgilisiniz?" Evet, çünkü burada Filistinli, Kudüslü şehitler var. Filistin'e gidin, orada Mehmetçiğin kabri var. Biz işte böyle bir kardeşlik tasavvuruna sahibiz. Onlar nasıl zor zamanlarda Çanakkale'ye koştularsa, biz de böyle zor zamanlarda onların yanında olacağız. Biz Suriye halkının yanındayız. Zalim Esed'in yanında değil.

Esed'le kol kola çekilenleri biliyorsunuz. Ana muhalefetin vekilleri. Onlarla aynı fotoğraf karesinde biz olmadık. Biz haklının, mazlum ve mağdurun yanında olduk ve olacağız. Çünkü Çanakkale Destanı bize bunu anlatıyor.

Ne yaptıysak, Çanakkale ruhunu yaşatmak içindi

10 yıldır ne yaptıysak, Çanakkale ruhunu yaşatmak için yaptık. 10 yıldır şehitlerimizin izinden gitmeye, onların emanetini hakkıyla taşımaya büyük özen göstererek yapmaya çalıştık.

Bir zamanlar Çanakkale şehitlerimizi ziyarete gelenlerin sayısı 100 bini geçmiyordu. Ama şimdi senede 2,5 milyonun altına inmiyor. Yavrularımıza bu ruhu vereceğiz.

'Milliyetçiyiz' diyenler şehitlerin hatırasına sahip çıkmadı

Kardeşçe yaşayan şehitlerimizin hatırasını yaşatmak için var gücümüzle yaşıyoruz. Dikkat edin, kendilerine milliyetçi diyenler, bu şehitlerin hatırasına sahip çıkmadılar. Kendilerine ulusalcı diyenler, Çanakkale mirasından nasiplenmediler. Demokrasiden bahsedenler, buradaki Diyarbakırlı, Vanlı şehitlerin anlattıklarını duymadılar.

Şehitlikler vizyonumuzu gösteriyor

Şehitlikler bize tarihimizi anlatıyor, vizyonumuzu gösteriyor.

Onlar ne kadar süreci engellemeye çalışsalar da, biz yolumuza devam edeceğiz. Biz milletimize, şehitlerimize karşı sorumluyuz. Onlar şehitlerimizi istismar eder ama biz sahip çıkarız.

Bu yolda Çanakkalelilerden destek bekliyoruz. Siz desteklerseniz biz başarılı oluruz.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan 'Güzel Gelişmeler Olacak'

Erdoğan 'Güzel Gelişmeler Olacak'

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin, ''Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak. İnşallah hep beraber o güzel günleri yaşayacağız'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale'nin Biga ilçesinde, kent meydanında gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Filistin ve Suriye halkının yanında olduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bize diyorlar ki, Filistin'le neden bu kadar ilgilisiniz? Evet Filistin'le çok ilgiliyiz. Çünkü şurada, yanı başımızda, Çanakkale şehitliklerinde Gazzeli, Kudüslü, Nabluslu şehitler var. Bize diyorlar ki, Suriye ile neden bu kadar ilgileniyorsunuz? Çünkü burada, Çanakkale'de, Şamlı, Halepli, Hamalı, Humuslu şehitler var. Filistin'e gidin, orada Mehmetçiğin kabri var. Suriye'ye gidin, orada Mehmetçiğin şehitliği var. Biz işte böyle bir tarihe, böyle bir geçmişe, böyle bir kardeşlik tasavvuruna sahibiz. 98 yıl önce, onlar nasıl ki bizim zor zamanımızda Çanakkale'ye koştuysa elbette bugün de biz, zor zamanlarında onların yanında olacağız. Biz, Suriye halkının yanındayız, zalim Esed'in yanında değil, diktatörlerin yanında değil. O diktatörlerle şu anda 100 bine yakın insanı öldüren diktatörle yan yana kol kola resim çektirenlerin kim olduğunu biliyorsunuz. Ana muhalefetin lideri. Kimler nerede dolaşıyor, hamdolsun biz nerede dolaşıyoruz. Kendi halkına kurşun sıkanların, ölüm saçanların yanında olanlar belli. Onlarla aynı fotoğraf karesinde olmadık, biz hakkın, haklının, mazlumun ve mağdurun yanında olduk ve onların yanında olacağız. Çünkü Çanakkale bize bunu emrediyor. Çünkü Çanakkale destanı bize bunu anlatıyor. Dikkat edin bunlar Diyarbakır'a gidemezler, gitmezler, bunlar Diyarbakır'da milletin gönül diliyle, milletle muhabbet edemezler ama bunlar şu andaki Şam'a gider ve orada zalim, eli kanlı diktatörle aynı fotoğraf karesine girerler.''

''Şehitlerin izinden yürüyen bir hükümetiz''

Şehitlikte kardeşçe yatan şehitlerin hatırasını yaşatmak, onların tesis ettiği kardeşliği yüceltmek için var güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dikkat edin kendilerine milliyetçi diyenler, gelip bu şehitliklere sahip çıkmadılar. Kendilerine ulusalcı diyenler, gelip şu Çanakkale ruhundan nasiplenmediler. Barıştan, demokrasiden bahsedenler, gelip buradaki Diyarbakırlı, Vanlı, Batmanlı, Şanlıurfalı şehidi görmediler. Biz, şehitlerine kulak veren, şehitlerinin izinden yürüyen bir hükümetiz. Onlar şehitlerin hatırasına sahip çıkmasalar da biz var gücümüzle o kardeşliğe, o tarihe, o şehitlerin hatırasına sahip çıkacağız. Onlar, terörün sona ermesine, anaların gözyaşının dinmesine engel oldukça, biz inadına bu terörü, bu gözyaşını bitirmenin mücadelesini vereceğiz. Onlara rağmen vereceğiz. Biz milletimize karşı sorumluyuz. Biz şehitlerimize karşı sorumluyuz. Onlar şehitlerimizi istismar eder, ama biz şehitlerimize sahip çıkarız. Onlar gençleri ölüme göndermenin mücadelesini verir, biz ise gençleri yaşatmanın mücadelesini veririz. Bu süreçte, terörü bitirme sürecinde, Çanakkale'den destek bekliyor, Çanakkale'den dua bekliyoruz. Muhalefet bizi isterse yalnız bıraksın, yeter ki sizler, milletimiz bizimle beraber olsun, bize bu yeter. Siz yanımızda olursanız, biz bu işi bitiririz, Allah'ın izniyle çözeriz ve çözüyoruz. Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak. İnşallah hep beraber o güzel günleri yaşayacağız, hiç endişeniz olmasın. İnşallah bu süreci hayırlısıyla neticeye ulaştırıp, bütün gücümüzle imkanlarımızla topyekün milletimizin gelişmesi, ülkemizin kalkınması için kullanacağız.''

Başbakan Erdoğan, yarın anıtta yapılacak tören için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çok farklı bir çalışma yürüttüğünü belirterek, Türkiye genelindeki hafızları devreye sokarak, 250 bin hatmi şerifle şehitlerin yad edileceğini anlattı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBeşer EsadDiyarbakırFilistinRecep Tayyip ErdoğanSuriye
Görüş Bildir