CHP, MHP ve TÜSİAD Kirli Bir İttifak İçinde

 > -

Başbakan Erdoğan: Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar

Başbakan Erdoğan: Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba Havalimanı'nda kendisini karşılamaya gelen partililere sesleniyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

  • Yapılan operasyon uluslararası boyutu ve maalesef yerel taşeronları olan hükümete karşı yapılmış bir operasyondur.

  • Başbakan Erdoğan: Onlar salt AK Parti'nin güçlenmesinden değil Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız oluyorlar.

  • Başbakan Erdoğan: Ana muhalefet çetelerden bahsediyor. Çeteyi sen kendi içinde ara.

  • Başbakan Erdoğan: CHP demek kirlilik demektir. CHP demek bu ülkeyi karanlıklara götürmek demektir.

  • Başbakan Erdoğan: Hukuka yansıyan olay hukukta karşılığını bulur. Bizim meselemiz hukukun güdümlü hareket etmemesidir.

  • Başbakan Erdoğan: Yargının bir mensubu yürütmeye alışılmışın dışında yasalara aykırı olarak emir talimat baskı yapamaz.

  • Başbakan Erdoğan: Eğer yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız biz de üzerimize düşeni yapacağız.

  • Başbakan Erdoğan: Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar.

  • Başbakan Erdoğan: Onlara sesleniyorum işinizi yapın. Biz sizleri ülkemizde tutmaya mecbur değiliz.

  • Başbakan Erdoğan: Muhalefet bitip tükenmiş. Karşımızda sıkı muhalefet olsa Türkiye çok daha farklı yürür.

AA

Başbakan'ı Kızdıran Kare: Baskında Lahmacun Yediler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun'da yaptığı konuşmada "Yürütmenin mensubu eve baskın yapacak, bir de yemek ısmarlayacak. Bu nasıl iş, gereği neyse yaparız" dedi. Erdoğan'ı kızdıran olayın fotoğraf ve görüntüleri ortaya çıktı. Sosyal medyaya düşen görüntülerde baskın yapan polislerin, ellerinde tesbihlerle bacak bacak üstüne atıp oturdukları hatta siparişi verip lahmacun yedikleri belirlendi.

Erdoğan, partisinin genel merkezinde dün akşam yemekte bir araya geldiği milletvekillerine yaptığı konuşmada, bugün başlayacak Karadeniz gezisinde “hükümete yönelik operasyon” dediği bu soruşturmanın arkasındakilerle piyonlarını tek tek açıklayacağını söylemişti. İşte Başbakan'ın Samsun'da yaptığı konuşmanın satırbaşları:

Samsun’u en kalbi duygularımla selamlıyorum. Şu an sizin bu davranışınız milletin bir yürüyüşünün en anlamlı buluşmasıdır. Hiç endişeniz olmasın dik duruyoruz, dik duracağız. Samsun kutlu yürüyüşlerin başlangıç noktasıdır. Sizin bugünkü duruşunuz 30 Mart içinde bir cevaptır. Siz bizleri hiç mahcup etmediniz, inşallah biz de sizlere mahcup olmayacağız.

"YEREL TAŞERONLARI OLAN BİR OPERASYON"

Son günlerde olan bu olay uluslararası boyutları olan, yerel taşeronları olan bir operasyondur. Bu operasyon hükümete karşı atılmış bir adımdır. Ama bundan öte uluslararası ve artı ulusal bir boyutu olan bir operasyondur. Biz bundan yılmayacağız. 11 yıl önce göreve geldiğimizde milli gelirimiz 230 milyar dolardı. Bugün 800 milyar doları aşar hale geldi. Yolsuzlukların olduğu bir ülkede milli geliri artırabilir misiniz?

"CHP DEMEK KİRLİLİK DEMEKTİR"

Ünye’de detayları anlatacağım. Biz 11 yılda 17 bin km bölünmüş yol ilave ettik. Ana muhalefetin genel müdürü çıkmış diyor ki çetelerden bahsediyor. Çete arıyorsan kendine bak. Rahşan Affı ile kurtuldun be. Bunların mazisi karanlık mazisi. Bu ülkeye bunlar zarardan başka ne yaptılar? CHP demek kirlilik demektir, karanlık demektir. Bu ülkede fikir, düşünce özgürlüğü CHP iktidarlığı döneminde büyük darbeleri yemiştir. Bu genel müdür karanlık geçmişini aydınlatacak. Daha çok beklersin. Çamur atmakla bir yere varamazsın. Biz Ak Partiyiz bunu böyle kabul edeceksin. Seni kabul etmende önemli değil. 30 Mart’ta halkımız karar verecek.

"GEREKLİ OLANI YAPARIZ"

Biz bu konularda rahatız. Tek derdimiz hukukçuların hukuka saygılı hareket etmesidir. Güdümlü hareket ettikleri zaman, o zaman siyasiler olarak yargı, yürütme neden var bu ülkede. Hepsi anayasaya göre çalışıyorlarsa sorun yok. Ama aykırı işlem yapıyorlarsa biz de gerekli olan yaparız.

"EVDE YEMEK ISMARLAYACAK..."

Yasalar aykırı emir veremez. Eğer siz kalkıp bu insanlara bu baskıları yapıp yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız üzerimize düşeni yapacağız. Şu hale bakın. Yürütmenin mensubu bir eve baskın yapacak. Baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline tespihi alacak külhanbeyi gibi. Bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iş. Bunu yapan yargı mensubunu seyir mi edeceğiz. Gereğini neyse bunu yaparız. Ak Parti bozulmuş çarkları düzeltmeye geldi bu ülkede.

"SİZLERİ ÜLKEMİZDE TUTMA MECBURİYETİNDE DEĞİLİZ"

Batılı bunu gördüğü için attığımız adımlar nedeniyle sesiz devrim demiştir. Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar. Onlar sesleniyorum: İşinizi yapın. Biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz. Eğer sizin büyükelçilerimiz de bu tür oyunların içine giriyorlarsa bize haber verin siz göndermeyin biz alırız.

Sizden bir şey istiyorum: Bütçeyi gördünüz değil mi? Her türlü hakareti yapan muhalefet kaç kişiyle bu bütçeye hayır dedi. 117 kişiyle…Bunlar toplam 212 kişi. 318 oyla bütçesine sahip çıktı. Siz muhalefet olarak TBMM’de nasıl çalışılacağını bilmeyecek kadar zavallısınız.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

'Halk Bankası’nı Hedefe Koyarak Kimin Ekmeğine Yağ Sürüyorsunuz?'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Samsun’da ve daha sonra Ünye’de yaptığı konuşmalarda, rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu ‘uluslararası bir oyun’ olarak niteledi, “Kökü dışarıdaki bu tezgahın taşeronluğunu üstlenen yerli piyonlar var” dedi. Erdoğan, Halk Bankası’nın da faiz lobisini ürküttüğü için hedefe konulduğunu savundu.

17 Aralık’ta başlatılan Halk Bankası’nı hedefe koyarak operasyonunu ‘hükümete karşı düzenlenmiş, uluslararası ve ulusal boyutu olan bir operasyon’ diye niteleyen Erdoğan, “Biz bundan yılmayacağız. Onlar sadece Ak Parti’nin değil Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız oluyorlar” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

YARGI HUKUKUN DIŞINA ÇIKARSA ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPARIZ

Yargının bir mensubu alışılmışın dışında yürütmeye emir, talimat veremeyeceğini, baskın yapamaz. Bunu yapmaya kaltığı zaman elbette biz de üzerimize düşeni yapacağız. Hiç sıkıntımız yok, bu konularda rahatız. Hukuka yansıyan olay hukukta karşılığını bulur zaten. Bizim meselemiz hukukun çalışmasıdır. Hukukçuların da hukuka saygılı hareket etmesidir. Güdümlü hareket etmesi değil. Güdümle hareket ettikleri zaman da kusura bakmasınlar o zaman bizler de siyasetçiler olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Kalkıp da yargının bir mensubu yürütmeye aışılmışın dışında yasalara aykırı olarak emir talimat veya baskın yapamaz. Siz kalkıp da eğer bu insanlara karşı bu tür baskıları yaparak yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız biz de tabi ki üstümüze düşeni yapacağız. Bazıları diyor ki yargının verdiği talimata uyulması gerkir. Doğru. Ama yargı hukukun dışına çıkıyorsa bizim de yürütme olarak elilimde imkan varsa biz de bunları kullanırız.

GEZİ’DE BU OYUNU NASIL BOZDUYSAK BURADA DA BOZACAĞIZ

Bu siyaseti itibarsız kılma girişimidir. Onun için burada uluslararası oyunlar var, yerel bazda da bunun taşeronları var. Bugün bir gazete yazmış, İspanya’da iktidar partisini polisler basmış. Bu başlığı atarken edepli ol edepli. Bir iktidar partisini eğer gelip polis denetleyecekse onun bir usülü vardır. Bu başlığı atan gazetenin zihniyeti böyle olduğu için, son günlerde baskından baskına dolaştıkları için zannediyorlar ki Ak Parti de böyle durumla karşı karşıya kalacak. Gezi’de bu oyunu nasıl bozduysak burada da bu oyunu bozacağız. Bunu bilin.

HALK BANKASI’NDAN NE İSTEDİNİZ?

Halk Bankası’nı hedefe koyarak kimin ekmeğine yağ sürüyorsunuz, hangi planın içindesiniz? Kimin adına çalışıyorsunuz, kime ne kazandırıyorsunuz? Halk Bankası’nın bu olaylarda kaybettiği para kimin parasıdır? Bu ülkenin. Halk Bankası 11 yıldır önce millete yük oluyordu tam altı kat büyüttük. Piyasa değerini 25 milyar dolara çıkardık. Şimdi bu başarılı bankayı, bu milli bankayı hedefe koydular. Çünkü bu banka faiz lobisinin ayağına basıyor, Türkiye düşmanlarını ürkütüyor. Bu, Türkiye düşmanı çetelerin rant operasyonudur.

KÜLHAYBEYİ GİBİ EV BASANLARI SEYİR Mİ EDECEĞİZ?

Yürütmenin mensubu bile bir eve baskın yapacak, baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline bir tesbih alacak. Külhanbeyi gibi, orada bir de kendisine yemek ısmarlayacak… Biz bunu seyir mi edeceğiz? Buna sabretmek durumunda mıyız? Gereği neyse onu yapacağız.”

BÜYÜKELÇİLER İŞLERİNİ YAPSIN, ONLARI BURADA TUTMAYA MECBUR DEĞİLİZ Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içine giriyorlar. Ben onlara da sesleniyorum: İşinizi yapın. Eğer görev alanının dışına çıkarsanız bu, hükümetlerimizin yetki alanının olduğu yerlere kadar gider. Biz sizleri ülkemizde tutmaya mecbur değiliz.”

Zete

Haberin Tamamı İçin:

CHP, MHP ve TÜSİAD Kirli Bir İttifak İçinde

Başbakan Erdoğan: Hem dindarım diyeceksin hem de gözünü kırpmadan masum insanlar iftira atacaksın. Yazıklar olsun!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "CHP, MHP, TÜSİAD, kirli bir ittifak içindeler. CHP ile MHP’yi biliyorduk, TÜSİAD’ı da daha önceden biliyorduk da bugünlerde yine bir heyecan içindeler" dedi.

Karadeniz turuna bugün başlayan Başbakan Erdoğan, günün dördüncü konuşmasını Ordu'da yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Bunlar anlamaz belediye başkanlığından. Bu kardeşiniz belediyecilikten geldi. Artık belde belediyesi, köy yok. Köyler mahalle olacak, hizmet farklı gidecek. Artık fosseptiklerle uğraşmayacağız. Bir taraftan kazanıyoruz, bir taraftan hizmet ediyoruz halkımıza. Devlet nasıl yönetilir onu ortaya koyduk. 11 yıldır hizmetkarınız olduk.

Her gece başımızı yastığımıza koyduğumuzda şunu düşündük arkadaşlarımla. Bugün Allah için ne yaptın, bugün halkın için ne yaptın. Ülkemiz için çırpındık. Bu zengin, bu fakir demedik. Yaradılanı yaradandan ötürü severiz dedik, insandır dedik. Biz çok tuzakları boşa çıkardık, tehlikelere göğüs gerdik. Sizin emanetinizi vermedik, yere düşürmedik. Yeter dedik, artık yeter dedik. Ahh güzel ülkem, Türkiyem yıllarca bu milleti insan yerine koymadılar.

Daha önceki durum anormaldi

"Köylü" dediler, aşağıladılar, "baş örtülü" dediler, "Yazıyor" dediler cezalandırdılar. Siz her zaman cevabınızı sandıkta verdiniz. . Bakınız açık söylüyorum. Bunların derdi bizimle değil, bunların derdi milletle. Biz vekiliz bunların derdi asille yani milletle.

94’te İstanbul’un belediye başkanı seçildim. Yazmadıklarını bırakmadılar, atmadıkları çamur kalmadı. Bir kız trenden düştü Pendik’te. Ne dediler, "kızı attılar trenden" dediler. Otobüsleri ayıracaklar dediler. Kızlarımızı üniversite kapılarında ağlattılar. Hep "sabır" dedik "sabır" dedik. Ne oldu bölündük mü parçalandık mı. Başı açık da kapalı yavrum da beraber okuyorlar ne oldu? Normalleşme şu andaki durumdur. Daha önceki durum anormaldi. Anormal durumları normale çevirdik biz. Onlar bu tür şeylere adım atmadılar. Acele etmeden bugünlere geldik. Bunların hepsinin bilinci içerisindeyiz.

Bu operasyon millete karşıdır

Ülkemizi o arzu edilen yere doğru götürüyoruz. İşte şimdi bir yolsuzluk çıkardılar. Bir kere bu hükümete yönelik operasyon öyle düşündüler ama bu operasyon millete karşı operasyondur. Bütçe bitirdik. Muhalefet bütçeye 117 oyla ret verdi. 318 oyla sahip çıktı.

Şimdi soruyorum ben Başbakan’ım, orada yokum diye eleştirdiler. Ben başbakanım benim işim çok orada vekilim var. CHP’nin Genel Müdürü sen neredeydin senin ne işin vardı?. Sahaya sürecek adamı yok adamı. İktidar bütün takımıyla oradaydı.

Bütçe ciddi iştir, ülke yönetiyoruz bakkal dükkanı değil. 5 tane koyun verin ellerine kaybedip gelirler.

Şimdi yolsuzluk sakızı

Attıkları iftiralara sığınacaklar güya. 11 yıl önce göreve geldik. Milli geliri artırdık üçe katladık. Ödedik, ödedik, ödedik IMF’yi sıfırladık. Alan el ver elden üstündür. Siz borçlandınız biz ödedik. İnsan bir iktidarı eleştirirken işi iyi bilmesi lazım. Yeni bir sakız çıktı şimdi yolsuzluk sakızı. Bu sakız onların damağına yakışır, hem yakışır hem yapışır.

Dikkat edin Ordu’da tek bir miting yapmıyoruz. Ordu, Fatsa, Ünye mitingleri yapıyoruz. Benim milletim bir gerçeği görüyor. Bu iktidara bu tuzak haksızlıktır. Bu tuzakta boğulacaksınız. 30 Mart’ta sandığa gömüleceksiniz. Oyun içinde oyun var

30 yılda sadece teröre 40 bin insanımız verdik şehit verdik. Çözüm süreciyle terörü bitirdiğimiz anda düşmanlar, kan tüccarları bundan mahrum kalacaklar terörün bitmesini istemiyorlar. 1 yıldır analar ağlamıyor. Terörden beslenenler büyük rahatsızlık duyuyorlar. Biz çözüm süreciyle çok kirli bir tezgahı bozduk. Şimdi yeniden baltalamaya çalışıyorlar

Biz göreve geldiğimizde Halk Bank zarardaydı, aldık kara geçirdik. En saygın bankalardan biri haline geldi. Kendi pastalarına devletin bankasını alet etmek istemediler. Rantlarını kaybettikleri için Türkiye’ye böyle çirkin komple kuruyorlar Türkiye’deki maşalar tarafından. Ortada çok büyük ihanet var. Bu ihanetin hesabını yargı yoluyla soracağız. Bu ajanlığın hesabını sandıklar, yargıyla soracağız. Hiçbir güç dışarıdan benim ülkemde ameliyat yapamaz. Geçti o günler artık.

Çok değerli bir şahsiyet için ahlaksız bir filmden kare alınıyor iftira atılıyor. Bu alçaklıktır, şerefsizliktir, ahlaksızlıktır. Hem dindarım diyeceksin hem de gözünü kırpmadan masum insanlar iftira atacaksın. Yazıklar olsun! Devlette paralele bir yapı olmaz. İninize gireceğiz didik didik edeceğiz.

Kirli ittifak içindeler

CHP, MHP, TÜSİAD, kirli bir ittifak içindeler. CHP ile MHP’yi biliyorduk, TÜSİAD’ı da daha önceden biliyorduk da bugünlerde yine bir heyecan içindeler.

Sermaye dürüst çalıştığı sürece çalışır, ama dürüst çalışmadığı sürece karşısında bizi bulur.

Benim genel başkan yardımcımla ilgili çirkin bir iddia atıyorlar, bir filmden kare alıp. Bu şerefsizliktir, namussuzluktur, ahlaksızlıktır. Hem dindarım diyeceksin, hem de masum insanlara iftira atacaksın. Yazıklar olsun. Bu din azizdir. Bu alçaklıkları yapanları, bunlara sahip çıkanları, bunlara kol kanat gerenleri tek tek bulacağız, yargı karşısına çıkacağız. Devlette paralel yapı olamaz. Bunu kurmak isteyenler, devletin kurumların içine sinenler, inine gireceğiz ininize…

Sizin hayır dualarınızla bu tezgahı bozacağız. Çok kirli bir ittifak kurdular. Gazetelere, televizyonlara, sermaye çevrelerine, yurt dışı ve yurt içindeki çevrelere bakın. Bunlar asla bir araya gelemezdi. Şimdi bu çevreler, demokrasiye karşı, milli iradeye karşı birlikte hareket ediyorlar.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiIMFİspanyaİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisRecep Tayyip ErdoğanRüşvetSamsunŞehitTürkiye Büyük Millet Meclisiolayoyun
Görüş Bildir