Erdoğan: 'Lice Olayı Esrara Dayanıyor'

 > -

Başbakan Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Bir süredir tatil yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları

Akdeniz Oyunları’na tarihi nitelikte bir başarıya imza atan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Türkiye bu oyunlarda 47 altın, 43 gümüş, 36 bronz toplamda 126 madalya almak suretiyle İtalya’dan sonra en fazla madalya kazanan ülke oldu. Türkiye daha önce bu oyunlarda en fazla 76 madalya kazanabilmişti.

Hafta içi TBMM’ye bir hükümet tasarısı sunduk bunula demokrasimize güç katarak, bir yanlışı ortadan kaldıracak adımı atıyoruz. Yıllarca demokrasiye müdahale için kılıf olarak sunulan TSK iç hizmet kanununun 35. Maddeyi artık değiştiriyoruz. Yargı önünde hesap veren sorumlular hep bu 35. Maddeyi gerekçe olarak göstermişti. Durumdan vazife çıkarılmasının artık önüne geçiyoruz. Yine TSK mensuplarının siyasi faaliyette bulunamayacaklarını açık olarak belirtiyoruz.

“DÜZENLEMELERDEN ÖNCE TATİLE ÇIKMAK YOK”

Sözleşmeli personelin kadroya geçmesinden sürücü belgelerine yasa dışı bahis oyunlarına yine pek çok önemli düzenlemeyi TBMM’ye getireceğiz. Bu önemli düzenlemeler çıkmadan tatile çıkmak yok. Ramazan ayının ülkemizde ve kardeşlerimizin sıkıntı yaşadığı ülkelerde daha fazla refaha ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum. Zekat yardımlaşma gibi kavramlar sadece dini kavramlar değil bizi biz yapan ayakta kalmamızı sağlayan kavramlardır.

"MAKARNACI DİYENLERİ ALLAH'A HAVALE EDECEĞİZ"

Birileri bunu anlamıyor olabilir. Bizim gerek teşkilat gerek hükümet olarak sosyal yardımlar konusundaki hassasiyetimiz farklı yerlere çekenler olabilir. Türkiye’nin bazı yerlerini kendi lüks mahallesi gibi sanıp orada yaşayanları makarnacı kömürcü gibi niteleyenler olabilir. Bunlara kulak asmayacağız ve onları sadece Allah’a havale edeceğiz. Vatandaşımı makarna kömür için oyunu satan olarak niteleyenler kibir içinde vicdanının kaybetmiş zavallılardır. Bu vicdansızlık millet karşısında kendisini kaybetmiştir. Kaybetmeye mahkumdur.

YENİ PROJE: YENİ KART

Yeni proje ile devletten yardım alanlara bir kart vereceğiz. Vatandaşımız her türlü işlemini bu kart aracılığı ile gerçekleştirebilecek.

AKİL İNSANLARLA TOPLANTI

Bu görevi büyük bir şevkle yerine getiren tüm heyet mensuplarına sonsuz teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan raporları büyük bir hassasiyetle değerlendireceğiz. Çözüm süreci, adı üzerinde bir süreçtir. Ak Parti’nin kurulmasıyla başlamış kademe kademe bu noktaya ulaşmış kademe kademe devam edecek bir süreçtir. Asırlardır süren meseleleri bir anda çözülmesi mümkün değildir. Böyle bir mücadelede her kesim sabırlı olmalı itidalle davranmalıdır. Hep söyledim keşke bir gece içinde bütün sorunları bıçakla keser gibi kesebilsek atabilsek.

Bir ortak akıl üzerinden çalışmak zorundayız. Güvenlik adına özgürlüklerden taviz vermeden bu süreci götürmek zorundayız. Türkiye tek bir ferdi kalıncaya kadar bayrağını ülkesini ve sınırlarını korur ve koruyacaktır. Tarihin hiçbir döneminde vatanımız için bayrağımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık bundan sonra da kaçınmayız. Biz yola çıkarken bir şey söyledik bugün de aynı noktadayız. Ama bize söylemediğimizi söylemişiz gibi atfedenler bize saygısızlık yapıyorlar. Biz yola çıkarken tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. Tek din, tek dil demedik. Bunlar bize iftiradır. Bizim devlet yönetim anlayışımızda tek din, tek dil anlayışı yoktur. Farklı dinlere mensup insanları yönetmek bizim devlet yönetimindeki anlayışımızdır. Yola çıkarken yine etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik.

"BARAJLAR BAŞKA AMAÇLAR İÇİN YAPILIYORMUŞ"

Eğer biz öyle bir anlayışın temsilcisi olsaydık bu ülkede 78 vilayetten temsilci çıkarabilir miydik. Hatta bundan önce 80 vilayetten çıkardık. İnşallah aslına döneceğiz. Biz yüzde 50 oyla geldik ama yüzde yüze hizmet ettik. Batıyla doğu arasında makas çok açıktı. Bakın şimdi kaldı mı kapanıyor makas. Eksikleler neyse gideriyoruz onları. Biz halka hizmet götürmek isterken bakıyorsunuz BDP gibi partiler barajların karşısına dikiliyor. Bu barajlar başka amaçlar için yapılıyormuş. Biz bir gram suyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Belki bir gün gelecek suyu yedi kez geri dönüşümle kullanma noktasına getirecek teknolojiyi getireceğiz. İçme suyu noktasında bu sular bize yetmiyor.

"TARİH BUNLARI AFFETMEYECEK"

AK Parti bütün inanç gruplarına eşit mesafededir. Bunu farklı noktalara çekmek suretiyle tahrik etme gayreti içinde olanlar var. Tarih bunları affetmeyecektir. Bakın şimdi ilginç bir şey açıklandı. Arkadaşlarla aramızda konuştuğumuz konuydu. CHP gerçek yüzün ortay çıkardı. Üçüncü havalimanı ile ilgili Danıştay’a başvuracakmış işte CHP budur. CHP bu ülkede hiçbir zaman hizmetin adresi olmamıştır. Biz attığımız adımları yere sağlam basarak atıyoruz. Üçüncü havalimanı evelallah gerçekleşecektir. Bunu engellemeye onların gücü yetmeyecektir.

"CHP BAŞKANI YALAN DİYOR"

İstanbul’da ağaç çevre ve park gerekçesiyle ortaya çıkan ve tüm Türkiye’de şiddet ve vandallığa dönüşen hareketleri ibretle izledik. Kabataş’ta bir kızımı çok çirkin bir saldırıya maruz kalıyor. Polise gidiyor ifade veriyor. Ancak CHP Genel başkanı çıkıp ahlaktan uzak edep dışı bunun bir yalan olduğunu söylüyor. 1940’ların CHP’si zulmünde ve çirkinlikte bugünkü CHP’nin yanında masum kalıyor. Bugün CHP’nin başında celladına yaranmak için her çirkinliği meşru gören bir Genel Başkan var.

Kıyafeti ne olursa olsun yanında bebeğiyle dolaşan bir kadına yapılan saldırıyı yalan olarak niteleyen bir genel başkan CHP’nin de siyasetin de yüz karasıdır. Ben CHP’nin kadın milletvekillerinden bir ses bir tepki beklerdi. Kabataş’taki olayın faillerini o canileri bulacağız ve yargıya teslim edeceğiz. Ama onlara hamilik yapanların da bu kara lekeyle hayatlarının sonuna kadar yaşayacaklarına inanıyorum. İnançlı kardeşlerim endişe etmesin biz bu barbarlığın hesabını soruyoruz sormaya devam edeceğiz.

"ASLA CEZASIZ KALMAYACAK"

Biri çıkmış Londra’da İstanbul’un artık kurtarıldığından bahsediyor. Tüm bunlarla ilgili hukuk yollarını da çalıştıracağız. Bu da tabi sanatçı. Almış eline megafonu orada sanatını icra ediyor. E bunun da hesabını vermesi lazım. Masum gerekçelerin arkasına sığınıp suç işleyenler asla cezasız kalmayacaktır. Millet iradesini gasp etmek o kadar kolay değil.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan Parti Grubu Konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM'deki AK Parti grup toplantısında konuştu. Gündeme ilişken konulara değinen Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da iş birlikçilikle suçladı. Levent Kırca'nın Londra'da yapmış olduğu konuşmaya da değinen Erdoğan, bunun hesabının sorulacağını belirtti.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Konuşmamın hemen başında, dün açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Sınavda dereceye giren gençlerimizi tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.

Akdeniz Oyunları'na tarihi nitelikte bir başarıya imza atan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Türkiye bu oyunlarda 47 altın, 43 gümüş, 36 bronz toplamda 126 madalya almak suretiyle İtalya'dan sonra en fazla madalya kazanan ülke oldu. Türkiye daha önce bu oyunlarda en fazla 76 madalya kazanabilmiştiAkdeniz oyunlarında madalya alan sporcularımız yürekten kutluyorum. Başta Genlik ve Spor Bakanımız olmak üzere tüm çalışma arkadaşları da kutluyorum.

35. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

Yıllardır demokrasiye müdahale için bir gerekçe olarak kullanılan 35. maddeyi artık değiştiriyoruz. TSK İç hİzmet Kanunu'nun 35. maddesi; 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat müdahaleleri ve daha sonra tertiplenen müdahale girişimleri için bir gerekçe olarak öne sürülmüştü. Şimdi biz ddemokrasimiz üzerindeki bu gölgeyi kaldırıyoruz. Maddede yapacağımız değişiklikle TSK ve askerlik yeniden tanımlanıyor. Durumdan vazife çıkarılmasının önüne geçiyoruz.

Yine bu değişiklikle TSK mensuplarının siyasi faaliyette bulunmayacağını kanunda belirtiyoruz. Bu çok önemli düzenlemenin de ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum.

BİZE MAKARNACI DİYENLERE KULAK ASMAYIN

Ramazan ayı da paylaşma ve dayanışma içinde geçireceğiz. Ocağında aş kaynamayan ailelere elimizi uzatacağız. Çocuklara çok daha fazla şefkat göstereceğiz. En yakınımızdan başlayarak en uzak diyarlara kadar yüreğimizi açacağız. Değerli kardeşlerim, zekat, sadaka kavramları sadece dizi kavramlar değil. Bizi biz yapan kavramlardır. Birileri bunu anlamayabilir. Bizim hükümet olarak sosyal yardımlar konusundaki hassasiyetimizi farklı noktalara çekenler olabilir. Bizleri makarnacı kömürcü diyenler de olabilir. Bunlara kulak asmayacaksınız. Allah'a havale edin. Benim ihtiyaç sahibi kardeşimi oy satan insan olarak lanse edenler vicdansızdır. Bunlar millet karşısında her zaman kaybetmiştir ve kaybetmeye de mahkumdur. bu zamana kadar yaptığımız sosyal yardımları bundan sonra da aynen devam ettireceğiz.

BİR GECEDE ÇÖZÜM İMKANSIZDIR

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Akil İnsanlar Heyetiyle bir araya geldik. Sunumlarını yaptılar. Gözlemlerini, önerilerini bizlere sundular. Bu vazifeyi baskılara rağmen yerine getiren heyet mensuplarına teşekkür ediyorum. Çok güzel bir vazife yaptılar. Ortaya çıkan raporları büyük bir hassasiyetle inceleyeceğiz. Değerli kardeşlerim çözüm süreci, adı üzerinde bir süreçtir. AK Parti'nin kurulmasıyla başlamış uzun bir süreçtir. Uzun yıllara dayanan meselelerin bir gecede çözümü imkansızdır. Bizler kardeşliğimizin önündeki engelleri kaldırmak için uğraşıyoruz. Hep söyledim, keşke bir gece içinde bütün sorunları kesip atabilsek. Ama bu mümkün değil. Ortak bir akıl üzerinden geleceği inşaa etmek zorundayız. Tarihin hiçbir döeninde vatanımız ve bayrağımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık, bundan sonrada kaçınmayız. Biz Afyonkarahisar'dan yola çıkarken, tek devlet, tek bayrak, tek millet dedik. Tek din demedik. Biz de tek dincilik anlayışı yoktur. Farklı dinlere mensup insanları yönetmek bizim en başarılı yönümüzdür. Ama bu kouda bize iftira atanlar çok oldu.

YÜZDE 100'E HİZMET VERDİK

Yola çıkarken bir şey daha söyledik. Etnik milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bölgesel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bizim için Kürt, Türk, Boşnak hepsi ir. Hepsi bizim kardeşimizdir. Birini bir kenara koy, birini bir kenara koy bizim kitabımızda böyle bir şey yoktur. Öyle bir anlayışın temsilcisi olsaydık bu ülkede 78 vilayetten milletvekili çıkarabilirmiydik. Biz tüm halkımıza hitap eden bir partiyiz. Yüzde 50 ile iktidara geldik ama yüzde 100'e hizmet verdik.

Bölgesel milliyetçilik de bizde yok. Belli bir bölgenin partisi değiliz. Doğu ile Batı arasındaki makas kapanmaya başladı. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Geldiğimizde 26 vilayette havaalAnı varken, şimdi 50 vilayette havaalanı var. Bu neyi gösteriyor. Bu iktidar bu milletin hizmetkarıdır. Türkiye'nin genelinde modern ülke seviyesini yakalayacağız.

Biz baraj yapmak için uğraşırken, BDP barajlara engel olmak istiyor. Bunun altında farklı nedenler arıyor. Biz 1 gram suyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Öyle günler gelecekki 7 kez suyu deri dönüşümle kullanmak zorunda kalacağız. Biz bunun uğraşını veriyoruz.

Biz sonuna kadar şiddetsiz bir ortamda çözümün içinde olacağız. Son dönemlerde esrar ve hint keneviri olayları arttı. Bizler buna engel olmak istedik. Taviz vermemiz mümkün değil. Bu birilerini rahatsız etti. Burdan rant sağlayanlar siyasetin içinde. Bunların hepsini ifşaa edeceğiz. Biz onları görmezsek suçlu oluruz. Lice olayı sıradan bir olay değildir. Lice olayının dayandığı olay esrar olayıdır, hint keneviri olayıdır. Karakol, kalekol olayı değilidir. Ülkemizin güvenliği için karakolları yapmak zorundayız. bunun için bazı partilerden izin almamız gerekmiyor. Milletimizin huzuru için bunu yapmak zorundayız. Gönül arzu ederki bunlara hiç ihtiyaç olmasın.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Aylar önce çözüm süreci için atılan adımlarla Türkiye'de büyük bir umut atmosferi oluştu. İnsanlar çıkamadıkları yaylalara çıktılar. Cudi'ye pikniğe gittiler. Bölgede çözümün adı dahi yetti. Ticaret canladı. İşverenler bölgeye ziyretler düzenlemeye başladı. Bu atmosferi bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Terör benim Kürt kardeşime acı ve hüzünden başka bir şey vermedi. Kürt kardeşimi bu acıdan kurtarmak zorundayız.

Sürecin zor olduğunu, hassas olduğunu defalarca dile getirdik. Sürecin sabote edileceğini defalarca söyledik. Biz bu sürece yüreğimizi ve canımızı koyduk. Hiçbir sabotaj bizi bu kutlu yoldan alıkoyamaz. Türkiye'nin geleceği bu çözümde. Millet artık çatışma değil huzur istiyor. Bu huzuru bozmak isteyenler millete ihanet eder. Taviz vermeyeceğiz, ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz, şehitlerin aziz hatıralarını çiğnetmeyiz. Mutlu sona ulaşmak için canla başla çalışmak zorundayız. Bu süreci baltalayan hangi parti olursa olsun, bunun hesabını veremez. Bu süreçte herkes sorumlu davranmalıdır. Çözüöm sürecindeyiz diye illegal gösterileri gözmezden mi geleceğiz. Molotof atanları görmezden mi geleceğiz. Kimse kusura bakmasın. Lice'deki gösterilerin nasıl bir oyuna çevrilmek istendiğini hepimiz gördük. Karakol ya da kalekol sadece bir ihtiyaçtır. karakol vatandaşı tetkik etmek için eğil, vatandaşı korumak için inşaa edilir. Karakollar savunma yerleridir. Bu akarakollara kalekollara alerji neden kaynaklanıyor? İşin içinde başka şeyler var.

10 YILDA NEREDEN NEREYE GELDİĞİMİZ ORTADA

Mayıs ayı ülkemizde ciddi bir sıçramanın olduğu dönemdir. Yapılanları gördünüz. Mesel ağaç meselesimiydi. Son 10 yılda nereden nereye geldiğimiz ortada. ARTIk aydınlığın egemen olduğu bir ülke düzeyine geldik. İnsanımızın refah düzeyine baktığımızda farklı bir konuma gelen bir Türkiye var. Bizim bir yerlere gelmemiz birilerini rahatsız etti. CHP gerçek yüzünü ortaya çıkardı. 3.Havalimanının durdurulması için Danıştay'a başvuracak. İşte CHP budur. Havalimanını yapacağız. Bunu engellemeye güçleri yetmeyecek.

İŞ BİRLİKÇİ KILIÇDAROĞLU

İstanbul'da başlayıp Tüm Türkiye'ye yayılan vandallığı milletçe seyrettik. Kabataş'ta bir kardeşimiz saldırıya uğruyor. CHP Genel Başkanı çıkıp bunu inkar ediyor. CHP'nin bugünkü durumu, tek parti diktasının yaşandığı yıllardan da kötüdür. Çünkü bugün CHP'nin başında celladına yaranmak için her türlü çirkinliği mübah gören bir Genel Başkan var. CHP'nin başında bugün bir iş birlikçi var. CHP'nin kadın vekillerinden de ses yok.

LEVENT KIRCA'YA SERT YANIT

Birisi çıkmış Londra'da İstanbul'un kurtarıldığından bahsediyor. Bunu diyen sözde sanatçı. Onun için de hukuki adımları atacağız. Almış eline megafonu sanatını yapıyor. Bunun hesabını vermek zorunda. Millet iradesi ucuz değil. Bu ülkede siyaset yapmak isteyenler partilerini kurup milletin huzuruna çıkarlar.

Geçlerimize geleneklerimizi öğretemedik. Bu konuda bizimde hatamız var. Geleneğini öğrenmeyenin geleceği yoktur. Biz milletin değerlerine sahip çıkarak bu yerlere geldik.

Gezi olaylarının araştırılması amacıyla bir komisyon kurulması teklifini verdik.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Lice Olayı Esrara Dayanıyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAfyonAltınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDanıştayİstanbulİtalyaKemal KılıçdaroğluLevent KırcaLiceMakarnaRecep Tayyip ErdoğanTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisidiziolaytatil
Görüş Bildir