Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görevden Almalar Diğer İllere Sıçrayabilir

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan'dan Operasyon Açıklaması

Başbakan Erdoğan'dan Operasyon Açıklaması

Başbakan Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

  • 11 yıllık iktidarız. Nelerle uğraşarak buralara geldiğimizi herkes biliyor. 2023'te dünya vizyonu için çalışırken, birileri bunu engelleme peşinde. Bu birilerinin hem dışarıda hem de içeride muhatapları var.

  • 14 aydır dinleme yapılıyorsa ve bu üstlere iletilmiyorsa burada bir çete vardır. Bunlar devlet içinde devlet olmuştur.

  • Bu örgütlenmeyi kesinlikle ortaya çıkaracağız. Babamızın oğlu olsa tanımayız. Şuymuş buymuş bizi ilgilendirmiyor.

  • Bakan arkadaşlarımızla ilgili iddialar var. Biz bunlara alıştık.

  • Biz gereken çalışmayı gerektiği şekilde yapacağız.

-

Bu arada, Türkiye, Macaristan vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırdığı bildirildi.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

Babamızın Oğlu Olsa Dinlemeyiz

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanMacaristan Başbakanı Victor Orban ile Başbakanlık Merkez Bina'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, İstanbul merkezli operasyona ilişkin şunları söyledi:

"14 ay dinleme, izleme bu tür şeyler yapılıyorsa ve bu konuda kendi üslerine haber verilmiyorsa buradaki mühendislik, yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir.

Bankaları yaralama hedefi de burada yer almıştır. Bunlar dikkat çekicidir. Bunların Türkiye'deki uzantıları var, uluslararası boyutu var. Bunları tespitimiz var, tahminimiz var. Aynı zaman da Türkiye'de bunun uzantıları var ve bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar. Fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu, babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş buymuş, şucuymuş bucuymuş bizi enterese etmez, bizi enterese eden milletimizin bekasıdır.

Biz gereken çalışmayı, gerektiği şekliye yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerine bu işin bulaştırılmış olması vesaire, bu konularda da onların bu atılan adımlar neticesinde hassasiyetleri ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur, gereken neyse aramızda görüşür, gerekeni gerektiği anda yaparız."

Emniyet'te yapılan değişiklikler

Başbakan Erdoğan, "Emniyet'te yapılan değişiklikler, valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle kendilerinin tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Dedim ya nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendisliktir. Biz böyle bir mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz. Çünkü bu ülkenin geleceğini karartmaya, kimsenin hakkı yok" diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Görevden Almalar Diğer İllere Sıçrayabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakan'ı Victor Orban ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan, toplantıda yolsuzluk operasyonuyla ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Başbakan, ''Arınç, hükümetin sonucu sabırla bekleyeceğini söyledi. Siyasi çalışmalardan bahsetti, sizin açıklayacağınızdan bahsetti. Bakanların istifaları gündemde mi? Revizyon kapsamında sizin böyle bir tasarrufunuz söz konusu mu?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Öncelikle Konya’da da açıkladığım gibi ortada tabi çok çok kirli bir operasyon söz konusu. Ben bunu değerli mevkidaşımla, böyle bir toplantıda arzu etmezdim. Fakat böyle bir soruyu sorduğunuz için cevaplamak durumundayım. Ama şunu bir defa bilmeniz, bilmemiz gerekir. Biz 11 yıllık bir iktidarız. Türkiye ’nin nereden nereye geldiği malumdur. İktidarımızın nelerle mücadele ederek buraya geldiği de malumdur. Bu mücadelelerde atılan adımların, ulusal boyutu olduğu kadar uluslararası boyutu önem arz etmektedir. Türkiye’de, biz 2023 yılının Türkiye’sinin ilk 10 içinde yer almasının kavgasını verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, ama birileri de biz Türkiye’nin bu hızlı gidişini nasıl durdururuz bunun gayreti içinde. Bunun dışarda heveslileri planlayıcıları olduğu gibi bunların ülkemizde de uzantıları var. bunların kimler olduğunju sizler de tahmin ediyorsunuz. Gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu, ondan sonra şimdi yeni bir adım attılar. Şunu çok açık net söylemek zorundayım. 14 ay dinleme izleme yapılıyorsa, bu konuda kendi üslerine bunlar haber verilmiyorsa, buradaki mühendislik yolsuzlukla değil siyasi mühendisliktir. Bu da bir nevi çetelerdir. Çeteler devletin içinde devlet olma anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme gayreti içinde girme olayıdır.

Bizim kamu bankalarımız, Avrupa bankaları arasında derece almış bankalardır. Bu bankaları yaralama hedefi de yer almıştır. Bunların da Türkiye’de uzantıları var. Tespitimiz var, tahminimiz var. Ama aynı zamanda da tabi Türkiye’de de bunun uzantıları var. Şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar. Fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş buymuş bizi enterese etmez, bizi enterese eden aydınlık yarınların Türkiyesidir.

Pek çok değişik şeyler söyleniyor. Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar oluyor. Biz zaten bunlara alıştık. Bunları ne yazık ki daha önce biliyorsunuz biz 28 Şubatları biz medyayla gördük. Onlar o karanlık işleri çevirdiler. Daha sonra bunlara STK’lar karıştı. Hani o beşli çete diye ortaya çıkan gruplar.

Şimdi bunun değişik bir versiyonu uygulanıyor. Biz gereken çalışmayı gerektiği şekilde yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerine bu işin bulaştırılmış olması, bu konulara tabi ki onların hassasiyetleri ortadadır. Şahsımca da malumdur. Biz gereken neyse zaten aramızda görüşür, gerekeni gerektiği zaman yaparız.

Bunu muhalefet, yavru muhalefet istedi diye yapmayız. Onların cemaziyelevvelindeki kirlilikleri çok iyi biliriz. Delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Çok farklı bir Türkiye gördükleri için kuru sıkı atabiliyorlar.

Hele hele daha üç buçuk yılı dolunca bırakıp kaçanları da çok iyi biliyoruz. İsimlerini ağzıma gene almayacağız. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor. Bizim abdestimizden şüphemiz yok, namazımızdan da şüphe etmeyiz.

FARKLI İLLERE SIÇRAYABİLİR

Ha yapılan bir çok olumlu faaliyetleri, olumsuza dönüştürme gayretleri var ki, bunlarda aradıklarını bulamayacaklar.

Bazı medya gruplarında geçen, emniyetteki yapılan değişikliklerle alakalı olarak, evet değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle orada kendilerinin bir defa bir tasarrufudur. Buna yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Nerede buna benzer şeyler varsa, gereğini anında bunun yanında emniyet genel müdürlüğümüz içişleri bakanlığımız anında yapacaklardır. Bu iş anlaşılıyor ki böyle bir siyasi noktadaki mühendisliktir. Biz buna fırsat vermeyeceğiz.''

Toplantıdan ve Erdoğan'ın konuşmasından diğer satırbaşları:

Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Macaristan Başbakan’ı Victor Orban’ı Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Sayın Orban’ın bu ziyareti, 1923 tarihinde imzalanan dostluk anlaşmasının 90’ncı yıl dönümüne isabet etmesi sebebiyle anlam kazanıyor. Budapeşte ziyaretimde sayın Orban ile kurulmasını arzu ettiğimiz, yüksek düzeyli stratejik üst düzey konseyinin ilk toplantısını bitirmiş olduk. Daha ileri nasıl gidebiliriz, daha iler adımlar nasıl yapabiliriz, STK’ların üzerine düşen nelerdir, bunlara tespite yönelik adımlar.

Macar Televizyonu’ndan, sayın Victor Orban, doğu açılımı olarak başlatılan bu açılımla ilgili bir yılı değerlendirir misiniz?

**Radikal*

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBudapeşteİstanbulMacaristanRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir