Başbakan Erdoğan Fransa'ya Seslendi: 'Açıkla'

 > -

Erdoğan'dan Fransa'ya Sert Tepki

Erdoğan'dan Fransa'ya Sert Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKON Genel Kurulunda konuştu.

Gabon, Senegal ve Nijer'de büyük bir samimiyetle karşılandık diyen Başbakan Erdoğan, "Aziz milletin bir ferdi olmaktan Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olmaktan iftihar ettim." dedi.

Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle dürdürdü

"Sömürgeciler Afrika kıtasına geliyor. Büyük bir hırs, açgözlülük ve tatminsizlik içinde ne bulurlarsa acımasızca alıp götürüyorlar. Çok büyük acılar ve dramlar yaşanıyor. Altını boşaltmakla yemiyor üzerinde yaşayan insanları da köleleştirmek suretiyle gemilere yükleyerek ülkelerine götürüyorlar.

1915'te Senegalleri gemilere doldurdular Çanakkale'de bize karşı savaşmaya getirdiler. Ezan sesini duyduklarında Müslümanlarla savaştıklarını anlıyorlar. İngiliz ve Fransız silahlarını imha etmeye ediyorlar.

Biz bugün Afrika'ya ecdadımız gibi bakıyoruz. Elmas ve altın madenleri olarak değil, dostluklar ve kardeşlikler ülkesi olarak görüyoruz.

Kanal İstanbul projesi tamamlanmak üzere, yakında ihaleye çıkarıp bu projeyi de hayata geçireceğiz.

Terör hiçbir zaman hedefine ulaşamadı, ulaşması da mümkün değil. Terör kürt kardeşime acıdan başka bir şey vermedi.

Son 10 yılda terör meselesini çözmek için çok çaba sarffettik. Biz samimiyetle terörle mücadeleyi sürdüreceğiz. Er ya da geç bu sıkıntıyı aşacağız.

Haberin Tamamı İçin:

'Teröristle niçin görüştüğünü derhal açıklamalı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Fransa'ya Çağrı

Erdoğan'dan Fransa'ya Çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKON Genel Kurulu'nda Paris'teki suikastlerle ilgili konuştu. Erdoğan, "Fransa teröristlerle neden görüştüğünü derhal açıklamalı" dedi.

"Önceki gün Paris'te gerçekleşen suikast bu süreci sabote etmeye yönelik girişim olabilir. Örgüt içi hesaplaşmada da olabilir. Biz Fransız devletinden bu olayı derhal aydınlatmasını, suçluları bulmasını bekliyoruz"

"Fransa Devlet Başkanı bu terör örgütü mensuplarıyla neden görüştüğünü, ne görüştüğünü hangi tasarım dahilinde bu teröristlerle iletişim halinde olduğunu da derhal Fransız, Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır"

"Bakıyorsunuz bölücü terör örgütünün uzantısı siyasi parti ilk anda devleti suçlamaya başlıyor. Örgüt içi hesaplaşma olacağı ihtimalini reddettiler. Sorumsuzca hükümeti itham ettiler"

"Bu terör örgütü pirüpak bir örgüt müdür. Bugüne kadar hiç mi bu infazları yapmadı"

Erdoğan, "Fransa, bu olayı derhal aydınlatmalıdır. Ayrıca, Fransa Devlet Başkanı bu terör örgütü mensuplarıyla neden görüştüğünü, ne görüştüğünü hangi tasarım dahilinde bu teröristlerle iletişim halinde olduğunu da derhal Fransız, Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır" dedi.

Erdoğan, "Geçmişteki iyi niyetli girişimlerin nasıl provoke edildiği, sabote edildiğini iyi biliyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu tür vakalar yaşanabilir. Her ne olursa olsun yılmadan kardeşlik için mücadele devam edeceğiz. Önceki gün Paris'te gerçekleşen suikast bu süreci sabote etmeye yönelik girişim olabilir. Örgüt içi hesaplaşmada da olabilir. Biz Fransız devletinden bu olayı derhal aydınlatmasını, suçluları bulmasını bekliyoruz. Terör örgütünün kurucuları arasında yer alan, interpol tarafından kırmızı bültenle arananlar var bunların içinde" diye konuştu.

Pınar ÇITAK KOYGUN - Özgür ARSLAN - İSTANBUL / DHA

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan Fransa'ya Seslendi: 'Açıkla'

Başbakan Erdoğan, Paris'te 3 PKK'lının infazına ilişkin, "Fransa, bu olayı aydınlatmalıdır. Fransa Devlet Başkanı terör örgütü mensuplarıyla neden görüştüğünü Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) 8. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Bir tek güvenlik görevlimiz şehit düşmesin, bir tek genç bile dağa gitmesin, nerede olursa olsun bir tek anne bile ağlamasın, üzülmesin" diyerek gece gündüz yoğun bir mücadelenin içinde olduklarını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

"Buradan bir kez ifade ediyorum; Allah'ın izniyle bu mesele çözülecek... Bugün ya da yarın, er ya da geç, Türkiye'nin huzuruna, kardeşliğine, büyümesine ve kalkınmasına ayak bağı olan bu cerahat mutlaka sökülüp atılacak. Şu anda devam eden süreçte kararlılıkla yol alıyoruz. Umutluyuz, iyimseriz, sürece olumlu bakıyoruz ama aynı zamanda temkinliyiz ve dikkatliyiz. Geçmişte, başlattığımız süreçlerin, iyi niyetli girişimlerin nasıl provoke edildiğini, sabote edildiğini çok iyi biliyoruz. Önümüzdeki süreçte bu tür vakaların yaşanabileceğini de ihtimal dahilinde görüyoruz. Her ne olursa olsun, hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın, vazgeçmeden, yılmadan ve yıkılmadan inatla kardeşlik için mücadeleye devam edeceğiz."

"Terör ayağımızda bir pranga"

Başbakan, Türkiye'nin, terör meselesiyle meşgul olarak, terör meselesine büyük kaynak ve mesai sarf ederek yoluna devam edemeyeceğine dikkat çekti.

Terörün, daha en başından itibaren Türkiye'nin büyümesinin, yükselmesinin, güçlenmesinin önünde bir bariyer, Türkiye'nin ayağında bir pranga olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Terör hiçbir zaman hedefine ulaşamadı ve ulaşması da asla mümkün değil. Terör, benim Kürt kardeşlerime de bugüne kadar acıdan, ölümden, gözyaşından başka hiçbir şey ama hiçbir şey vermedi. Terörün hiçbir gerekçesi olamaz. Terörün hiçbir mazereti, hiçbir bahanesi olamaz. Hele bugün, demokrasinin standartları yükselmişken, hak ve özgürlükler genişletilmişken, siyasetin kanalları sonuna kadar açıkken, terör, hiçbir şekilde makul ve mantıklı gösterilemez.

Devletin kademelerinde yer almaksa benim Kürt kardeşim devletin kademelerinde en üst
düzeyde yer almıştır. Ülkemde parlamenter sistem içerisinde parlamentoda yer almaksa benim Kürt kardeşlerim parlamentoda yer almış, bunun yanında bölücü terör örgütünün uzantıları da parlamentoda yer almıştır.

Bu ülkede, bizim dönemimize kadar, on yıllar boyunca devam eden, var olan o zulmü, mezalimi, baskıyı, sindirmeyi, asimilasyonu, ret ve inkarı, bizler de yaşadık, sizler de yaşadınız. Birçok yerlerde biliyorsunuz, o malum dönemde, birçok iş adamlarımız fişlendi. Onların ürünleri ne yazık ki birçok yere sokulmadı. Onlarla alışverişler engellendi. İş yerlerinin çökmesi için ne gerekiyorsa bunlar yapıldı.

Ben de, yol arkadaşlarım da siyasete girdiğimiz o ilk gençlik yıllarımızdan itibaren hep engellendik, hep hukuksuz şekilde ötelendik, itildik. Ama hiçbir zaman şiddeti bir yöntem olarak aklımızdan geçirmedik. İnançlarımıza, fikirlerimize, milletimize inandık ve işte bugünlere geldik. Sizler, iş adamlar olarak, 28 Şubat'ı en sıcak, en yoğun, doğrudan muhatap olarak yaşadınız. İş yerleriniz kapatıldı, ticaretiniz engellendi, yatırımınız engellendi, kredi alamadınız, bulamadınız, rekabet imkanlarınız elinizden alındı ve ayrıca bir de karalandınız. Ama hiçbir zaman şiddete, hiçbir zaman hukuksuzluğa, yasa dışı yollara tevessül etmediniz ama şimdi hamdolsun çok farklı bir konuma geldiniz."

Fransa liderine çağrı

Erdoğan, infazın süreci sabote etmeye yönelik bir girişim, bölücü terör örgütünün kendi içinde bir hesaplaşması da olabileceğini ifade etti.

Fransız devletinden, bu olayı derhal aydınlatmasını, suçluları derhal bulmasını, soru işaretlerini en hızlı şekilde ortadan kaldırmasını beklediklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terör örgütünün kurucuları arasında yer alan, Paris'te suikast sonucu öldürülen ve Interpol tarafından da Kırmızı Bülten'le arananlar var bunların içinde. Çok daha ilginci Fransa Devlet Başkanı'nın yaptığı açıklamada 'düzenli görüşmelerimiz oluyor' ifadesi şecaat arz ederken sirkatin söylemektir. Avrupa Birliği'nin terör örgütü ilan ettiği bu örgütlerin mensupları ve Kırmızı Bülten ile aranan bu insan veya insanlar sizinle nasıl düzenli olarak görüşebilir. Bu nasıl bir siyasettir? Tabii işi kovalıyoruz. Neticesini şöyle veya böyle alırız veya alamayız. Ama yasaların bize tanıdığı haklar neyse, bu haklarla bu işi kovalıyoruz."

Paris'te suikast sonucu öldürülen Sakine Cansız'ın 2007'de Almanya'da gözaltına alındığını, Türkiye'nin iade talebine rağmen serbest bırakıldığını anlatan Erdoğan, en son 5 Kasım 2012'de Fransa Interpolü'ne bir mesaj gönderdiklerini ve bu teröristin Paris'te olduğunu bildirdiklerini, ancak Fransa'nın hiçbir adım atmadığını aktardı.

Başbakan Erdoğan, "Fransa bu olayı derhal aydınlatmalıdır. Ayrıca, Fransa Devlet Başkanı bu terör örgütü mensuplarıyla neden görüştüğünü, ne görüştüğünü, hangi tasarım dahilinde bu teröristlerle iletişim halinde olduğunu da derhal Fransız, Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır" dedi.

"Bu terör örgütü, pirüpak bir örgüt müdür?

Bu süreçte herkesin soğukkanlı ve sağduyulu olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Açıklama yaparken, herkes, üzerindeki sorumluluğu hissederek, sürecin hassasiyetini gözeterek açıklama yapacak" ifadesini kullandı.

Bölücü terör örgütünün uzantısı siyasi partinin ilk andan itibaren hükümeti ve devleti suçlamaya başladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Örgüt içi bir hesaplaşma olabileceği ihtimalini sorgusuz sualsiz reddettiler. Niye? İşlerine gelmedi, çünkü ucu onlara dokundu. Sorumsuzca devleti, hükümeti itham ettiler. Allah aşkına soruyorum: Bu terör örgütü, pirüpak bir örgüt müdür? Bugüne kadar hiç mi böyle infazlar yapmadı? Benden bir şeyleri açıklamamı mı istiyorsunuz? Hatırlatayım. Mazlum
Doğan, Mahsum Korkmaz başta olmak üzere, örgüt içinde nice genç, nice çocuk
kurşuna dizildi, infaz edildi, cesetleri, mezarları bile annelerinden saklandı. Bunların hepsi bizim belgelerimizde mevcut. Paris'te öldürülen Sakine Cansız'ın nişanlısı Mehmet Şener de örgüt tarafından infaz edildi. Bunlar olmayan şeyler değil. Bunların cibilliyetinin gereği bu."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAvrupa BirliğiBaşbakanFransaİngiltereİstanbulRecep Tayyip ErdoğanŞehitTerör
Görüş Bildir