Erdoğan'dan 'Silahları Gömün' Çağrısı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'dan Kaçak Elektrik Uyarısı

Başbakan Erdoğan, Mardin'de konuştu. Gündeminde terör, kadına şiddet ve kaçak elektrik vardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi inceleme ve katılacağı toplu açılış töreni için Mardin'e geldi.

Başbakan Erdoğan, Mardin ve ilçelerinde yapacağı gezi, inceleme ve katılacağı toplu açılış törenleri için Ankara'dan Başbakanlığa ait özel uçakla Mardin Havalaanı'na indi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı karşılama töreninde Başbakan Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından karşılandı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları:

"Gerçekleştirdiğimiz eserlerin Mardinli kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Geçen yıl 'ta tüm dünyada Kadınlar Günü'nün kutlandığı günde Mardin'deydik. Mardin'in tüm Türkiye'nin tüm dünyanın Kadınlar Günü'nü tebrik ettik. Şimdiden Mardin'den tüm hanım kardeşlerimizin Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Bu sene Kadınalar Günü'nü Siirt'te kutlayacağız. 8 ve 9 Mart'ta Siirt'te olacağız.

"Mardin'de kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz. Ama bu yanlışı yapanlar varsa toplum olarak o kişileri uyaracağız. Hanım kardeşlerim haklarını bilsinler bu şiddete karşı seslerini çıkarsınlar. Şu ana kadar Türkiye genelinde 50 aile destek merkezi açtık. 15 bin kardeşimiz bundan istifade etti.

KAÇAK ELEKTRİK UYARISI

Enerji BAkanlığı'mızın tespitlerine göre Mardin'deki kayıp kaçak oranı yüzde 76'lara kadar ulaşmış durumda. Tüketilen elektriğin sadece 4'te 1'i tahsil edilebiliyor. Mardinli kardeşlerimin yasalardan önce kendi vicdanlarıyla hesaplaşarak bu yöntemin önüne geçmesini rica ediyorum. Benim Mardinli kardeşim helal ve haramı çok iyi bilir. Mardin'in güzel bir sözü var yerden olan yere döner. Hepimiz topraktan geldik toprağa döneceğiz. Dünyada yaptıklarımızdan tek tek sorguya çekileceğiz. Mardin helali de haramı da iyi bilir. Hiç bir koyun kendi kuzusunu çiğneyip geçmez. Bu konuda hassasiyet içinde olacağınıza inanıyorum.

TERÖR SORUNU

Hükümet olarak tarihi nitelikte bir adım attık. Türkiye'de red, inkar ve asimilasyon politikalarına son verdik. Doğu'nun Güneydoğu'nun kırık kalbini tamir etmek için gerçekten çetin mücadele verdik. Artık söz sırası sizde. Süreçte sorumluluk alma sırası sizde. Biz bu adımı özellikle hanım kardeşlerimizden, annelerimizden bekliyoruz. Sizlerden şu terörün sinsi baskısına karşı çıkmanızı bekliyoruz. Siz karşı çıktığınızda inşallah işsizlik diye bir sorun kalmayacaktır. Gaziantep'te işsizlik yok dışarıdan işsiz istihdam ediyor. Çünkü terör Gaziantep'e sızamadı. Ara sıra denedi ama başaramadı. Bu terör bitsin Tunceli'de Şırnak'ta Bitlis'te yoksulluk diye bir şey kalmayacak. Yatırımcı huzur arıyor. Yatırımcı terörün olduğu bir yere gitmez.

KEPENK KAPATILAN BİR YERE YATIRIMCI GİTMEZ

Dükkanlarının kepenklerini indiren teröristin olduğu yere yatırımcı gitmez. O insanların ekmek parasında gözü olan bu zihniyetin ülkeye bir faydası olur mu? Tehditle baskıyla kepenkler indiriliyor.

KÜRTÇE ÖĞRETMENLERİ

Mardin Artuklu Üniversitesi'ni kurduk. Bu üniversite şehrin en renkli yeri oldu. Kürt dili, Süryani dili, Arap dili ve kültürü anabilim dalında kaliteli nitelikte mastır ve doktora öğrencisi yetişiyor. Üniversitede yetişen 500 öğrenci seçmeli Kürtçe dersi için Kürtçe öğretmen adayı olarak yetişiyor.

Savaş kolaydır, barış zordur. Zor olana talip olduk. Silah fikri olmayanların yöntemidir.

Diyoruz ki artık silahı gömün, silahı bırakın, biz size diyoruz ki sıkılı yumrukların olduğu bir toplum barış toplumu olmaz. Barış, huzur ve kardeşlik ortamını tesis etmek için samimiyetle çalışıyoruz, bu samimiyetin karşılığında samimiyet bekliyoruz

Eğer elinizden bir şey gelmiyorsa o yanlışı dilinizle düzeltin. Elinizden dilinizden bir şey gelmiyorsa gönülden iman edin ve bu süreç devam etsin.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Artık Silahı Gömün

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBitlisMardinÖğretmenRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞırnakTerörTuncelidizikadınlar
Görüş Bildir