Erdoğan Merakla Beklenen Müjdeleri Açıkladı

 > -

Başbakan'dan Atama Müjdesi | Haberler.com

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu.

Başbakan Erdoğan, şehitlerin, gazilerin, çocuk, anne ve babalarının artık ücretsiz ulaşım sağlanacağını söyledi. 65 yaş üstündeki vatandaşlar da ücretsiz seyahat edebilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup toplantısında konuştu.

İşte Başbakan'ın konuşmasının satır başları;

CİLVEGÖZÜ'NDEKİ PATLAMA

Her açıdan hassas bir olayla karşı karşıyayız. Suriye tarafından gelen bir araç bizim gümrük kapımıza kadar ulaşabildi. Burada infilak ettirildi. Üç bakanımız olayla birlikte hemen Hatay'a gönderildi. Burada son derece detaylı bir şekilde incelemelerini sürdürüyorlar. Bu patlamayı siyasi bir çıkar konusu olarak görüp, bununla ilgili yapılan konuşmalar, ne insafla ne insanlıkla bağdaşır.

Suriye'de bu kadar yoğun çatışmalar yaşanırken, Türkiye'nin bunlardan etkilenmemesi malesef mümkün değil. Olayın aydınlığa kavuşmasıyla ilgili olarak sabırla ve sağduyuyla bekleyeceğiz. Hadise aydınlatıldığında ise hiç tereddütsüz gerekeni yapacağız.

"AB ÜLKELERİ TÜRKİYE'YE YÖNELİK KALLEŞÇE SALDIRILARA DAHA NE KADAR GÖZ YUMACAK?"

Avrupa Birliği konusu yoğun bir biçimde ülkemizin gündeminde. Ancak Avrupa Birliği konusunu geçtiğimiz hafta gündemin ilk sıralarına taşıyan tatsız bir olay yaşadık. Ankara'da üzerine yerleştirdiği bombaları patlatan terörist büyükelçiliğe saldırdı. Burada bir şehidimiz oldu, bir gazeteci kızımız yaralandı. Şehidimizn ailesine başsağlığı ve gazeteci kızıma geçmiş olsun dileklerimizi tekrar iletiyorum. Bu olayın failleri ve arkasındaki örgüt kısa süre içinde ortaya çıktı. Bu terörist Avrupa'da kalmış, ellerini kollarını sallayarak dolaşmış ve Türkiye'ye gelerek bu eylemi yapmış. Avrupa ülkeri ile terör örgütleri arasındaki bu muhabbet nedir? Bize bunları bir açıklayın. Türkiye'ye yönelik bu kalleşçe saldırılara daha ne kadar göz yumacaksınız?

"TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI"

Almanya'daki 408 terör suçlusuyla ilgili talebimiz sudan bahanelerle reddedildi. Bizi her alanda eleştiren AB, artık terörle ilgili muhabbetini sorgulamak zorundadır. Bizim ne sudan bahanelerle 54 yıldır kapıda bekletilmeye, ne de teröre destek verilmesine tahammülüz kalmamıştır artık. Biz reformlarımızı, düzenlemeleri kararlıklıa yerine getiriyoruz. Biz mecramızı gerekirse değiştiririz ama yolumuzu değiştirmeyiz.

KILIÇDAROĞLU DHKP-C'YE ÜYE OLURSA ŞAŞIRMAYIN

Değerli arkadaşlarım buradan terör konusunda da önemli bir hassas noktaya vurgu yapmak istiyorum CHP Genel Başkanı ısrarla, inatla Türkiye'yi dünyaya gazetecilerin haksızlığa uğradığı bir ülke olarak tanıtmaya devam ediyor. CHP Genel Başkanı herhalde sıkılmasa DHKP-C'ye üye olabilir. Bunu yaparsa da hiç şaşırmayın. CHP Genel Başkanı Türkiye'de gazeteciler tutuklu diyerek kendi ülkesini karalayabiliyor. Biz Kılıçdaroğlu'nun sempatisinin kaynağını merak ediyoruz. Neden terör örgütüne avukatlık yapıyor, sözcülük yapıyor inannın bunun sebebini merak ediyoruz.

ESAD CHP'YE MİNNETTAR

ÇKP Sosyalist Enternasyonel'de var mı? Üyesi olduğunuz bir örgütün üye listesinde ÇKP üye mi? Portekiz'deki toplantıda Esad ile ilgili ifadeleri yumuşatmışlar, tebrikler. Eli kanlı diktatör eminim ki CHP'ye minnettar olmuştur. Hükümet kavramı ile ülke kavramını birbirine karıştırıyor. Oradakiler bir insan kendi ülkesine bu haksızlığı yapar mı diye düşünmüşlerdir. Hiçbir ülke iktidarda olmasa bile ülkesi için bu tür karalamanınn içine girmez.

YURT DIŞINDA ALAY KONUSU

Kılıçdaroğlu gittiği her heryerde Türkiye ekonomisin kötülemek gibi gaflete düşüyor. Yurt dışında alay konusu olmasını içimize sindiremiyoruz ve bundan rahatsız oluyoruz.

ÜCRETSİZ ULAŞIM MÜJDESİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şehit ve gazi, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik müjde de verdi.

Toplu taşıma araçlarında belli kesimlere belli avantajlar sağlandığını dile getiren Erdoğan, "Şehit çocukları ile anne ve babaları, gazilerin çocukları ile anne ve babaları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Demiryolu, deniz yolu ve belediye hatlarından ücretsiz yararlanacak. Engelli kardeşlerimiz de bu hizmetlerden yararlanacak. Tüm Türkiye'de 65 üstü yaşlılarımız da saat uygulaması olmadan ücretsiz yararlanacak" dedi.

ENGELLİLERE ATAMA MÜJDESİ

Şuanda kamuda 27 bin 224 engelli kardeşimiz istihdam ediliyor. 2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi daha kamuda istihdam edeceğiz.

ENGELLİLER ÖĞRETMEN OLACAK

Müjdelerimiz bitmedi. Engelli öğretmenlerimizle ilgili bir çalışma başlattık. 2012 engelli sınavına giren adayların arasından engel durumu uygun olanları öğretmen olarak atayacağız. Engelliler de bal gibi öğretmen olur, hem de çok iyi öğretmen olur.

Engellilerle ilgili bir adım da onların eğitimiyle ilgili... Aylık masrafı 105 lira olan masraf da tamamen devletimiz tarafından karşılanıyor. Bu adımın da yine hayırlı olmasını diliyoruz.

ÖĞRETMENLERE İYİ HABER

Bu arada dün itibarıyle okullarımızda eğitim öğretim yılının ikinci dönemi başladı. Biliyosunuz bu yıl şubat ayında eş durumu başta olmak üzere mazeret atamalarını yapcağımızı duyurmuştuk. 7 bin civarı öğretmenimiz kadroya yerleştirildi. Bu ay sonuna kadar da il içi özür grubu atamaları yapılacaktır. Bunun da müjdesini buradan vermek istiyorum.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Önemli Açıklamalar | Hürriyet

Başbakan Tayyip Erdoğan, Hürriyet Dünyası'nın daha önceden duyurduğu engellilere ve yaşlılara yönelik müjde niteliğindeki haberleri AK Parti Grup toplantısımda açıkladı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Konuşmamın başında dün Cilvegözü’nde meydana gelen patlama nedeniyle hayatını kaybeden 3’ü Türkiyeli, 11’i Suriyeli olmak üzere 14 kardeşime rabbimden rahmet diliyorum. Her açıdan hassas bir olayla karşı karşıyayız. Bu gelişmeler ne denli haklı olduğumuzu ortaya koyma açısından çok önemli.

İnsani yardım dışında giriş-çıkışa kapalıydı. İnsani, yardım malzemeleri Suriyelilere teslim ediliyordu. Suriye tarafındaki gümrük kapısı çalışmadığından bomba yüklü araç sınır kapımıza kadar geldi ve infilak ettirildi. Spekülasyonlar yanlış ve art niyetli. Dün Adalet, İçişleri ve Gümrük Bakanımızı Hatay’a gönderdik.

Olayın mahiyeti ortaya çıktığında bakanlarımız gerekli açıklamaları yapacaklardır. Bu patlamayı fırsat görüp siyasi çıkar sağlamaya girişenlerin çabası insaf ve vicdanla bağdaşmaz. Türkiye ile Suriye arasındaki sınır 100 yıl önce cetvelle çizilmiştir. Suriye’de böyle yoğun çatışmalar yaşanırken Türkiye’nin etkilenmemesi mümkün değil. Olayın aydınlığa kavuşması için sağduyu ile bekliyoruz. Olay aydınlanınca hiç tereddütsüz gereken her adımı atacağız.

BAZI ÖNEMLİ MÜJDELERİ VERMEK İSTİYORUM

Ben sosyal yardımlar konusunda bazı önemli müjdeleri açıklamak istiyorum. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere birkaç düzenlemeyi paylaşacağım. Toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanma noktasında belli kesimlere belli avantajlar sağlanıyordu. Gaziler ve şehit yakınları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyordu. Vazife malullerinin çocukları yararlanırken anne ve babaları yararlanamıyordu. Dün Bakanlar Kurulu’muzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak.

65 YAŞ ÜSTÜNE ÜCRETSİZ SEYAHAT

Devlet demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz. Muhalif anlayışlar yine konuşacaklardır

Yolcu yolunda gerek. Hiç kafanıza takmayın. Biz işimizi biliyoruz.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Türkiye’nin artık 4 tane de deniz ambulansı var. 17 helikopter ambulansına da sahibiz. Şehir içinde ortalama ilk 10 dakikada, şehir dışında 30 dakikada hastalara ulaşır hale geldik. Yurtdışına gittiğimizde 24 saat siren sesi duyuyor, insana verilen önemi görüyor ve gıpta ile bakıyordum. Artık bizde 24 saat vatandaşımızın ayağına sağlık hizmetini götürüyoruz. Eski ve yeni bakanımıza ve ekiplerine bu hayırlı hizmetleri ulaştırdıkları için şükranlarımı sunuyorum.

YEREL SEÇİM HAZIRLIĞI

Yerel seçimler için seçimden seçime değil, bir seçim bittiği anda diğer seçimin startını veririz. Verimli bir toplantı yaptık İstanbul’da geçtiğimiz hafta sonu. Bu bir yerde de artık seçimlerle ilgili olarak daha yoğunlaşan bir final sürecine giriş oldu.

BÜYÜKELÇİLERLE TOPLANTI

Dün akşam Ankara’da büyükelçilerle yemekli toplantımızı gerçekleştirdik. Hafta içinde AB konusu ülkemizin yoğun şekilde gündeminde oldu. AB konusu bir kez daha gündemimizde bir kez daha ilk sıralara taşındı.

BÜYÜKELÇİLİK SALDIRISI

Tatsız bir hadise de yaşadık. 1 Şubat’ta bir terörist ABD Büyükelçiliği’nin kapısında üzerindeki düzeneği patlatarak bir güvenlik görevlisini şehit etti, bir gazeteci kardeşimiz de yaralandı. Emniyet ve istihbarat birimlerimizin hassas çalışmaları neticesinde arkasındaki kişi ve örgüt çok kısa sürede ortaya çıktı. 2001’de tahliye edildiği, AB ülkelerine geçtiği, talep edilmesine rağmen verilmediği, elini kolunu sallayarak serbest dolaştığı, AB ülkelerinden tekrar Türkiye’ye geçerek saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı saldırganın.

BU MUHABBET NEDİR?

Soruyorum: Bu muhabbet nedir? AB ülkeleri ile terör ve teröristler arasındaki bu muhabbet nedir? Bu muhabbet daha ne kadar devam edecek? Bu örgütü terör örgütü olarak ilan edeceksin, ama herhangi bir yaptırım uygulamayacaksın… Bu kalleşçe saldırılara daha ne kadar göz yumacaksınız? Terör örgütünün finansman sağlamasına daha ne kadar tahammül edeceksiniz? Bunun belgelerini önlerine koyunca demokrasi, hukuk diyorlar. Bu nasıl hukuk ki katillere kol kanat geriyor?

Şu anda yarıdan fazlası Almanya’da olmak üzere 408 terör suçlusu ile ilgili iade talebimiz sudan nedenlerle reddedildi. 98’de Denizli’nin Tavas İlçesi’nde teröristler gasp eylemi yapıyor, 2 eve zorla giriyor. Çatışma çıkıyor. 2 er şehit oluyor. Teröristlerden biri Avrupa’da tespit ediliyor, tutuklanıyor. Ama Almanya’nın girişimleriyle bu terörist serbest bırakılıyor. Teröristin 7 yaşında çocuğu var diye kamuoyu oluşturup bu azılı canileri bağırlarına basıyorlar

İADE TALEPLERİMİZE CEVAP BİLE VERİLMEDİ

Paris’te öldürülen terörist de kırmızı bültenle aranıyordu. İadesi defalarca istendi ama yazılarımıza cevap dahi verilmedi. Bizi her alanda kıyasıya eleştiren AB, terörle münasebetini artık masaya yatırmalı. Avrupa ülkeleri bunu sorgulamak zorundadır.

BUMERANG GİBİ ONLARA DÖNECEK

Bugün bize yarın kesinlikle bumerang gibi onlara dönecektir. Ve bunun altından da kalkamayacaklardır. Bizim buna tahammülümüz kalmamıştır. Ne 54 yıldır sudan bahanelerle kapıda bekletilmeye ne de teröre gösterilen müsamahaya tahammülümüz kalmamıştır. Tüm kurumlarımız AB standartlarında hatta üstünde

Biz reformlarımızı kararlılıkla yerine getiriyoruz. İstikametimiz bellidir. 1000 yıldır olduğu gibi doğudan batıya akmaya devam ediyoruz. Engel çıkarsa mecra değiştirir ama yolumuzu değiştirmeyiz.

KILIÇDAROĞLU, DHKP-C’YE ÜYE OLURSA ŞAŞIRMAYIN

CHP'nin genel başkanı yurtiçinde ve yurtdışında bir süredir karalama kampanyası yürütüyor Türkiye hakkında. Türkiye’yi dünyaya gazetecilerin hapiste olduğu ülke diye anlatmaya devam ediyor. Bizde bıkmadan usanmadan gerçekleri yüzüne çarpmaya devam edeceğiz. Tutuklu ve hükümlü güya bu gazetecilerin 4 tanesi elçiliğe saldırı düzenleyen o malum örgütün üyesi. O kanlı eylemleri yapan o terör örgütü de onlara hayat öpücüğü veriyor. Açık açık da söylüyor. Sıkılmasa söyleyin bu terör örgütü nerde ona da üye olayım diyecek. DHKP-C’ye Kılıçdaroğlu’nun üye olduğunu duyarsanız hiç şaşırmayın. Bunu da yapar. Legal olmadığı için yapar bu tavrı. Örgüt mensubu avukatlar için yaptığı açıklama ortada. Bunlar nasıl avukat ki çelik kapılarla güvence altına alınmış, Güvenlik güçlerimiz içeriye girince diskler, evrakları yakılmaya çalışırken gördüler. Ve bunlar savunuluyor. Bunlar avukat diye bunlara söz söylenmeyecek mi? Herhangi bir cezai müeyyideye tabi olmayacak mı? Onlar da bunun bedelini görecek. Suçluysa bedelini ödeyecek. CHP Genel Başkanı’nın sempatisinin kaynağını merak ediyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, Merakla Beklenen İki Müjdeyi Açıkladı | T24

Erdoğan, partisinin grup toplantında şehit ve gazi, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik müjde verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , şehit ve gazi aileleri, engelli vatandaşların ve 65 yaş üstü herkesin şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerini açıkladı. Erdoğan, 2013 yılında 8 bin 155 engellinin kamuda istihdam edileceğini söylerken, engelli öğretmenlerin de atamalarının yapılacağı müjdesini verdi.

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantında şehit ve gazi, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik müjde verdi.

Toplu taşıma araçlarında belli kesimlere belli avantajlar sağlandığını dile getiren Erdoğan, "Şehit çocukları ile anne ve babaları, gazilerin çocukları ile anne ve babaları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Demiryolu, deniz yolu ve belediye hatlarından ücretsiz yararlanacak. Engelli kardeşlerimiz de bu hizmetlerden yararlanacak. Tüm Türkiye'de 65 üstü yaşlılarımız da saat uygulaması olmadan ücretsiz yararlanacak" dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Devlet demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz. Muhalif anlayışlar yine konuşacaklardır. Yolcu yolunda gerek. Hiç kafanıza takmayın. Biz işimizi biliyoruz."

Engelli istihdamı konusunda yapılan çalışmarı hatırlatan Erdoğan, “2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi daha kamuda istihdam edeceğiz” diye konuştu.

Engelli öğretmen ataması gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, "Engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. ‘Engelli öğretmen olamaz’ sözünü tanımıyoruz. Engelli de öğretmen olur, hem de çok iyi olur" ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Engelli vatandaşlarımızı hep önemsedik. Kamuda 2002 yılında 5 bin civarında memur olarak istihdam ediliyordu. Biz bu sayıyı 5 kat arttırdık. Şu anda kamuda 27 bin engelli kardeşimiz çalışıyor. 2012 yılında engelli sınavı yapıldı ve 7 bin kadroya atama yapıldı. Şimdi 8 bin kardeşimizi kamuda istihdam edeceğiz. Geçen yıl yapılan merkezi sınav esas alınarak 8 bin kardeşimizi işe yerleştireceğiz.

Öğretmen yetiştiren kurumlardan mezun olan engelli arkadaşlarımızın öğretmen atamaları için harekete geçtik. Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz. Engelli de bal gibi, çok iyi öğretmen olur. Engelli kardeşlerimize ne yapalım biz kadar mahkumuyuz sözünü söylemeye kimsenin hakkı yoktur. Bu insanlar ben bu ülkede tüm vatandaşlarımıza hizmete ortak olmak istiyorum diyor. Kendisini yetiştirmiş adama sen nasıl engel koyarsın. Ak Parti hükümetleri döneminde engelli bireylerin eğitimine de önem verdik. Özel rehabilitasyon merkezlerinde 245 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Aylık 105 milyon TL para harcıyoruz. Bu okullarımızda özel öğretmen açığı yaşanıyordu. MEB tarafından belirli branşlardaki öğretmenler için sertifika programı başlatıyoruz. Bu adımın da yine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye genelinde 17 milyon öğrencimize yeni dönemde başarı dileklerimi iletiyorum.

Bu yıl Şubat ayında eş durumu başta olmak üzere mazeret atamalarını gerçekleştireceğiz. 7 bin civarında öğretmenlerimiz tercihleri işleme konuldu."

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiFatma ŞahinHadiseHatayİstanbulKemal KılıçdaroğluÖğretmenPortekizRecep Tayyip ErdoğanŞehitSuriyeTerörmemurolaytahliye
Görüş Bildir