Erdoğan'dan CHP'ye Çok Sert Suriye Tepkisi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan: 'Asla Savaş Meraklısı Değiliz Ama...'

Başbakan: 'Asla Savaş Meraklısı Değiliz Ama...'

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan kentsel dönüşümü Esenler Havaalanı Mahallesi'nde düzenlenen törene katıldı ve dönüşümün startını verdi.

Törende Suriye konusuna değinen Başbakan Erdoğan, "Asla savaş meraklısı değiliz ancak savaştan da uzak değiliz. Yurtta sulh cihanda sulh, sulhun egemen olduğu yerde olur" dedi.

Erdoğan, konuşmasına şehitlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. Suriye tarafından atılan top mermileri ile Akçakale'de atılan top mermileriyle hunharca şehit edilen 2 anne ve 3 yavrusuna cenabı Allahtan rahmet diliyurum, ailelerine sabırlar diliyorum, yaralılarımıza rabbimden şifa diliyorum" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kayıplarımızın acısı yüreğimizi yaktı. Ülkemize yapılan bu salırdıyı cevapsız bırakmadık, misliyle cevap verdik. BM ve NATO başta olmak üzere ilgili uluslararası mekanizmaları süratle harekete geçirererk haklılığımız bütün dünyaya anlattık ve tescil ettirdik. Uçağımzıın düşürülmesi sonrasında sürekli uyarı yapmış, tekrarları halinde tepki vereceğimizi belirtmiştik. Burada bir kez top mermisi atışı oldu, boş araziye düştü uyarı yaptık. iki , üç oldu. 4, 5 6 7 oldu,. Boş araziler düştüğü için sadece nota ile işi bıraktık. 5 5 vatandaşımızın şehit olması nota ile geçiştirilecek iş değildi. Bu defa onların da canlarını yakacak şekilde misliyle cevabın verdik Suriye'nin Türkiye'ye yönelik mütecaviz tavrını sürdürmesi , bizi ülkemizin saygınlığına halel getiercek hiçbir girişimini karşılıksız bırakmadık bırakmayacagız. Şunu samimiyetle ifade etmek istiyorum. Asla savaş merkalısı değiliz ancak savaştan da uzak değiliz. Bu millet yeri gelmiş kıtalararası savaşları görerek savaşarak bugünleregelmiştir. Birileri bize yurtta sulh cihanda sulh diyor.Yurtta sulh cihanda sulh, sulhun egemen olduğu yerde olur. Bizim can damarımıza bastıkları yerde sulhu konuşamayız. 'Hazır ol cenge, sulhu salah istiyorsan denirken' yeri gelir o zaman cenk barışın anahtarı olur."

"Şu anda Suriye'de devlet terörü estirilmektedir " diyen Erdoğan, “Kendi halkına, kendi şehirlerine, kendi kültürel mirasına değer vermeyen, kendi yerleşim yerlerini bombalayan böyle bir anlayışın tek bir tanımı olabilir: O da devlet terörüdür " dedi.

Erdoğan,, “Böyle zalim ve insafsız bir yönetim çoktan meşruiyetini yitirmiştir ve artık ayakta kalma şansını tamamen tüketmiştir. Bu yönetime farklı gerekçelerle destek verenler, her geçen gün tarihi bir yanılgı içinde olduklarını daha iyi anlıyorlar, her geçen gün daha zor, daha sıkıntılı bir konuma düşüyorlar” diye konuştu.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan CHP'ye Çok Sert Suriye Tepkisi

Başbakan Erdoğan İstanbul'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlendiği dönüşüm projesi kapsamındaki yıkım töreninde konuştu.

Suriye'nin Akçakale'deki top mermili saldırısını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP'ye çok sert çıktı. Kılıçdaroğlu'nu baasçı olmakla suçlayan Erdoğan CHP'li Muharrem İnce'ye de cevap verdi.

İşte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın o açıklamaları

Öncelikle Antalya'da şehit edilen 3 polis memurumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Akçakale'de Suriye tarafından atılan top mermileriyle hünharca şehit edilen 2 anne ve 3 yavrusuna cenabı allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.

Saldırıya derhal misliyle karşılık verdik. BM ve NATO başta olmak üzere ilgili mekanizmanaları harekete geçirerek haklılığımızı bütün dünyaya anlattık ve tescil ettirdik. Suriye'ye gerekli uyarılarımızı yapmıştık. Burada boş araziye düştü uyardık. Angajman kurallarını hatırlattık. Uyardık, 4.5.6 oldu. Ama bu defa artık burası notayla geçiştirilecek iş değildi. Bu defa onların da canlarını yakacak şekilde misliyle cevap verdik.

Erdoğan'dan Muharrem İnce ve Kılıçdaroğlu'na yanıt

Suriye'nin topraklarımıza atılan toplar sebebiyle karşılıksız bırakmadık. Biz asla savaş meraklısı değiliz ancak savaştan da uzak değiliz. Bu millet yeri gelmiş kıtalar arası savaşları görerek savaşarak bugünlere gelmiştir. Birileri bize yurtta sulh cihanda sulh diyor. Yurtta Sulh Cihan'da sulh sulhun egemen olduğu yerde olur. Bizim canımıza bastığınızda sulh diyemeyiz. Yeri geldiğince cenk barışın anahtarı olur. Ana muhalefet lideri baasçı. Beşar'ın yanında çadırını Esad'ın yanına kurmuş durumdadır. Tezkereye hayır diyenler tarihe bunun hesabını veremeyecek. Benim vatandaşım şehit olacak barış diyeceksiniz. Ne barışı. Bakanların çocukları mı savaşa gidiyor diyor. Biz şu anda arazideyiz. Başta ben olmak üzere oraya gideriz. Avami ifadelerle AK Parti iktidarını test etmeye CHP'nin gücü yetmez.

Bölgemizde barışın hakim olmasını temel politika olarak kabul etmiş bir ülkeyiz. Suriye'de tek bir kardeşim zulme uğramasın diyoruz. Ama Suriye rejimi bizim vatandaşlarımızı kast eden bu saldırılarıyı yaparsa biz sesimizi çıkartırız. Esad rejimi karşısında Suriye hlakının yanında olmayı ahlaki olarak kabul ediyoruz.

CHP diline dolamış siz bunları boğazda ağırladınız. Eline dizine dursun. Ben böyle bir şey yaptırmadım. Bodrum'da kendisiyle tatil yapmadım. Orada tatil yaptılar. Yalan bunların ciğerlerine işlemiş. Zihniyeti bu mesele cibiliyet meselesi. Dürüst davranma diye bir şey yok. PKK terör örgütünü Filistinli direnişçilerle eşgören bir partiyi benim milletim gerekli tepkiyi sandıkta gösterecektir.

Bu parti ülkesine saldıran ülkenin yanında yer alıyor. Milletçe tavır ortaya koyalım dedik. Biz bu CHP zihniyetini Hatay'da gördük. maalesef belli bir mezhebe ait olanlarla toplantı yaptı. Esed de Türk halkı bizim yanımızda dedi. Bu tablo karşısında üzülmemek elde değil. Üzüntüm bu CHP'ye oy verenler adına. Üzüntüm bu BDP'ye oy veren Kürt kardeşlerim adına. türkiye milli birlik ve beraberlik sergilenmesi gereken bir günde bu siyaset anlayışını hak etmiyor.

Birinde bölücü terör örgütü muhabbeti birinde Esed muhabbeti. Bunlar ülkelerinin milli çıkarlarını ulusal onurunu değel saldırgan ülkelerin avukatlığına soyunarak tarihe geçtiler. Oybirliğiyle çıkması gereken tezkere oy çokluğuyla geçti. MHP'ye bu desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. CHP'nin tavrı bir siyasi garebet örneğidir.

Türkiye'nin güçlenmesi kalkınması için dış politikada ekonomide alt yapıda ve diğer konularda programımızı uygulamayı sürdüreceğiz.

Türkiye'nin sınırlarını sabrını ölçmeye kalkmayın. Türkiye bu badirenin altından kalkar ama siz büyük bedel ödersiniz.

Biz bir yandan Suriye meselesi başta olmak üzere dış meselelerle ilgilenirken terör meselesiyle de uğraşıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAntalyaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerBodrumCumhuriyet Halk PartisiHatayİstanbulKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceNATOPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitSuriyeTerörtatil
Görüş Bildir