Görüş Bildir

Başarılı Bir "Elevator Pitch" Deneyiminin Olmazsa Olmazları

Anasayfa > Iq

En basit anlatımla girişimcinin derdini çok kısa bir zamanda yatırımcıya anlatıp, ikna edebilme çalışmasını bir gökdelendeki asansör seyahatine benzeten bir kavram olan 'Elevator Pitch', fikrine güvenen girişimciler için kurtuluş yolu olabilir. Peki bir 'Elevator Pitch' nasıl mı başarılı olur, aşağıdaki maddeleri takip edin!

1. 'Elevator Pitch' Nasıl Adlandırılabilir?

1. 'Elevator Pitch' Nasıl Adlandırılabilir?

Dilimize tam olarak çevirilememesine rağmen, asansör konuşması ve asansör sunumu; 'Elevator  Pitch'in en yaygın kullanımları olarak gösterilebilir.

2. Nasıl Yapılmalı?

2. Nasıl Yapılmalı?

Bir 'Elevator Pitch' yaşadığınızın farkında olsanız da olmasanız da, yapmanız gerekenler aslında açıktır. İşinize hakim olmak, heyecandan arınarak hareket etmek, ne istediğinizi iyi bilmek gibi unsurlar girişiminize yatırım bulma noktasında size yardımcı olacaktır.

3. İlk Adım: Heyecandan Arının

3. İlk Adım: Heyecandan Arının

'Elevator Pitch’in başarılı geçmesi için öncelikle heyecandan arınmış bir şekilde konuya girmeniz gerekir. Çünkü heyecanlı bir girişimci, yatırımcıların gözünde işine hakim olmayan biri gibi algılanır.

4. Kiminle Konuştuğunuzu İyi Bilin

4. Kiminle Konuştuğunuzu İyi Bilin

Eğer sonuca sağlıklı bir yoldan ulaşmak istiyorsanız, kiminle bir 'Elevator Pitch' içinde olduğunuzu çok iyi bilmelisiniz. Bilmiyorsanız, ufak iki soru ile ve algı yollarınızı açık tutarak bunu basit bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu şekilde anlatım yolunuzu belirleyebilir ve karşınızdaki yatırımcının frekansını rahatça bulabilir, işin anahtarlarından biri olan akıcı dili kolaylıkla kullanabilirsiniz.

5. Konunuza Hakim Olun

5. Konunuza Hakim Olun

Bu noktanın da çıkış noktası sürekli şüphe duyarak kendinizi geliştirmektir. Eğer konunuzu kendinizden bir parça haline getiremediyseniz, konuya hakim olamazsınız. İşinizin bir parçanız olmasına izin verin. Konunuza ve piyasanıza hakim olun ve kendinizden emin cümleler ile potansiyel yatırımcıyı elde etmeye çalışın.

6. Doğru Şeyi Net ve Sonuç Odaklı Anlatın

6. Doğru Şeyi Net ve Sonuç Odaklı Anlatın

Bu noktada yatırımcının ne öğrenmek istediğini çok net anlamanız ve anlatmanız gerekiyor. Potansiyel yatırımcınız sadece sizi tanımak istiyor da olabilir, projenizin gelir modelini net sayılarla detaylı öğrenmek de. Bunu iyi anlayıp sonuç odaklı anlatmanız başarılı bir 'Elevator Pitch' için olmazsa olmaz bir unsurdur.

7. 120 Saniyeyi İyi Kullanmak

7. 120 Saniyeyi İyi Kullanmak

Tecrübeler ve araştırmalar sonucunda görülen o ki, ortalama bir 'Elevator Pitch' 120 saniye sürüyor.

8. Ekibi Tanıtmak (30 Saniye)

8. Ekibi Tanıtmak (30 Saniye)

Yatırımcınıza kendinizi ve özellikle bir ekibiniz olduğunu bu 30 saniye içinde tanıtın. Yatırımcının bir ekibiniz olduğunu bilmesi ve her işin uzmanı tarafından yerine getirildiğini hissetmesi sizin açınızdan çok önemlidir.

9. Piyasanın Durumu ve Girişiminizin Piyasadaki Yeri (45 Saniye)

9. Piyasanın Durumu ve Girişiminizin Piyasadaki Yeri (45 Saniye)

Tüm unsurlar bir yana bir 'Elevator Pitch' içindeyken sektörünüz hakkında bilgi sahibi değilseniz ve bunu karşınızdaki yatırımcıya hissettiremiyorsanız, konu başlamadan bitmiştir. Bu süre içinde sektördeki açığı yatırımcıya gösterip, nasıl para kazanacağınızı direkt şekilde anlatırsanız yatırımcıyı etkileme şansınız çok yüksektir.

10. Projeden Bahsetmek (30 Saniye)

10. Projeden Bahsetmek (30 Saniye)

Projenizin en önemli ve diğerlerinden farklı yanlarını yatırımcıya fazla da detaya girmeden bu süre içinde anlatın. Projenizin piyasa içinde durduğu yeri ve zaman içinde sağlayacağı gelişimi de vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

11. İsteğinizi Söyleyin (15 Saniye)

11. İsteğinizi Söyleyin (15 Saniye)

Bu süre içinde yatırımcıdan ne istediğinizi belirtmelisiniz. Ancak bu istek kesinlikle “bize bu kadar para veriyorsunuz, biz de bu işi yapıyoruz” olmamalı. Kartvizit isteği ve ardından iletişim yollarını açık tutma ya da anlattıklarınıza iyi bir geri bildirim aldıysanız geniş bir toplantı isteği bu noktada uygun davranış olacaktır.

12. Para İhtiyacınızı İyi Anlatın

12. Para İhtiyacınızı İyi Anlatın

Yatırımcı ile ilişkiniz elbette onun size para yatırması ve sonucunda her iki tarafında para kazanarak bu işten ayrılması esasına dayanmaktadır. Ancak bu noktada girişimcinin para ihtiyacını anlatma yolu paraya olan ihtiyacına değil, sonuçtaki para kazanma noktasına dayanmalıdır.

13. Yatırımcınızı İyi Tanıyın

13. Yatırımcınızı İyi Tanıyın

Yukarıdaki tüm aşamaları geçirdikten sonra yatırımcı tipini çok iyi anlamalı ve girişiminize yatırımcı tipinize göre yön vermelisiniz. Yatırımcı tipine göre girişimlerin işleyiş şekli çok farklı olacaktır. Bu noktada birkaç yatırımcı tipi öne çıkmaktadır.

14. Hibeci Yatırımcı

14. Hibeci Yatırımcı

Bu yatırımcı tipi verdiği paranın toplum yararına bir sonuç doğuracağına inanır ve ortaya çıkacak sosyal kazanç beklediği tek şeydir. Girişim tipine bağlı olarak hibe almak daha kolaylaşabilir ya da zorlaşabilir. Genel olarak sosyal sorumluluk projeleri ile bağlantılı olabilecek girişimlerin bu tip yatırım alması daha uygundur.

15. Melek Yatırımcı

15. Melek Yatırımcı

Melek yatırımcılar hali hazırda toplumca ya da sektörce tanınan bir kişidir. Çünkü sizden önce çok sayıda girişime yatırımda bulunmuş ve konuyu tecrübe etmiştir. Bu yatırımcı tipi genel anlamda en az riskin olduğu noktaları tercih eder. Bu tip yatırımcıların piyasada ulaşamayacağı yerler çok sınırlıdır ve projenin herhangi bir aşamasında dahil olabilir.

16. Risk Sermayedarı

16. Risk Sermayedarı

En agresif yatırımcı tipidir. Özellikle projelerin en başından dahil olurlar ve proje boyunca siz girişimciler ile birlikte mesai harcarlar. Bu da onların projenin her noktasında söz sahibi olmasını beraberinde getirir. Diğer yatırımcılara oranlar daha hızlı geri dönüşler ve büyüme oranı isteğindedir.

17. Bol Şans!

17. Bol Şans!

Tüm bu bilgiler ışığında ve test edilmiş gerçekler ile birlikte elinizde bir proje var ve yatırımcı arıyorsanız doğru adımları atabilirsiniz. Unutmayın; girişimler ile ilgili anlatılan başarısızlık hikayeleri başarı hikayelerinden çok daha fazla.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?