Karayılan: 'Ömer Güney'i Tanımıyoruz'

 > -

Baş Zanlı 2 Yıldır PKK Üyesi

Baş Zanlı 2 Yıldır PKK Üyesi

Fransız savcılığına göre, Paris suikastinde baş zanlı Ömer Güney. 2 yıldır PKK üyesi ve Sakine Cansız ile en son görüşen kişi.

Paris’te PKK ’nın kurucularından Sakine Cansız ile birlikte Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in Kürt Enformasyon Merkezi’nde öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 31 yaşındaki Ömer Güney tutuklandı. Fransız savcılığı, zanlının güvenlik kameralarından tespit edildiğini açıkladı. Sivas doğumlu zanlının 2 yıldırPKK üyesi olduğu belirtiliyor .

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, 9 Ocak’ta işlenen cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten polis ekibinin müdürleri Christian Lothion ve Christian Flaesh ile dün bir basın toplantısı düzenledi. Savcı Molins, Fidan Doğan’a 4, Sakine Cansız’a 3 ve Leyla Şaylemez’e 3 mermi isabet ettiğini açıkladı. Savcı, bir silah bulunduğunu ve silahın yarı otomatik 7,65 milimetre çapında olduğunu belirtti. Trafik kameraları ve mağazalardaki güvenlik kameralarının tek tek incelendiğini anlatan Molins’in açıklamasına göre olay günü şunlar yaşandı:

Cinayet saati belirlendi

‘Ömer Güney’ isimli zanlı Sakine Cansız ile cinayetin işlendiği Rue Lafayette 147 numaraya 11.29’da geldi ve 11.49’da ayrıldı. Güney, binaya ikinci kez 12.11’de girdi ve 12.56’da çıktı.’ Savcı Molins, öldürülen kadınlara yapılan otopsi sonucunda cinayetlerin ‘saat 12.43 - 13.21’ civarında işlendiğinin belirlendiğini, bunun da Güney’in binaya ikinci gelişiyle çakıştığını duyurdu. Molins, Güney’in cinayetten bir gün önce Sakine Cansız adına 1000 euro çektiğinin belirlendiğini, üst aramasında ise 930 euro bulunduğunu kaydetti. Molins, Güney’in cinayetleri itiraf etmediğini, çelişkili ifadeleri için şüpheleri üzerine çektiğini bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bir Garip Şüpheli

Bir Garip Şüpheli

Paris savcısı 'PKK'lı' dedi ama PKK'dan flaş açıklama geldi...

Savcı, “Paris cinayetlerinde Ömer Güney başşüpheli ve PKK’lı” dedi. PKK’ya yakın siteler, Güney’in Kürtler tarafından tanınmadığını hatta Türk milliyetçisi olduğunu iddia etti. Güney’in amcası ise “Ailecek PKK ile ilgimiz yok” diye konuştu

PARİS’te 3 PKK’lı kadının öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan ve paltosunda barut izi bulunduğu iddia edilen Ömer Güney ismini Fransız savcılığı da doğruladı. Sakine Cansız’ın olay günü şoförlüğünü yapan Güney hakkında ilginç bilgiler de ortaya çıkmaya başladı. Fransızca yayın yapan ActuKurde.fr adresli internet sitesindeki haberde şüpheli Güney’in Kürt kökenli olmayabileceği öne sürüldü. Haberde Güney’in Sivas Şarkışla nüfusuna kayıtlı, aşırı milliyetçi Türk bir ailenin çocuğu olduğuna işaret edildi. Suikastler nedeniyle Türkiye imalı bir dille suçlandı.

KÜRTLER TANIMIYOR

Güney’in Paris’teki Kürt çevrelerinde de fazla tanınmadığı belirtildi. Ancak aynı kaynaklar Kürt çevrelerince bilinen veya güvenilen bir kişi olmamasına rağmen Güney’in, Cansız’ı nasıl otomobille Kürdistan Enformasyon Merkezi’ne bıraktığı ve şoförlüğünü yaptığının anlaşılamadığını söyledi. Federasyon Başkanı Mehmet Ülker ise “Çok fazla bir tanışıklığım yok. Derneğe gelen giden biri ancak çok fazla tanımıyorum. Derneğin yürüyüşlerine ve etkinliklerine katılıyordu. Başka da bir ilişkisi yoktu” dedi.

ŞÜPHELİ MİSAFİR

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan diğer kişinin Yüksel A. olduğu ve Güney’in, olay yerine çok yakın olan Saint Denis’deki evinde misafir olarak kaldığı belirlendi. Güney’in ifadesinde çelişkiler bulunduğu, olay günü ne yaptığıyla ilgili sorulara cevap verirken 46 dakikalık süreyi açıklayamadığı söyleniyor. Güney’in birçok kez eylemlerde yer aldığı ve gözaltına alındığı biliniyor. Diğer yandan olay yerinde yapılan incelemelerde mermi kovanlarının üzerinde bulunan DNA ve Güney’in parkasında bulunan barut izinin laboratuvar incelemesinin sürdüğü belirtildi.

AŞIRI MİLLİYETÇİ KÜRT DEĞİL

Güney’in anne ve babasının ayrı olduğu iddia edilirken PKK yanlısı internet siteleri Kürt olmadığını yazdı. ANF, ailesinin aşırı milliyetçi olduğunu, Paris’teki Kürt toplumunda tanınan biri olmadığını yazdı.

FRANSIZ SAVCI:‘BAŞŞÜPHELİ GÜNEY 2 YILDIR PKK ÜYESİ’

PARİS Cumhuriyet Savcısı François Molins, dün akşam yerel saat 18.00’de basın toplantısı düzenledi. Molins, cinayetin saat 12.11 ila 12.56 arasında işlendiğini belirterek, başşüphelinin, 2 yıldır PKK üyesi olan, 16 Nisan 1982 Sivas Şarkışla doğumlu Ömer Güney olduğunu açıkladı. Sakine Cansız ile en son görüşen kişi olan Güney’in haricinde suikastte işbirliği yapan başka isimler bulunma ihtimalini de gözardı etmediklerini belirten savcı, Güney'i “terör örgütü ve organize suç şebekesine bağlı suikast girişimine liderlik yapmak” suçuyla mahkemeye sevk ettiklerini ifade etti. Molins özetle şu bilgileri verdi:

4. SU BARDAĞI: Cinayetin işlendiği odada bulunan 4. su bardağı ve kurbanların direnç göstermemesi katilin tanıdık olma ihtimalini güçlendirdi.

CANSIZ’IN ŞOFÖRÜ: Güney, Sakine Cansız'ın şoförü ve Paris'teki seyahatlerinde kendisine eşlik eden yardımcısıydı.

TOPLAM 10 MERMİ: Fidan Doğan’a 4, Cansız’a 3 ve Leyla Söylemez’e 3 mermi isabet etti. Bir silah var ve yarı otomatik bir 7.65.

BERABER GELDİ: Güney, Sakine Cansız ile cinayetin işlendiği binaya 11.29’da geldi ve 11.49’da ayrıldı.

İKİNCİ GELİŞ: Güney binaya ikinci kez 12.11’de geldi ve 12.56’da ayrıldı.

OTOPSİ DOĞRULADI: Otopsi sonucunda cinayetlerin 12.43-13.21 civarında işlendiğinin belirlendi. Bu da Güney’in binaya ikinci gelişiyle çakışıyor.

CANSIZ ADINA PARA ÇEKTİ: Güney cinayetten bir gün önce Cansız adına 1000 Euro çekti. Üstünde 930 Euro bulundu.

İTİRAF YOK: İlk ifadesinde yalan beyanda bulunduğunu kabul etti. Ancak, görüntülerin montaj olduğunu ileri sürerek cinayetleri itiraf etmedi.

ÇANTADA BARUT İZİ: Güney’e ait bir çantada barut izine rastlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Karayılan: 'Ömer Güney'i Tanımıyoruz'

Karayılan: 'Ömer Güney'i Tanımıyoruz'

Paris'te 3 PKK'lı kadının cinayetinde şüpheli olarak gözaltına alınan Ömer Güney'le ilgili PKK'dan açıklama geldi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesinin ardından cinayetlerde 1 numaralı şüpheli olarak gözaltına alınan Ömer Güney'in de PKK üyesi olduğu iddia edilmişti.

İddianın ardından gözlerin çevrildiği terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Murat Karayılan, örgüte yakın internet sitesine yaptığı açıklamada, Ömer Güney'i tanımadıklarını belirterek, "Avrupadaki yönetimimiz de tanımıyor. ve hareketimizin bu isimde bir üyesi yoktur." ifadelerine yer verdi.

Saldırının arkasındaki güçler konusunda iki ihtimalin olduğu tespitinde bulunan Karayılan, infazı Yeşil Ergenekon güçleri veya Ergenekon derin devlet yapılanmasının NATO Gladyosuyla birlikte bu saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceğini ihtimali üzerinde durdu. Ömer Güney'in 2 yıldan beri PKK üyesi olduğunu belirtildiğini dile getiren Karayılan, bu tespitin baştan savma bir söz olduğunu ifade etti. Bir kişinin PKK'ya 2 yılda kolay kolay üye olamayacağını kaydeden Karayılan, PKK'nin Avrupa'da bu tarzda üye alma durumunun olmadığının altını çizdi. 'Biz böyle bir kişiyi tanımıyoruz' diyen Karayılan, "Avrupa'daki yönetimimiz de tanımıyor. ve hareketimizin bu isimde bir üyesi yoktur. Fakat Avrupa'daki Kürt kurum ve dernekleri topluma açık kurumlardır. Kürt, Türk, Arap ve her milletten kişiler bu kurumlar ortamına rahat gelip giderler." dedi.

Ömer Güney adındaki kişinin de oradaki bir Kürt derneğine gidip gelen, zaman zaman bazı kitlesel-barışçıl eylemlere katılan bir kişi olduğunu, bu düzeyde çok sayıda kişi bulunduğunu anlatan Karayılan, "Henüz PKK sempatizanı bile sayılamayacak bir kişiye 'üyedir' demek çok yanlıştır. Eğer kendisi böyle yanlış bir bilgi vermişse, o zaman kasıtlıdır ve daha fazla üzerinde durmak gerekmektedir. Bu yanlış bilgi Savcılığın yaptığı açıklamada ifade ettiği diğer detaylarla birlikte ele alındığında bu kişinin durumunun daha ciddi olduğu açığa çıkmaktadır. Askeri eğitim görmeyen bir kişinin bu kadar profesyonel bir cinayeti işlemesi mümkün değildir. Bu durumda ya söz konusu kişi oldukça eğitilmiş bir kişidir ya da cinayete katılan başka profesyonel kişiler vardır. Bu nedenle üzerinde iyi durmak ve olayın tüm boyutlarını açığa çıkarmak büyük önem taşımaktadır." dedi.

"DIŞARIDAN SIZDIRILMIŞ, GÖREVLİ BİR KİŞİ OLMA İHTİMALİ YÜKSEKTİR"

Ömer Güney'in PKK yönetimiyle hiçbir ilişkisi olmadığını belirten Karayılan, "Mevcut bilgilere göre, bu kişinin dışarıdan sızdırılmış ve 2 yıldan beri çalıştırılan görevli bir kişi olma ihtimali yüksektir. Eldeki bulgular bu yönlü önemli ipuçlarını sunmaktadır. Mevcut bilgilere göre bu kişinin hangi düzeyde olaya karışıp karışmadığı hakkında kesin bir şey belirtecek durumda değiliz ancak Fransız yargısından beklentimiz olayın peşini bırakmaması ve bu olayın arkasındaki güçleri açığa çıkarmasıdır." şeklinde konuştu.

Paris'teki infazın "iç hesaplaşmadır" biçimindeki söylemin saptırma olduğunu kaydeden Karayılan, şu ifadelere yer verdi: "Bu olay asla ve asla bir iç sorun değildir. Kesinlikle ve kesinlikle düşman güçlerin gerçekleştirmiş olduğu bir saldırıdır. Hareketimizde herhangi bir iç sorun yoktur, herhangi bir gruplaşma durumu söz konusu değildir. Bu tamamen Türk devletinin kara propagandası çerçevesinde hareketimize dönük geliştirilen içi boş bir senaryodur. Bu açıdan bu olayın bazı iç gruplaşma veya çelişkilerle izahat edilmeye çalışılması art niyetli bir çabadır."

Sondakika.com

Haberin Tamamı İçin:

Katil PKK'lı Çıktı, Karayılan Panikledi

PKK üyesi Ömer Güney'in yakalanması ile birlikte cinayette suçüstü yakalanan Kandil paniğe kapıldı.

3 PKK'lı kadının infazından sorumlu tutulan Ömer Güney, Fransa'daki Kürt derneğine üye olmuş. Başvurusu 1 yıl 2 ay öncesine ait. İlk anda PKK'ya yakınlığı ile bilinen ajans aracılığıyla yakalanan katil zanlısının "Türk olduğu" iddiası ortaya atıldı. Fransa savcısının Ömer Güney'in 2 yıldır PKK'lı olduğunu açıklaması ile bu plan suya düştü.

Dahası Ömer Güney, Sakine Cansız'ın da şoförü çıktı. Paris'teki Kürt derneğinin üyesi olduğu belirlenen Güney, o gün "Fidan Doğan tarafından aranıp çağrılmış".

PKK elebaşı Murat Karayılan, 'iç infaza" dair deliller ortaya çıkmaya başlayınca örgüte yakınlığı ile bilinen ajans aracılığıyla hedef şaşırtmaya çalıştı.

Bugün bir açıklama yapan Karayılan, Ömer Güney'in PKK'lı olmadığını öne sürdü. Karayılan, "Savcı bilgi verirken 2 yıldan beri PKK üyesi olduğunu belirtiyor. Bir kişi PKK'ye 2 yılda öyle kolay kolay üye olamaz. PKK’nin Avrupa’da bu tarzda üye alma durumu yoktur. Bu bilgi yanlış bir bilgidir. Biz böyle bir kişiyi tanımıyoruz. Avrupa’daki yönetimimiz de tanımıyor. Ve hareketimizin bu isimde bir üyesi yoktur" iddiasında bulundu.

KARAYILAN ŞUNLARI SÖYLEDİ;

" Sakine arkadaş şahsında hareketimiz hedeflenmiştir. Ve bunun daha da devamı gelecek olan bir konsept olduğu anlaşılmaktadır.Bu saldırıyı ancak sadist, Kürt halkına düşmanlık duygularıyla donatılmış biri işlemiş olabilir. İiç hesaplaşma iddiaları, Türk devletinin kara propagandası çerçevesinde hareketimize dönük geliştirilen içi boş bir senaryodur. Hareketimizde herhangi bir iç sorun yoktur, herhangi bir gruplaşma durumu söz konusu değildir. Bu TC'nin kara propagandasıdır.

"ASLA BİR İÇ SORUN DEĞİLDİR"

Paris Katliamı- Kesinlikle ve kesinlikle düşman güçlerin gerçekleştirmiş olduğu bir saldırıdır. Bir iç sorun değildir.Ben burada tüm dostlara ve tüm halkımıza büyük bir içtenlikle şunu söylemek istiyorum: Bu olay asla ve asla bir iç sorun değildir. “iç hesaplaşma” biçimindeki söylem kesinlikle saptırmadır.Bu daha çok Türk devletinin sürekli biçimde dillendirdiği bir olgudur. Biz kendilerine tüm olanakları sunar, her türlü kolaylığı sağlarız. Yeter ki samimiyetle olayın açığa çıkarılması hedeflensin.

"YEŞİL ERGENEKON İDDİASI"

"Fransız devlet yetkilileri ya da ilgili savcılık kurumları istedikleri yeri soruşturabilirler,istedikleri araştırmayı yapabilirler.Öncelikle bizler, PKK Hareketi olarak bu olayın açığa çıkması için bizden ne isteniyorsa yerine getirmeye hazırız. Paris suikastİ-(mevcut hükümetin bilgisi dahilinde gelişen) Yeşil Ergenekon ihtimali daha yüksek gözüküyor. Sadece hükümeti aşan ve derin devlet denilen Ergenekon’un mu, yoksa hükümetin Yeşil Ergenekonu mu olduğu net değildir.

Her iki ihtimalde de Türk devletinin işin içinde olduğundan hiç bir kuşkumuz yoktur İkinci bir olasılık ise, NATO Gladiosu’nun Türk Gladiosu’yla birlikte bu saldırıyı gerçekleştirme ihtimalidir. (hükümetin)hareketin Avrupadaki lider kadrosunu tasfiye konsepti çerçevesinde önceden verildiği 1 karar olma ihtimali çok yüksek Zaten böyle bir eylemi yapanların, bunun hazırlıklarını 1-2 haftada yapmaları çok zordur. Belki bu, son olarak İmralı’da başlatılan görüşmelerin açıklanmasının ardından verilmiş bir talimatla olmayabilir.

Paris Katliamının mevcut hükümetin yürüttüğü “entegre stratejisi”nin bir parçası olarak gerçekleştirilmesi çok yüksek bir olasılık. Bu çerçevede iki ihtimalden bahsetmek mümkündür. 1. Ergenekon-Yeşil Ergenekon ihtimali. 2. Uluslararası güçler ihtimali.. Bu olay (Paris Katliamı,) , Kürdistan halkının üzerindeki soykırım ve sömürgecilik politikasından ayrı değerlendirilemez. Bu olaya (Paristeki katliam) karar verenlerin Kürt halkının düşmanları olduğu kesindir.

Katliamdan hemen sonra Başbakan ve bazı AKP yetkilileri benzer şeyleri (iç infaz) ifade ettiler. Bunlar dikkat çekici şeylerdir. Bu hunharca suikastın duyulmasından 1 saat sonra AKP Temsilcisi Hüseyin Çelik "iç infazdır" dedi. Bunu neye dayanarak söyledi? Bize göre, eğer bu kişi tetikçi olarak kullanılmış ise olayı kimin yaptığı ve yönlendirdiği hemen hemen kesindir.En önemli nokta ise bu kişinin bağlantılarını açığa çıkarmak ve kimin yönlendirdiğini tespit etmektir.

Bunları gözönünde bulundurarak Fransız yargısının ve savcısnın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarının kesinleşmesini beklemek gerek. Şimdi bu konuda Türk devletinin böyle bir yönteminin (içeriye ajan sızdırma)olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu dikkate almamız lazım. Türk devletinin dışarıdan yönelimlerle sonuç alamadığı için içeriye ajan sızdırarak sonuç alma taktiği geliştirdiğni iyi biliyoruz. Biz TCnin lider kadrolarımızı tasfiye etmek için içimize gönderdiği ve gelip 1üye gibi katılım yapan onlarca kişiyi açığa çıkardık.

Fransız yargısından beklentimiz olayın peşini bırakmaması ve bu olayın arkasındaki güçleri açığa çıkarmasıdır.Mevcut bilgilere göre bu kişinin hangi düzeyde olaya karışıp karışmadığı hakkında kesin bir şey belirtecek durumda değiliz hareketimizi hedef haline getirme senaryosunun tertiplendiği ihtimali çok yüksek bir olasılık olarak gündeme girmiştir. Hem simgeleşmiş bir yoldaşımızı ve yanındaki değerli 2 Kürt kadrosunu hunharca katletme,hem de iç çatışma görüntüsünü verdirerek+ (Paris katliamı zanlısı ile ilgili) Hareketimizin derin bir komployla karşı karşıya olduğu açıkça ortadadır. bu kişinin (Ömer Güney) dışarıdan sızdırılmış ve 2 yıldan beri çalıştırılan görevli bir kişi olma ihtimali yüksektir.

Kesinlikle bu kişinin (Paris katliamı zanlısı Ömer Güney) PKK’yle ve PKK yönetimiyle hiçbir ilişkisi yoktur. Bu durumda ya söz konusu kişi oldukça eğitilmiş bir kişidir ya da cinayete katılan başka profesyonel kişiler vardır. Askeri eğitim görmeyen bir kişinin bu kadar profesyonel bir cinayeti işlemesi mümkün değildir. Eğer kendisi böyle yanlış bir bilgi (PKK üyesiyim) vermişse, o zaman kasıtlıdır ve daha fazla üzerinde durmak gerekmektedir. Henüz PKK sempatizanı bile sayılamayacak bir kişiye "üyedir" demek çok yanlıştır.

Bu düzeyde (derneklere gidip-gelen) çok sayıda kişi bulunmaktadır, ancak bunlar partimizin üyesi değildirler. Ömer Güney adındaki kişi de oradaki bir Kürt derneğine gidip gelen, zaman zaman bazı kitlesel-barışçıl eylemlere katılan 1 kişidir Avrupa'daki Kürt derneklerine ve değişik kurumlarına gelip gidenler PKK'li değildir. Hatta birçoğu sempatizan bile değildir. Avrupa'daki Kürt kurum ve dernekleri topluma açık kurumlardır. her milletten kişiler bu kurumlar ortamına rahat gelip giderler Bekir Kaya: Biz kürtler bu ülkede parya, onlar efendilerimizmiş gibi iddianame hazırlanmış Biz böyle bir kişiyi tanımıyoruz. Avrupa’daki yönetimimiz de tanımıyor. Ve hareketimizin bu isimde bir üyesi yoktur. Bir kişi PKK'ye 2 yılda öyle kolay üye olamaz. PKK’nin Avrupa’da bu tarzda üye alma durumu yoktur. Bu bilgi yanlış bir bilgidir.

Saldırı Yeşil Ergenekon’un entegre stratejisi doğrultusunda gerçekleştirilmiş olması “yüksek bir ihtimal” Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi olayının arkasında Türk devletinin işin içinde olduğundan kuşkumuz yok."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCasusErgenekonFransaHüseyin Çelikİlginç BilgilerİmralıKatilNATOPolisTerörolay
Görüş Bildir