Barzani'den Fransız Dergisi'ne Türkiye İle İlgili Önemli Açıklama

-

Barzani'den Fransız Dergisi'ne Türkiye İle İlgili Önemli Açıklama

Barzani'den Fransız Dergisi'ne Türkiye İle İlgili Önemli Açıklama

KUZEY Irak’taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’deki sorunun barışçı yöntemlerle çözümünden yana olduklarını, TBMM’nin Kürtler için küçümsenemeyecek bir fırsat olduğunu söyledi. Barzani, "Sorunların çözümü için şiddete gerek yok. Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız" dedi.

Fransız dergisi L’Essentiel’de röportajı yayınlanan Kürt lider Barzani, Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bozulmasını istemediklerini, ancak geçmişte, kendilerine gözdağı verilmek istendiğini söyledi. Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’ı ziyaretinde Kürt sorununu barışçıl yolla çözmek istediklerini, geçen yıl Erbil’e geldiğini hatırlattı.

Mesut Barzani, şunları söyledi: "Türkiye dahil her yerde Kürtler’in haklarını elde etmesinden yanayız. Türkiye’nin izlediği politika, bu hakların elde edilmesinde önemli rol oynayabilir. Silahlı çözüm yollarına, çatışmalara, kan dökülmesine karşıyız. Türkiye Parlamentosu, buradaki Kürt üyeler için küçümsenemeyecek bir fırsattır. Günümüzde sorunların çözümü için şiddete gerek yok. Türkiye’deki Kürt siyasi liderler de barışçıl yollarla sorunları çözmek istediklerini söylüyor. Biz de üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız."

Barzani, bir soru üzerine denetimleri altındaki bölgede Suriye’den gelen 15 bine yakın, çoğu erkek sığınmacı bulunduğunu söyledi. Bunların bir kesiminin silahlı eğitim gördüklerini, yaşadıkları yerde olası bir kaos karşısında güçlü olmaları gerektiğini anlatan Mesut

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanDiyarbakırIrakRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir