Barzani: 'Değişim Yoksa Biz de Yokuz'

 > -

'Değişim Yoksa Biz De Yokuz'

'Değişim Yoksa Biz De Yokuz'

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi lideri Mesut Barzani, seçimlerin Irak siyasetinde bir değişim sağlamaması halinde Kürt yönetiminin artık Bağdat’ın sorunlarının bir parçası olmayacağını söyledi.

Barzani, seçimlerdeki katılım oranından memnuniyet duyduğunu belirterek, sonuçların açıklanmasının ardından ulusal bir ortaklık hükümeti kurma yönünde çalışılması gerektiğini belirtti.

Iraklı Kürt lider, herkesin seçim sonuçlarına saygı duyması ve ortaya çıkan sonucu kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Barzani seçimden önce de bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasının artık çok yakın olduğunu belirtmiş ve bu sözler Bağdat yönetiminin tepkisine neden olmuştu.

Maliki Barzani’ye, “Iraklı Kürtler anayasaya onay vererek kararlarını ortaya koydular, artık kimse ayrılıktan söz edemez” sözleriyle yanıt vermişti.

Bölgesel Kürt yönetimi lideri Barzani kısa bir süre önce Irak’ta bağımsız bir Kürt devletine doğru ilerleyişin başladığını söylemiş, Maliki ise bu sözlere, “Kürtler anayasayı onaylarak karar verdi, artık kimse ayrılıktan bahsedemez” ifadeleriyle yanıt vermişti.

Erbil ve Bağdat yönetimi arasında toprak paylaşımı, Kerkük’ün statüsü, petrol ihracatı ve gelirlerin paylaşımı konusunda sorunlar devam ediyor.

Irak’ta 30 Nisan’da yapılan seçimlerin ardından oyların sayımına devam ediliyor. Başbakan Nuri Maliki’nin başında olduğu ‘Hukuk Devleti Koalisyonu’ seçimlerin favorisi.

Katılım oranının yüzde 60 olduğu seçimlerin ardından hükümeti kurma çalışmalarının zorlu geçmesi bekleniyor.

  • aljazeera.com.tr
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir