Görüş Bildir

Barzani: 'AKP-HDP Hükümeti' Dedi

Anasayfa > Gündem

Türkiye ve PKK’nın diyalog kurması gerektiğini söyleyen IKBY Başkanı Barzani, “HDP ile AK Parti'nin Türkiye'de bir hükümet kurma noktasında anlaşmalarını doğru buluyoruz. Bu, Türkiye, Kürtler ve Ortadoğu için büyük bir kazanım olur” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ‘şahsi düşünceleri’ olarak nitelendirdiği bir yazılı açıklama yaptı. Barzani, Türkiye'deki Kürt sorununa çözüm süreci ve son dönemdeki çatışmalı ortamdan bahsetti.

PKK yöneticileriyle yaptığı görüşmeye değinen Barzani, HDP ile AK Parti’nin hükümet kurmasını istediklerini söyledi:

'Onlara şunu söyledim: İki polisin öldürülmesiyle Türkiye yok olmaz. Bugün, en büyük imkân oluşmuştur. Seçim sandıkları, kalem, diyalog, siyaset ve barışçıl yöntemlerle devam edin. Çünkü bu yollarla elde edilecek büyük kazanımlar, silahla elde edilemez. Şimdi de HDP ile AK Parti'nin Türkiye'de bir hükümet kurma noktasında anlaşmalarını doğru buluyoruz. Bu, Türkiye, Kürtler ve Ortadoğu için büyük bir kazanım olur.'

“Gurura kapıldıklarını gördük”

Barzani, kendilerinin sadece diyalog için yardım edebileceğini belirtti. “Tarihe not düşmek için şunu söylüyorum: Türkiye hükümeti barışçıl çözüm için olumlu adım, tavır ve hareketlerde bulunmuştur. Ancak maalesef bazı tarafların, bu imkânları değerlendiremediklerini ve bu konuda gurura kapıldıklarını gördük. PKK'ya da uzun soluklu hareket etmeleri için defalarca kez mektup gönderdim. Çünkü barış uzun bir süreçtir. Başarı için uzun zamana ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

AKP’den önce ‘Kürt’ yasaktı”

Barış ve diyalog vurgusu yapan Barzani, AK Parti’nin Kürt sorununun çözümü konusunda önemli adımlar attığını belirtti:

'AK Parti iktidarından önce 'Kürt’ ve ‘Kürdistan’ isimleri yasaktı. Bununla birlikte Kürtlere ait bütün işaretler de bu yasak kapsamındaydı. Türkiye'de barışçıl bir sürecin oluşması için her türlü çabayı ortaya koyduk. Uzun diyalog ve müzakerelerden sonra AK Parti ve Sayın Erdoğan'ın, Türkiye'de Kürtlerle ilgili önceki partilerden farklı bir düşünce ile siyaset tarzına sahip olduğunu gördük. Yaptığımız uzun uğraşlar sonucu Sayın Öcalan'ın da barış görüşmelerinin ana taraflarından biri olmasını sağladık. Bu, büyük bir ilerlemeydi. Çünkü AK Parti'den önceki hükümetlerin Sayın Öcalan'la nasıl muamele ettiklerine ve ne gibi hakaretlerde bulunduklarına şahit olmuştuk.'

'Öcalan'ın direkt muhatap alınmasıyla olumlu sonuçlar elde edildiğini' söyleyen Barzani, “Barış sürecinin ilk aşaması başarıyla devam etti. Ancak maalesef sonraki aşamalarda birçok engel çıktı. Kürtlerin haklarına ulaşması, güvenlik ve istikrarın sağlanması en büyük temennimizdir” dedi. Sürecin bir kere daha başlaması için taraflara çağrıda bulundu.

Kandil’e eleştiri

Barzani, PKK yönetiminin silahların bırakılması noktasında Öcalan ve HDP'yi yetkisiz kıldığını ve bunun büyük bir yanlış olduğunu söyledi. 'Çünkü bu şekilde Türkiye'nin Sayın Öcalan ile sorunun bir tarafı olarak görüşmesinin önünü kesiyor. Bu adım, HDP'nin de siyasi baskı altında girmesini beraberinde getiriyor' dedi.

Barzani, bölgedeki tüm güçlerin birlikte hareket ederek IŞİD’in yok edilmesi için mücadele etmesinin önemli olduğunu söyledi. 'Türkiye ve ABD'nin DAEŞ'in vurulması konusunda anlaşması bize göre önemli bir adımdır. Bunun büyük sonuçları ve etkileri olacaktır. ABD'nin ittifakıyla yürütülen bu savaşa Türkiye'nin askeri olarak müdahil olması durumu büyük ölçüde değiştirecektir. Hepimizin, bu ilerlemeleri iyi değerlendirmesi gerekiyor' ifadelerini kullandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ercan

sen sem amcanla petrol işine devam et fazla karışma boyundan büyük işlere..

Mehmet Ezgi

burası adamın madama koyduğu yer sikerler hdp yi hükümetmiş yarramm sen türkiyede nefes aldığına şükret

Ege Türk

Sayın yazan yerleri silseniz daha iyi olurdu. Teröristi saydıran sayılı ülkelerdeniz.