Görüş Bildir

Bartın'da Göçük, Zonguldak'ta Vagon Çarpması: 3 Madenci Öldü

Anasayfa > Gündem

Bartın'ın Amasra ilçesinde özel kömür işletmesine ait maden ocağında galeri açma işi sırasında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 Çinli yaşamını yitirdi. Öğlen saatlerinde ise Zonguldak'ın Gelik Beldesi Ayiçi Mahallesi'nde ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında meydana gelen kazada 1 maden işçisi yaşamını yitirdi.

Bartın'da AFAD ekipleri, Tarlaağzı köyü mevkisindeki maden ocağında galeri açma işinin yürütüldüğü eksi 300 kodunda meydana gelen göçükte mahsur kalan Maoshun Yang'ın (38) ve Shoujle Sun'un (37) cesedine ulaştı. Yang'ın cesedi, ocaktan çıkarılarak Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Öğle saatlerinde ise Zonguldak'ta ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında meydana gelen kazada 1 maden işçisi yaşamını yitirdi.

Bartın'da AFAD ekipleri, Tarlaağzı köyü mevkisindeki maden ocağında galeri açma işinin yürütüldüğü eksi 300 kodunda meydana gelen göçükte mahsur kalan Maoshun Yang'ın (38) ve Shoujle Sun'un (37) cesedine ulaştı. Yang'ın cesedi, ocaktan çıkarılarak Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Hattat'ın verdiği bilgilere göre Yang'dan başka bir işçi daha hayatını kaybetti. Amasra Kaymakamı Kadir Yener Eser, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah vardiyasında tahkimat çalışması gerçekleştiren 3 Çinli personelin ocakta mahsur kaldığını belirterek, 1 Çinli işçinin sağ kurtarıldığını söyledi. Eser, 'Kazadan yaklaşık 4 saat sonra ikinci işçiye ulaşıldı ancak hayatını kaybetmişti. 3. personele ulaşma çalışmaları sürüyor. Arama kurtarma çalışmalarına şirketin kurtarma ekipleri, TTK Amasra Müeesse Müdürlüğü ekipleri ile il AFAD ekipleri katılıyor. Tüm ümidimiz üçüncü Çinli işçiye sağ salim ulaşmaktır' dedi. HEMA Enerji AŞ Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal da şirkette dün iş güvenliğiyle ilgili eğitim verdiklerini belirterek, 'Zaman zaman burada hem kendi personelimize hem de Çinli personele iş güvenliğiyle ilgili eğitim veriyoruz. Bunu sık sık yapıyoruz. Dün de böyle bir eğitimim vardı, düzenli olarak yapıyoruz' ifadesini kullandı. Amasra ilçesinde özel kömür işletmesine ait maden ocağında galeri açma işi sırasında meydana gelen göçükte mahsur kalan 3 Çinli işçiden Shouping Sun (40) kurtarılarak, Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. 

AÇIKLAMALARI KAFA KARIŞTIRDI 

Kazanın olduğu madenin sahibi Hattat Holding. Şirket kaynakları madenin işletmecisinin kendileri olmadığını belirterek kazayla ilgili olarak, 'Çinlilerle görüşün' açıklamasını yaptı. 20 Eylül'de yine aynı madende gerçekleşen kazada madenin sahibi Mehmet Hattat açıklamada bulunmuştu. Hattat 1 Çinli işçinin öldüğü kazaya çok üzüldüğünü belirterek, 'Maalesef böyle bir kaza yaşandı. Sayın reis-i cumhurumuzun söylediği gibi bu işin fıtratında kaza var' demişti. 

Bugün aynı madende yaşanan kazanın ardından Hürriyet'ten Can Mumay'a konuşan şirket yetkilileri ise madende göçük olayını doğrularken madenin işletmecisinin kendileri olmadığını söyledi. Şirket kaynakları madenin 4 farklı Çinli firma tarafından işletildiği bilgisini verdi. Bu firmalarda ikisinin ismi Batong ve China Co. Olarak belirtildi. Hattat Holding 2005 yılında Amasya Bartın’da söz konusu madeni işletmeye açmıştı. 

SABAHA KARŞI GERÇEKLEŞTİ 

Göçük, sabaha karşı 04.30 sıralarında ilçeye bağlı Tarlaağazı Köyü mevkiinde özel bir maden ocağında yerin 300 metre altında meydana geldi. Çinli işçilerin galeri açma çalışması sırasında tavan çökmesi sonucu göçük göçük oluştu. 5 işçi kaçarak kurtulmayı başarırken, 3 işçi göçük altında kaldı. Kayaların arasındaki boşlukta kalan işçilerden 40 yaşındaki Shoupıng Sun, mesai arkadaşlarının çalışmasıyla yaralı olarak kurtarıldı. Sun, ambulansla Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Diğer işçiler 37 yaşındaki Shoujle Sun ve 38 yaşındaki Maoshun Yang'ı kurtarmak için ise çalışma başlatıldı. Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekibi de kurtarma çalışmalarına katılmak üzere maden ocağına sevk edildi. Kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla AFAD ekipleri de maden ocağı önünde bekliyor.

Vali Seyfettin Azizoğlu, 00.00-08.00 vardiyasında galeri açma çalışmalarını yürüten 8 Çinli işçinin çalıştığı bölgede göçük meydana geldiğini söyledi. Vali Azizoğlu, '5 işçi durumu fark edip kaçarak göçükten kurtulmuş. Biri yaralı olarak kurtarıldı. Diğer 2 işçimizi kurtarma çalışmalarımız sürüyor' dedi. 

Öte yandan, madende çalışan Çinli işçilerin, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki maden ocağında meydana gelen kazadan sonra iş güvenliği tedbirlerinin artırılması için dün şirket yetkilileriyle toplantı yaptıkları ve taleplerini bildirdikleri öğrenildi.

ZONGULDAK'TA VAGON İŞÇİYE ÇARPTI

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde ise kömür ocağında göçük ihbarı, iş kazası çıktı. Maden işçisi Mustafa Turan ocak içinde vagonun çarpması sonucu yaşamını yitirdi. 

Gelik Beldesi Ayiçi Mahallesi'nde özel şirkete ait kömür ocağında saat 11.30 sıralarında iş kazası meydana geldi. Ocakta çalışan 46 yaşındaki Mustafa Turan, kömür taşınan vagonun çarpması sonucu öldü. Maden ocağından arkadaşları tarafından çıkarılan Mustafa Turan'ın cesedi, yapılan incelemenin ardından cenaze aracıyla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna götürüldü. 

Olayla ilgili özel şirketin sahibi ile 3 işçi karakola giderek ifade verdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ekocu027

Allah de Buda de Karma de Olasılıklar evreni de ne dersen de bir şey bizi sınıyor arkadaş bu ülkede her şey mi kötü gider

Puding Ver Bağa

Artık bıktık.