Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bankalarda Bu Sonbahar Sert Geçecek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bankalarda Bu Sonbahar Sert Geçecek

Bankalarda Bu Sonbahar Sert Geçecek

Banka yöneticileri, işe alım uzmanları ve analistler, iş dünyasında canlanma getirmeyen yazın ardından finansal krizin çözümüne yönelik umutların azaldığı bir dönemde, son yılların en büyük işten çıkarmalarının yaşanabileceğine işaret ediyor.

KADROLAR YÜZDE 20 DARALACAK

Kıdemli işe alım uzmanlarından biri Financial Times gazetesine verdiği demeçte, yatırım bankalarının Avrupa’da sermaye piyasalarında ve birleşme-satın alma danışmanlığı hizmetlerindeki kadrolarını yıl sonuna kadar geçen yıla kıyasla yüzde 20 daraltacağını belirtti.

Uzman, “Piyasa hiç bu kadar kötü olmamıştı. Bankacılar uzun bir süre bankalarına güvendi ama şimdi kendilerine olan güvenlerini de kaybediyor” dedi.

İngiltere İş Dünyası ve Ekonomi Araştırmaları Merkezi, sadece Londra’da bu yıl 25 bin banka çalışanının işten çıkarılacağını açıklamıştı. Kurumun kısa bir süre içinde bu tahmini daha da yukarı çekmesi bekleniyor.

Bu işten çıkarmaların yaşanması, Avrupa’daki yatırım bankası çalışanlarının sayısının 1996 seviyesine geri dönmesi anlamına geliyor.

TASARRUF PAKETLERİ DEVREYE GİRİYOR

İşten çıkarmaların yaşanacağı bankalardan biri Japon Nomura. Uzmanlar bankanın 1 milyar dolarlık tasarruf paketi kapsamında Avrupa’daki yüzlerce çalışanını işten çıkaracağına işaret ediyor.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, işten çıkarmalara rakiplerinden önce başladı bile. Banka, geçen yılki yetki dışı bir işlem nedeniyle bilançosuna yazdığı 2.3 milyar dolarlık zararın ardından yatırım bankalarından 2 bin kişiyi işten çıkardı. Konuya yakın kaynaklar, bankanın bu biriminde daha fazla kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını söyledi.

Analistler bununla birlikte, Alman Deutsche Bank ve İngiliz Barclays’in de çalışanlarının sayısını bu yıl azaltmasını bekliyor. Alman banka, iki ay önce iki bine yakın çalışanının işine son vermeye hazırlandığını belirtmişti.

Bu yıl, dünyanın en büyük on yatırım bankası satış, ticaret, danışmanlık ve sermaye piyasaları birimlerinde ofis çalışanlarının sayısını yüzde 4 oranında azalttı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİsviçreJaponya
Görüş Bildir