Bank Of America'ya Dolandırıcılık Davası

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bank Of America'ya Dolandırıcılık Davası

Bank Of America'ya Dolandırıcılık Davası

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük bankalarından Bank of America dolandırıcılık davasıyla karşı karşıya.

ABD’nin New York eyaletinde Manhattan başsavcısı Preet Bharara, ipoteğe dayalı emlak kredisi (mortgage) satışlarında dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla bankaya 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Soruşturmayı yürüten savcı, Bank of America’nın 2008 yılında satın aldığı Countrywide Financial’ı, ABD’de devlet destekli Fannie Mae ve Freddie Mac’e batık konut kredi satmakla suçluyor.

Fannie Mae, 1930'larda, Freddie Mac de 1970'lerde kamunun, emlak kredilerinin akışkanlığını sağlamak için kurduğu iki özel şirket.

Bank of America suçlamalarla ilgili yorum yapmadı.

Countrywide, 2007 ve 2009 yılları arasında, kredi kalite denetimi yapılmaksızın kredilerin hızla işletilmesini amaçlayan bir ticaret planı uygulamakla suçlanıyor.

Savcı Bharara, davanın ‘uygunsuz kredi satışlarının hoş görülmeyeceği’ mesajını verdiğini söyleyip bankanın uygulaması için ‘küstahça’ ifadesini kullandı.

Bank of America’nın batık konut kredisi sattığı iddia edilen Fannie Mae ve Freddie Mac, doğrudan tüketiciye kredi sağlayamıyor.

Ama özellikle kredi şirketlerine bir çeşit sigorta poliçesi niteliği de taşıyan garantileri bir bedel karşılığında sunuyor, ödenmemesi durumunda da borcu üstleniyor.

Emlak kredisi paketlerini de satın alarak, kredi şirketlerine yeni borçlar verebilmeleri için kaynak yaratıyor.

Bank of America’ya açılan dava, ABD hükümetinin aybaşında Wells Fargo ve JP Morgan Chase’e açtığı davaların ardından geldi.

New York Başsavcılığı, JP Morgan hakkında 2 Ekim’de, Bear Stearns bankası aracılığılıyla sattığı ipoteğe dayalı gayrimenkul kıymetlerle dolandırdığı yatırımcıları 20 milyar dolar zarara uğratma suçlamasıyla

.

JP Morgan iddiaların, firmanın Bear Stearns’ı satın aldığı Mart 2008’den önceye dayandığını ifade etmişti.

ABD hükümeti, Wells Fargo’yu kredi kalitesi konusunda yalan söylemekle suçlamış, Wells Fargo iddiaları reddetmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriApple
Görüş Bildir