Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bank Asya 2 Milyar Dolar Kazandı mı?

Anasayfa > Iq

Bank Asya 2 Milyar Dolar Kazandı Mı?

Bank Asya,“Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu öncesinde piyasadan yüklü miktarda döviz alarak 2 milyar dolar haksız kazanç elde etti” iddialarını belgelerle yalanladı

Bank Asya, “Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu öncesinde piyasadan yüklü miktarda döviz alarak 2 milyar dolar haksız kazanç elde etti” iddialarına belgelerle yanıt verdi.

Bankanın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği ve internet sitesinden de yayınladığı rakamlara göre Bank Asya Aralık ayında döviz işlemlerinden toplam 1.5 milyon dolar yazdı.

Açıklamada, 'Asılsız iddialara cevap verilmesi adına, aşağıdaki tabloda bankamızca söz konusu dönemde bankamız döviz pozisyonu ve yapılan döviz işlemleri ile ilgili kambiyo kar/zarar raporuna ekli tabloda yer verilmekte olup, belirtilen dönemde bankamız döviz işlemlerinden kar elde etmemiştir' denildi.

Bank Asya tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

'Bankamızın Aralık 2013 ayı içerisinde döviz kurlarının yükseleceğini haber almak suretiyle, söz konusu dönemde gerçekleştirdiği dövizli işlemlerle tüm mevduatını veya tüm sermayesini dövize çevirerek 2 milyar Amerikan Doları kar / rant / kazanç elde ettiği şeklinde iftira niteliğinde haberler ve sosyal medya paylaşımları yayımlanmıştır.

Türk Bankacılık sistemindeki dövizli işlem hacimleri ve Bankamızın mali büyüklüğü dikkate alındığında, gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmayacağı ve Bankamızı karalamaya yönelik hazırlandığı aşikâr olan bu haberler hakkında daha önce özel bir açıklama yapma gereği duyulmamıştır. Zira böyle bir kazancın mümkün olamayacağı, en temel düzeyde finans ve bankacılık bilgisine sahip olan kişilerin dahi malumudur.

Ancak akla aykırı bu iddiaların ısrarla gündemde tutuluyor olması nedeniyle, Bankamızca açıklama yapma zorunluluğu hasıl olmuştur. Kamuoyu açıkça bilmelidir ki; Bankamız, iddia edilen dönem itibariyle gerçekleştirdiği döviz işlemlerinden herhangi bir kar / rant / kazanç elde etmemiştir. Gerçeğe aykırı tüm bu haber ve paylaşımlar aleyhine gerekli yasal yollara başvurulmuş olup, bu iftirayı yayımlamayı ve yaymayı sürdürenler ile ilgili yasal başvurularımız devam etmektedir.

Söz konusu iddialara yönelik tüm bilgi ve belgeler Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile paylaşılmış olup, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ilgili tüm kamu otoritelerinin bilgisi d?hilindedir. Asılsız iddialara cevap verilmesi adına, aşağıdaki tabloda bankamızca söz konusu dönemde bankamız döviz pozisyonu ve yapılan döviz işlemleri ile ilgili kambiyo kar/zarar raporuna ekli tabloda yer verilmekte olup, belirtilen dönemde bankamız döviz işlemlerinden kar elde etmemiştir.

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=330004

Kaynak: http://ekonomiekibi.com/haber/detay/1...
Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?