Bangladeş TAPI'ye Katılmak İstiyor

-

Bangladeş TAPI'ye Katılmak İstiyor

Bangladeş TAPI'ye Katılmak İstiyor

Yabancı basında yer alan haberlere göre, Türkmen doğalgazını Hindistan'a ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesine Bangladeş de katılmak istediğini açıkladı.
TAPI projesi kapsamında geçen çarşamba günü dünyanın en büyük 4. doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan, Hindistan ve Pakistan ile doğalgaz anlaşması imzalamıştı.
2017 yılında hayata geçecek ve Asya Kalkınma Bankası'nın büyük destek verdiği TAPI projesiyle yıllık 33 milyar metreküp doğalgazın, Güney Asya pazarına akması bekleniyor.
Türkmenistan'ın en büyük ve dünyanın 2. en büyük doğalgaz yatağı olan Galkınış sahasında başlayacak hattın uzunluğu bin 735 kilometreyi bulacak.
2008 yılındaki verilere göre, maliyeti 7,6 milyar doları bulacak hatla, Hindistan ile Pakistan'ın günlük 38'er milyon metreküp, Afganistan'ın ise 14 milyon metreküp Türkmen gazını satın alması bekleniyor.
Dünyanın sayılı doğalgaz üreticileri arasında yer alan Türkmenistan, 2009 Aralık'ta da Türkmenistan-Çin boru hattını faaliyete açmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinHindistan
Görüş Bildir