Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Balyoz Sanıklarına Tahliye Umudu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Balyoz Sanıklarına Tahliye Umudu

Balyoz Sanıklarına Tahliye Umudu

Hükümet, ağır hasta veya sakat olan 'hükümlülerin' infazının ertelenmesi alanında düzenleme yapıyor.

Adalet Bakanlığı kaynakları, düzenleme kapsamında Yargıtay aşamasındaki Balyoz davasından yargılananların da yararlanacağını açıkladı. Buna göre, hastanede tedavi gören emekli Orgeneral Ergin Saygun gibi sağlık problemi yaşayanlar, Adli Tıp Kurumu’nun vereceği “cezaevinde kalamaz” raporuyla tahliye edilebilecek. Düzenlemeden, “tutuklular” ise yararlanamayacak. Balyoz Davası’ndan Saygun gibi hüküm giyen ve sağlık problemleri bulunan emekli Orgeneral Çetin Doğan, 28 Şubat soruşturması kapsamında ayrıca tutuklandığı için bu düzenlemeden yararlanamayacak.

Balyoz Davası’nda avukatlık yapan Hüseyin Ersöz, tutukluların tahliye edilmeyecek olması ile ilgili olarak, “Adli Tıp kurumuna sorulacak soru, ‘Bu kişinin sağlık durumu cezaevi koşullarında kalmaya uygun mudur?’ sorusu olacak ise ve gelen yanıt ‘kalmaya uygun değildir’ şeklinde olursa, o zaman bu kişinin hükümlü veya tutuklu olması neyi fark ettirir? Bir kişi hastaysa hastadır” şeklinde tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, hükümlülerin infazının ertelenmesiyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın düzenleme yaptığını belirterek, “Şu anda mevcut durumda infazın ertelenmesi mahkumun hastalığının hayatı için kesin bir tehlike teşkil etmesi gerekiyordu. Bu tasarıyla toplum için tehlike oluşturmamak şartıyla maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumun cezasının infazı

iyileşinceye kadar, tedavi oluncaya kadar ertelenebilecek, geri bırakılabilecek” dedi. Babacan, bu değişiklikle şu anda cezaevinde bulunan yaklaşık 310 kişinin durumunun yeniden değerlendirilebileceğini kaydetti.

Tutuklular mahkemeye havale

Ancak, Babacan’ın konuşmasında sağlık problemleri yaşan “tutukluların” durumunun ne olacağı netlik kazanmadı. Cumhuriyet, konunun ayrıntılarına ulaştı. Buna göre, Yargıtay aşamasındaki Balyoz davasından hüküm giyenler bu düzenlemeden yararlanabilecek. Tutuklular ise yararlanamayacak. Adalet Bakanlığı kaynakları, “Tutukluların durumunu mahkeme değerlendirdiği için” kapsam dışında bırakıldıklarını belirtti. Ergenekon ve Balyoz davalarında sağlık problemleri yaşayan pekçok tutuklu bulunuyor. Kamuoyu tarafından bilinen isimler ile ilgili şu gelişmeler yaşanabilecek.

  • Yargıtay aşamasındaki Balyoz davasından hüküm giyen ve halen hastanede tedavi gören Orgeneral Ergin Saygun ve beyninde tümör bulunan Kemal Uca, Adli Tıp’tan “Cezaevinde kalamaz” raporu alırsa tahliye edilecek.
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ali BabacanBakanlar KuruluBalyoz DavasıBaşbakan YardımcısıErgenekonYargıtaytahliye
Görüş Bildir