Balyoz Davası'nda Mahkeme Heyeti Son Sözleri İstedi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Balyoz Savcısı: Karar aşamasına geçilsin

Balyoz Savcısı: Karar aşamasına geçilsin

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Balyoz Davası'nda Savcı Talebini Geri Çekti

Balyoz Davası'nda Savcı Talebini Geri Çekti

Balyoz davasının duruşma savcısı, "Balyoz davası başka bir mahkemeye gönderilsin" şeklindeki talebini geri çekti.

Sanık avukatlarının büyük bir bölümünün protestolarını sürdürerek katılmadığı duruşmada, tutuklu sanıklar, "adalet, hapiste yaşlandık, silah arkadaşlığı" yazılı balonları salonda uçurdular.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun ile Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı "Balyoz Planı" davasının 97'inci duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 222 tutuklu sanık katıldı.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun ve YAŞ kararıyla emekliliğe sevk edilen korgeneral Nejat Bek'in de aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık ile Ergenekon davasından tutuklu yargılanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, tutuksuz yargılanan 7 sanık ile 6 avukat da hazır bulundu.

Avukatların protestosu sürüyor

"Deliller değerlendirilmeden, savcının esas hakkında görüşünü açıkladığı ve tanık dinleme taleplerinin kabul edilmediği" gerekçesiyle mahkemeyi protesto amacıyla sanık avukatlarının büyük bir bölümünün duruşmaya katılmamaya devam ettiği görüldü.

Duruşma, üye hakim Ali Efendi Peksak'ın celse arası dosyaya gelen evrakları okumasıyla devam ediyor.

Öte yandan, gazeteci Ayşe Arman ile "Odatv" davasında tutuksuz yargılanan Müyesser Yıldız da duruşmayı izliyor.

Balon uçurdular

Duruşmanın başlamasından önce bazı tutuklu sanıklar, yanlarında getirdikleri ve üzerinde "adalet, hapiste yaşlandık, silah arkadaşlığı" yazılı balonları izleyiciler ile gazetecilerin bulunduğu bölüme doğru uçurdular.

Savcı, "avukat engelini" atlamayı amaçlayan talebini geri çekti

Davanın 15 Haziran'da görülen duruşmasında savcı Hüseyin Kaplan, "davanın başka bir yere nakledilmesini" istemiş, mahkeme de bu talep üzerine davanın başka bir mahkemeye nakli konusunda beyanda bulunulması için dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar vermişti. Duruşmada söz alan savcı Hüseyin Kaplan, davanın nakli konusunda talepte bulunmak ve incelemek üzere süre istediğini hatırlatarak, şu görüşlerini bildirdi:

"Gelinen aşamada ve durumun incelenmesinde davanın naklinin mevcut sorunları çözemeyeceği, nakil gerçekleşse dahi yargılamadaki sorunların aynı şekilde devam edeceği, yeni bir mahkemenin bu kapsamdaki dosyayı ele alması, incelemesi ve karar vermesinin yargılamayı daha da uzatacağı, bunun tutuklu sanıkları daha da mağdur edeceği, baro tarafından avukat görevlendirmesinin yapılmadığı, bu gerekçelerle aynı yerde yargılamaya devam etme gerektiği anlaşılmıştır."

Savcı: "Savunma olmadan da yargılama olabilir"

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme heyeti son sözleri istedi

Mahkeme heyeti son sözleri istedi

Mahkeme heyeti, bir süredir duruşmalara katılmayan sanık avukatlarına, savcılığın esas hakkındaki mütalaasına karşı beyanda bulunmaları için son kez süre verdi. Mahkeme, avukatların gelecek duruşmaya katılmamaları durumunda ise sanıklara söz hakkı verileceğini bildirdi.

''Balyoz Planı'' davasına bakan mahkeme heyeti, bir süredir duruşmalara katılmayan sanık avukatlarına, savcılığın esas hakkındaki mütalaasına karşı beyanda bulunmaları için son kez süre verdi. Mahkeme, avukatların gelecek duruşmaya katılmamaları durumunda ise sanıklara söz hakkı verileceğini bildirdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, mahkeme heyeti tarafından alınan ara kararlar üye hakim Murat Üründü tarafından açıklandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ayşe ArmanBalyoz DavasıErgenekonFırtınaİstanbulMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir