Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Balyoz'un Gerekçeli Kararı: 'Delil Yok, CD'ler Sahte'

Anasayfa > Gündem

Balyoz davasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda gazeteci Mehmet Baransu tarafından savcılığa verilen '11 ve 17 nolu CD'lerin sahte olduğu kesin olarak tespit edildi' denildi.

Anadolu 4. Ağır ceza Mahkemesi, yeniden görülen 'Balyoz Planı' davasında 236 sanık hakkında verilen beraat kararına ilişkin gerekçeli kararını tamamladı.

Davaya ilişkin kararını 31 Mart'ta açıklayan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararın yazımını da bitirdi.

Onaylanmasının ardından taranarak dijital ortama aktarılan gerekçeli karar, sanık avukatlarına da verilmeye başlandı.

Gerekçeli kararda 'Yargılamanın yenilenmesi aşamasında elde edilen deliller doğrultusunda gazeteci Mehmet Baransu tarafından teslim edilen 11 ve 17 nolu CD'lerin sahte olarak oluşturulduğu kesin olarak tespit edilmiş, mahkumiyet hükmüne esas alınan diğer tüm dijital delillerin de sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur' ifadeleri yer aldı.

Delillerin sanıkların mahkum edilmesine yetecek dedil bulunamadığı belirtilen kararda şöyle denildi:

'Delillerin değerlendirilmesi sonucu sanıkların yüklenen suçları işledikleri yönünde mahkumiyetlerine yetecek, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı düşünülmüş, sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükümlerinin iptali ile yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatleri yönünde hüküm kurulması uygun görülmüştür.'

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararının ardından yeniden görülen 'Balyoz Planı' davasında, 'yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığı' gerekçesiyle 236 sanığın beraatine karar verilmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?