Balkan Savaşları'nın 100. Yılında Büyük Göç Ve Muhaceret Edebiyatı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Balkan Savaşları'nın 100. Yılında Büyük Göç Ve Muhaceret Edebiyatı

Balkan Savaşları'nın 100. Yılında Büyük Göç Ve Muhaceret Edebiyatı

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Balkan Savaşları üzerine yapılan kolektif çalışmada yer alan yazılar ve içerikleri şöyle: Suat Zeyrek "Balkan Savaşları'nda Trakya Cephesi'nin Erken Çöküşü Üzerine Bazı Düşünceler" başlıklı makalesinde I. Balkan Savaşı'nın kaybedilmesi sürecinde Trakya cephesinde alınan yenilginin sebepleri üzerine ufuk açıcı birtakım değerlendirmelerde bulunurken, Tuncay Bilecen "Balkan Savaşları Sonrasında Ortaya Çıkan Göç Hareketleri ve Muhacirlere Yapılan Sosyo-Ekonomik Yardımlar" başlıklı makalesiyle sürecin, devlet mekanizması tarafından nasıl karşılandığını irdeliyor.

İsmail Arslan'ın "Zorunlu Bir Göç Hikayesi Olarak Mübadele" başlıklı çalışması ise göç hareketleri üzerine çok daha genel bir çerçeve çizme gayretinde. Güngör Göçer'in "Balkan Harbi Sonrası Bir Özeleştiri Örneği Olarak Kırmızı Siyah Kitap 1328 Faciası" başlıklı makalesi, bugüne kadar çok az kimse tarafından bilinen Ahmed Cevad'ın kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunuyor.

Rıdvan Canım'ın "Osmanlı Asırlarında Balkanlarda Türk Edebiyatı" başlıklı makalesi edebî değerlendirmelere sağlıklı bir çerçeve çizilmesini kolaylaştırıyor. Canan Sevinç'in "Emine Işınsu'nun Azap Toprakları ve Çiçekler Büyür Adlı Romanlarında Balkan Türkleri, Göç ve Kimlik Buhranı" başlıklı makalesiyle H. Harika Durgun'un "Sanatkâr Aristokratlığından Cemiyetle Barışma Yolunda Yakup Kadri'nin Rahmet Hikayesi" başlıklı makaleleri edebi metinlerde Balkan savaşları ve göç hareketlerinin nasıl değerlendirildiğine dair daha özel alana yoğunlaşmış iki metin olarak dikkat çekiyor.

Belkıs Gürsoy'un "Türk Romanında Balkan Savaşları" başlıklı çalışması ise konu başlığının genelliğinin üstesinden gelmeyi başarmış ufuk açıcı bir metin.

Tartışma ve Kitabiyât bölümünde yer alan metinler de en az akademik metinlerin yer aldığı bölüm kadar dikkat çekici ve zengin bir içeriğe sahip... Ahmet İnan'ın Türkiye'de din eğitiminde oldukça etkili olmuş ve bir dönem Balkanlarda yaşamak zorunda bırakılan Mustafa Hayri Efendi üzerine kaleme aldığı metin oldukça toparlayıcı.

Kitapları yeniden yayınlanan Ziya Şakir'in Meçhul Asker ve Edirne Müdafaası üzerinden kaleme alınan "Ziya Şakir'in Balkan Savaşları Tanıklığı Üzerine Bazı Notlar" başlıklı makale ve Hamdi Akyol'un Balkan Savaşları'nın 100. Yılında Balkan Savaşları üzerine yapılan yayınları değerlendirdiği çalışması kitabiyat bölümünün oldukça zengin bir içeriğe sahip olmasını sağlıyor.

İskender Gümüş ise Kırklareli Üniversitesi ile Bağcılar Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası Balkan Sempozyumu üzerine notlarını okuyucu ile paylaşıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitap
Görüş Bildir