Karında Baklavalar Nasıl Çıkar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Baklavalar Nasıl Çıkar

Baklavalar Nasıl Çıkar

Yıllardır doğru diye bildiğiniz bilgiler baklavalarınızla aranızdaki en büyük engel olabilir.

YANLIŞ İNANIŞ #1

Karın kaslarınızı fazla tekrarlı egzersizler büyütür.

GERÇEK

Kaç tekrar olursa olsun, sürekli aynı hareketi yapmak gelişiminizi yavaşlatır.

Karın kaslarınızı doğru çalıştırmak demek, çok tekrar yapmanız anlamına gelmez. Karın kaslarınızı geliştirmek için çalışmalarınızı zamanla zorlaştırmalısınız. Bunun için ağırlıklarla çalışabilir ya da daha zor egzersiz versiyonlarına geçebilirsiniz. Mesela antrenman programınıza triple plank kombinasyonunu ekleyin. Front, left-side ve right side plank egzersizlerini bir tur halinde yaparak karın kaslarınızı uzun süre zorlayabilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Her plank egzersizini onbeş saniye yaparak işe başlayın ve zamanla bu süreyi bir dakikaya kadar çıkarmayı hedefleyin. Bunu başardıktan sonra set sayılarını artırın ve dinlenme sürelerini kısaltın.

YANLIŞ İNANIŞ #2

Karın egzersizleri oldukça fazla hareket etmeyi gerektirir.

GERÇEK

Sabit durmayı gerektiren egzersizler en iyileridir.

Mekik türü egzersizlerde özellikle bel bölgeniz için sakatlık riski oldukça fazladır. Öte yandan zaten bu egzersizlerde sanılanın aksine karın kaslarınızı en iyi çalıştıran egzersizler değildir. Çünkü bu egzersizlerle bel bölgenizdeki diskleri sürekli zorlarsınız, böylece karın kaslarınıza binen yük azalır. Bu yüzden plank gibi belinizi sabit tuttuğunuz egzersizler merkez bölgeniz için daha faydalıdır. Bu egzersizlerde bütün işi yapan karın kaslarınızdır. Ayrıca sırtınızdan ve belinizden sakatlanma ihtimali de çok düşüktür. Üstelik bu tür sabit durmaya dayalı egzersizler merkez bölgenizin yan taraflarında bulunan kasları da etkili bir şekilde çalıştırmanızı sağlar. Bu da sizin hem genel performansınızı hem de squat-deadlift gibi hareketlerde gösterdiğiniz performansı üst seviyeye taşımanıza yardım eder. Karnınızın yanındaki kasları çalıştıracak bir başka hareket ise; farmer’s walk. İki elinize ağır bir dumbbell alın ve vücudunuzun duruşunu bozmadan uzun bir mesafe yürüyün. Bu hareket hem yan kaslarınızı çalıştıracak hem de kalori yakmanızı sağlayacak. Yalnız sizi bir konuda uyaralım: Herhangi bir karın programına başlamadan önce sırt ya da bel bölgenizde ağrılar varsa, mutlaka bir fizyoterapiste görünün.

YANLIŞ İNANIŞ #3

Oblik kaslarını geliştirmek için en iyi egzersizler gövdenizi döndürdüğünüz egzersizlerdir.

GERÇEK

Bu egzersizler oblik kasları için çok da faydalı değildir ve omuriliğinize zarar verme ihtimali vardır.

Oblik kasları karın kaslarınızı çevreler ve gövdenizi hızlı döndürdüğünüz anlarda sizi sakatlıklardan korur. Russian twist gibi gövdenizi çevirerek yaptığınız egzersizler, her ne kadar bu kaslarınızı çalıştırsa da, çok da işe yaradığını söylemek zor. Dahası, bu dönme hareketinin omuriliğinize zarar verebileceğini ve sakatlıklara yol açabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Bunun yerine asimetrik (tek ayak üstünde) squat ve deadlift gibi egzersizleri yaparsanız, hem oblik kaslarınızı çalıştırır hem de omuriliğinizi zorlamamış olursunuz. Unutmayın normal squat ya da deadlift gibi hareketler, Bülten Kas sayfamızda belirttiğimiz üzere vücudumuzu tek eksende (yukarı-aşağı) olarak çalıştırır. Tek ayak üzerinde yapacağınız hareketler ise denge gerektirdiği için omuriliğinizi sakatlama riski olmadan, yan karın kaslarınızı da devreye sokar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Antrenman
Görüş Bildir