Bakanlık'tan 2020 Atılımı: "Sergey Bubka"

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakanlık'tan 2020 Atılımı: "Sergey Bubka"

Bakanlık'tan 2020 Atılımı: "Sergey Bubka"

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na sporcu hazırlamak için düğmeye bastı. 800 kişilik kadro, 81 ildeki 6 milyon ilkokul öğrencisini 1 yıl içinde yeteneklerine göre taramadan geçirecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek gençleri bulmak için ‘Sporcu Tarama Projesi’ni okulların açılmasıyla başlatacak. Proje kapsamında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) mezunu 800 uzman, 6 milyon ilkokul öğrencisini yeteneklerine göre tarayacak.

İlkokul ve ortaokullara yönelik sporcu taraması okulların açılmasıyla uygulanmaya başlanacak. Türkiye’de ilk kez yapılacak olan tarama Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile beraber yürütüldü. 6 milyon ilkokul öğrencisinin 1 yılda sporcu taramasından geçirileceği aktarıldı. Projenin her yıl yapılması kararlaştırıldı. BESYO mezunlarından oluşturulan 800 kişilik kadroyla 81 ilde taramaların yapılacağı ifade edildi.

12 ŞEHRE SPORCU MERKEZİ

Taramalarda çocukların fizik yapısı, yetenek ve vücut gelişimi incelenecek. Sonrasında 12 ilde yapılması planlanan sporcu merkezlerine çocuklar alınacak, yeteneklerine göre yetiştirilecek. Seçilen yeteneklerin eğitim ve öğretim hayatı da bu merkezlerde yürütülecek. Yetenekli gençlerin seçilmesinin ardından bakanlık yetkilileri ailelere çocuğun gelişimi, geleceği ve yetenekleri hakkında bilgilendirme yapacak. Spor Bakanı Suat Kılıç’ın 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar lisanslı sporcu sayısını 10 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

ATLETİZMDE BUBKA DÖNEMİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı dünyaca ünlü yüzme antrenörü Bob Bowman’dan sonra Ukraynalı ünlü atlet Sergey Nazaroviç Bubka ile de anlaştı. Bubka’nın Türkiye’nin atletizmde gelişimini yöneteceği açıklandı.

Türkiye’ye Turkcell sponsorluğunda geldiği belirtildi. Ukraynalı Bubka, SSCB formasıyla yarıştığı 1988 Seul Olimpiyatları’nda sırıkla yüksek atlama’da 5.90 metre atlayarak olimpiyat rekoruyla altın madalya kazandı. 6 dünya, 1 Avrupa şampiyonluğu kazandı. Spor otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi sırıkçı olarak kabul ediliyor.

JAPONLAR'A 2020 ELEŞTİRİSİ

Fransa’nın ünlü eleştiri gazetesi Le Canard Enchaine, Tokyo’nun 2020 Olimpiyatları’nın ev sahipliğini almasını sayfalarına taşıdı. Karikatürde “Fukuşima’ya teşekkürler. Sumo olimpik spor oldu” dendi. Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki sızıntıyı engellemek için tesislere giren radyoaktif korunum kıyafetli yetkililer, Japonya’nın geleneksel sporunu yapan ve oldukça kilolu olan sumoculara benzetildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınFransaJaponyaSSCBSuat KılıçTurkcell
Görüş Bildir