Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakanlık Hıdiv Kasrı İçin Devrede

0PAYLAŞIM

Bakanlık Hıdiv Kasrı İçin Devrede

ANKARA Anadolu Ajansı - İstanbul'un birinci grup patentli yapılarından Hıdiv Kasrı'ndaki tünel kazısıyla alakalı İstanbul Megakent Belediyesi İBB hakkında Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat ilanında bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB'den Koruma Heyeti kararına uyarak tarihi binanın orijinal haline getirilmesini arz etti.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, birinci grup patentli yapılarda tüm uygulamaların Kültür ve Turizm Bakanlığından onaylı onarım projesine göre hakikatleştirileceği kararı çerçevesinde Bakanlık, Hıdiv Kasrı için hazırlanan onarım projesini 2018'de onayladı.

İBB'nin tarihi Hıdiv Kasrı'nda izinsiz kazı yaptığı doğrultusunda Bakanlığa ihbarda bulunulması üzerine İstanbul 6. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Heyeti, yapılan uygulamaları inceledi.

İncelemelerde İBB'nin Hıdiv Kasrı'nın bodrum katında izinsiz inşaat faaliyetlerini yürüttüğü, kazılan tünelin Bakanlığın 2018'de onayladığı onarım projesinde yer almadığı, Koruma Heyeti uzmanlarınca tanımlandı. Analizler neticesinde, inşaat faaliyetinde kasrın altından toprak çıkarıldığı, tünel kazıldığı ve abidesel yapıt olan bir yapının beden duvarının kapı boyu kadar kesildiği tespit edildi.

Koruma Bölge Heyeti, 3 Eylül'de İstanbul Megakent Belediyesine bir yazı gönderdi ve Hıdiv Kasrı'ndaki çalışmaların bir an evvel durdurulmasını, yapılan çalışmalarla alakalı bilgi ve dokümanların kendilerine eriştirilmesini arz etti. Heyet kararında, Megakent Belediyesi bünyesindeki birinci grup patentli ve korunması zorunlu kültür varlığı olan Hıdiv Kasrı'ndaki izinsiz çalışmaların acelelikle durdurulması gerektiği belirtildi.

Ancak ihtarlara karşın 8 Eylül'de çalışmaların sürdüğü tespit edildi. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Heyeti, 10 Eylül'de, mevzuyla alakalı kabahat ilanında bulunulmasına karar verdi ve uygulamaların onaylı projeye uygun hale getirilmesini arz etti.

2863 rakamlı Kanun kapsamında onaylı projede yer almadığı ve Koruma Heyetinden izin alınmadan yapıldığı, durdurma kararına karşın çalışmaların devam ettiği mazeretiyle Heyet, dün Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na mevzuyla alakalı dün kabahat ilanında bulundu.

  • Hıdiv Kasrı yargı sürecini bekliyor

Koruma Kurulunca hazırlanan raporda, bu kazı ile beraber Hıdiv Kulesi'ndeki tamirat ve bahçedeki personel yemekhanesinin geliştirilme harekâtının da durdurulması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık, İBB'den Hıdiv Kasrı'nda devam eden kazının yargıya taşınması sonrasında, tarihi binanın orijinal haline getirilmesini arz etti. İzinsiz çalışmalar neticeyi ortaya çıkan hasarın muhtemel olduğunca giderilmesi ve binanın orijinal haline getirilmesi de istendi.

  • 1907 senesinde yapılan yapıtı Beltur işletiyor

İstanbul'un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bir yapı olan Hıdiv Kasrı, 1907 senesinde Mısır'ın son hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati'ye yaptırıldı.

Yarıyılın mimari modasına uygun olarak arkası nouveau stilinde olan ve uzun vakit bakımsız kalan yapı, 1984'te Türkiye Turing ve Araba Müesseseyi ismine Çelik Gülersoy tarafından restore ettirildi ve bir vakit otel olarak hizmet verdi.

1994-1996 seneleri arasında yine restore edilen Hıdiv Kasrı'nın şirketçiliği, 1996 senesinde İstanbul Megakent Belediyesinin iştiraki olan Beltur'a geçti.

Şu anda restoran ve sosyal kuruluş olarak kullanılan kasrın bir suratındaki İstanbul'un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanında ayrıca düğün gibi organizasyonlar da tertip ediliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir