Görüş Bildir

'Bakanların İstifa Edip Etmeyecekleri Muhalefetin İşi Değildir'

Anasayfa > Gündem

Davutoğlu, muhalefetin Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı istifaya çağırmasına yanıt verdi. Davutoğlu'ndan çok önemli bir bedelli askerlik açıklaması da geldi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 'İstifayı değerlendirmediğimi zannetmeyin. Ben ilkeleriyle yaşamış bir insanım. Bunu Soma kazasından sonra Bakanlar Kurulu’na ilettim. Şimdi 13 muhalefet partisi milletvekilinin de tavsiyesini bir kez daha Başbakanımla paylaşacağım. Kolay olanın istifa etmek olduğunu beni tanıyanlar bilir. Makam ve paraya bir bakışım var” diye konuşmuştu.

Konu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da soruldu. Davutoğlu, muhalefete tepki gösterdi, şu yanıtları verdi:

  • Bakanların performansı,istifa edip etmeyecekleri muhalefetin işi değildir. Sayın Taner Yıldız'ın enerji bakanlığı döneminde neler yapmış olduğunu, şimdi başbakan, geçmişte kabine arkadaşı olarak bilen benim. Seçimlerde ard arda yenilgi yaşamaları sonrası neden kendilerinin böyle bir davranış sergilemediklerini sorgulamak lazım.

  • Türkiye’nin enerji politikaları konusunda son yıllarda TANAP başta olmak üzere ne kadar büyük bir hamle yapmış olduğunu, bir çok uluslararası forumda Türkiye'nin enerjinin kilit oyuncusu olarak görüldüğünü herkes biliyor.

  • Orada ihmali kimin vardır kimin yoktur, bunları bizzat ermenek'e giderek alanda takip ettim. Hem ankara'da yoğun brifingler aldım. Bunun dışında iş güvenliğiyle alakalı reform paketini açıkladık.

  • Kimin orada ihmali olduğunu benden daha iyi takdir edecek kimse yok. Enerji bakanımızın verdiği cevap, siyasi etik içinde verilen cevaptır. Atılacak adımlarla ilgili takdir yetkisi bize aittir.

  • Muhalefet önce kendi performansına baksın.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik konusunda dün 'Erbaş ve er sayısı 70 bin azalmıştır. Üniversiteye gidenler arttı. Kısa dönem erbaş ve er sayısı artıyor. Eğer yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 530 bin. Görüşleri alarak Sayın Başbakanımıza ilettik. Talep var. Bu talebi ve Türkiye'nin çevresindeki ateş çemberini dikkate alarak Genelkurmay Başkanlığımız görüşünü bildiriyor. Sonuçta Sayın Başbakanımız karar verecek' demişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün soru üzerine 'Bedelli askerlikle ilgili değerlendirmelerimiz sürüyor' diye yanıt verdi.

Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/davutoglu-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?