Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakanlar Varank Ve Karaismailoğlu Türksat Model Uydu Yarışması'na Katıldı

0PAYLAŞIM

Bakanlar Varank Ve Karaismailoğlu Türksat Model Uydu Yarışması'na Katıldı

AKSARAY Anadolu Ajansı - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Model Uydu Müsabakası'nın, ilk yılında 3 ekiple tertip edildiğini hatırlatarak, "Bu yıl 3'ü yabancı olmak üzere 149 ekip bu müsabakaya katıldı. Suratlarca gencimiz, bu ekiplerde yarışıyor. Burada özellikle uzay teknolojilerini tecrübeleme anlamında büyük maharetler kazanıyorlar." dedi.

Varank ile Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu Başkanı Ali Taha Koç, TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü'nde tertip edilen TÜRKSAT Model Uydu Müsabakası'na katıldı.

Bakan Varank, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sene üçüncüsü tertip edilen TEKNOFEST'in ikinci senesinde dünyanın en büyük uzay, havacılık ve uzay aktifliği olduğunu hatırlattı.

TEKNOFEST kapsamında 21 kategoride teknoloji müsabakaları tertip edildiğini anlatan Varank, "Türkiye'nin her tarafından ve dünyadan müsabakacılar bu müsabakalara katılabiliyor. Bizim buradaki emelimiz, Türkiye'de gençleri, talebeleri özellikle bilime ve teknolojiye yönlendirmek. Teknoloji müsabakalarımız, özellikle Türkiye'nin ileride gereksinim dinleyebileceği ileri teknolojili alanlarda şimdiden gençlerimizi yetiştirmeye müteveccih müsabakalar." diye konuştu.

Tuz Gölü'nde roket yarışlarının, Kocaeli'de özerk, elektrikli taşıt müsabakalarının yapıldığını ifade eden Varank, bugün Tuz Gölü'nde tertip edilen Model Uydu Müsabakası'nda gençlerin uzay sistemini, tasarımdan fırlatmaya kadar tecrübeleyebilecekleri bir civar sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Model Uydu Müsabakası'nın 5 yıldır tertip edildiğini hatırlatan Varank, şöyle devam etti:

"İlk yılında 3 ekiple bu müsabaka tertip edilmişti. Bu yıl 3'ü yabancı olmak üzere 149 ekip bu müsabakaya katıldı. Suratlarca gencimiz, bu ekiplerde yarışıyor. Burada özellikle uzay teknolojilerini tecrübeleme anlamında büyük maharetler kazanıyorlar. Yenilikler getirdik. Geçtiğimiz yıllarda drone ile model uydularını semana yollamalarını bekliyorduk. Bu yarıyılda roketlerle bunları gökyüzünü yolluyorlar. Başka Bir Deyişle titreşim gibi etrafsal etmenlerden model uyduları nasıl etkileniyor onu da tecrübelemiş oluyorlar."

TEKNOFEST'e bu sene 100 binden fazla müracaat yapıldığını belirten Varank, lise seviyesinde de müracaatların gelmesinin coşturucu olduğunu dile getirdi.

Gelecek hafta müsabakaların finallerinin yapılacağını aktaran Varank, şunları kaydoldu:

"Finalleri 24 Eylül'den itibaren hakikatleştireceğiz. Artık 27'sinde de kapanışı yapacağız. Bu yıl bir yenilik getirmek istemiştik. Anadolu'ya TEKNOFEST coşkusunu yaymak istemiştik. Gaziantep'te tertip ediyoruz. Havacılık gösterilerini, kalabalık yurttaşlarımızın katılabileceği gösterileri, pandemi nedeniyle bu yıl tertip etmiyoruz ama müsabakalar büyük bir coşkuyla devam ediyor. Allahın İzniyle son gün 27'sinde de Sayın Cumhurbaşkanımız tam gençlerimizin mükâfatlarını verecek. Parasal mükâfatlar da veriyoruz. 3 milyon liraya yakın mükâfat veriyoruz, tam kategorilerde yarışan müsabakacılarımıza. Allahın İzniyle bu coşkuyu geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Pandeminin de gündemden düşmesiyle allahın izniyle yeniden büyük katılımlı gösterilerin, şenliklerin olduğu bir aktifliği önümüzdeki yıldan itibaren tekerrür yapmak istiyoruz."

Müsabakayı izleyen bakanlar Varank ve Karaismailoğlu, roketlerin rampalara yerleştirilmesinde ve ateşlenmesinde gençlerin coşkusuna da ortak oldu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir