Bakanlar Kurulu'nda Ne Konuşuldu?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bakanlar Kurulu Toplandı

Bakanlar Kurulu Toplandı

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da başlayan toplantıda görüşülmesi beklenen en önemli konu devlet tiyatrolarının özelleştirilmesi olacağı belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise memur maaşlarına yapılacak zam görüşmeleri ile ilgili olarak kurulu bilgilendirecek. Terörle mücadele konusu başta olmak üzere Suriye sınırındaki son durum ve Irak hükümeti ile gerilen ilişkiler de kurulda masaya yatırılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Merkez Bankası: 'Mayıs'ta Enflasyonda Düşüş Olacak'

Merkez Bankası: 'Mayıs'ta Enflasyonda Düşüş Olacak'

Bakanlar Kurulu Toplantısı’ndan son gelen bilgilere göre, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon öngörüleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Başçı, enflasyondaki tepe noktanın Nisan ayında görülmesinin beklendiğini, Mayıs ayında ise enflasyonda önemli bir düşüşün gözleneceğini belirtti. Yasa gereği, başkan, banka faaliyetleri ile uygulanmış ve uygulanacak olan para politikası hakkında her yıl nisan ve ekim aylarında Bakanlar Kurulu'na rapor sunuyor. Banka, ayrıca faaliyetlerine il...

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlar Kurulu'nda Ne Konuşuldu?

Ajanslar - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Arınç, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müşteşarı Murat Özçelik istifası hakkındaki iddialara “Hayır. Teyit etmiyorum öyle bir gelişme yok” dedi
Bülent Arınç süt projesinde rahatsızlanan yüzlerce çocuk ile ilgili olarak “Üzücü bir olay fakat bugün yapılan önemli faaliyeti gölgeleyecek bir olay değil. İlk kez içildiğinden, aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilirler” açıklamasında bulundu.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Standart and Poors Türkiye’nin kredi görünümünü ‘durağan’a çevirmesini “haksız ve yersiz bir karar” şeklinde yorumladı ve kredi notunun değil, kredi notu görünümünün değiştirildiğini vurguladı.
Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in 3 saatlik görüşmesi ile ilgili olarak ise "Pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı vardı. Dün de 1 Mayıs tatil günüydü. Başbakan Erdoğan tatil gününü iyi değerlendirdi. Bir tatil gününde birikmiş meselelerin görüşülmesinden daha doğal bir şey olamaz" diye konuştu.
Şike soruşturması ve TFF’nin kararını değerlendiren Arınç “"Ben bu konuda tarafım. Sporda şike kanunu yok, sporda şiddetin önlenmesiyle ilgili bir kanun vardı. Meclis’ten oy birliğiyle çıkarıldı, daha sonra değiştirilmesi gündeme gelindi. Bu kanun halen yürürlükte. Onunla ilgili soruşturma hatta kovuşturma devam ediyor. İşin cezai boyutu yargıdadır. Ancak TFF’de, Federasyona bağlı kurumların da kararlarını vermeleri lazım. Açıkladılar, eleştiri de aldı. Olumlu bir karar da diyebiliriz. Bence hoş olmayan bir durum var. Ama bunun Türk sporunda hangi istikamette olacağını açıkçası bilmiyorum. Türkiye’de şike, şikeye teşebbüs, temiz kalması gereken spora bunlar bulaştığı zaman kötü sonuçlar veriliyor. Alınacak kararlarla, şikenin ve bu lekenin önüne geçmiş olsun" dedi.
Şehir tiyatrolarının özelleştirilmesi konusunun Bakanlar Kurulu’nda görüşülüp görüşülmediği sorusuna “Evet sayın Başbakan bu konuyla ilgili konuyu Bakanlar Kurulu’nda açtılar. Bakan arkadaşlarımızla görüşüldü. Bir taslak hazırlanmak üzere ilgili bakanlıklara görev verildi.” diyen Arınç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şehir tiyatrolarında katılımın artmadığını, özgürlük anlayışının çok yer bulamadığın görüyoruz. Basit bir yönetmeliğe bile isyan edebiliyorlar. İş veren durumunda olanların ağırlığından her zaman bahsedebiliriz. Meseleye ideolojik olarak algılayanlar var. Özelleştirmeyle birlikte kalitenin daha da artacağı kanaatindeyiz. Türkiye’nin sanata da sanatçıya da ihtiyacı var. Sanatın daha ne kadar özgür olabileceğini masaya yatırıyoruz. Bu konuda kanaatimiz kesindir. Dünyadaki örneklerini de takip ediyoruz. İlgili bakanlıklar nasıl özgür bir sanat ortamının oluşacağı konusunda bir ön inceleme yapılacak. Daha sonra Bakanlar Kurulu’na gelecek. Ondan sonra karar vereceğiz. Arınç’ın açıklaması “hükümet tiyatro özelleştirmeleri için düğmeye bastı” yorumunu da beraberinde getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçGenelkurmay BaşkanıIrakMerkez BankasıRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTFFTiyatromemurolaytatilzam
Görüş Bildir