Bakanlar Kurulu 'Gezi' Gündemiyle Toplandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakanlar Kurulu Başbakanlık'ta Toplandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başkanlık Yeni Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu, Gezi Parkı protestolarının başlamasından bu yana ilk defa toplanıyor. Başbakan Erdoğan ise Gezi Parkı olaylarını partisinin İstanbul'da topladığı Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında değerlendirmişti. Bakanlar Kurulu'nda ise olaylar ilk defa ele alınmış olacak.

Gezi Parkı protestoları sonrasında açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan, bu işin arkasında faiz lobisinin bulunduğunu, faiz lobisinin ise hem içeride hem de dışarıda destekçisi olduğunu vurgulamıştı. Faiz lobisine boyun eğmeyeceklerini açıklayan Başbakan Erdoğan'ın, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda ekonomide uzman olan kurmaylarından brifing alarak atılması gereken adımları netleştirebileceği öngörülüyor. Bu konuda yasal düzenlemeye kadar giden adımların atılması muhtemelken, Türkiye'yi ekonomik kıskaca almaya çalışan uluslararası hamlelere nasıl cevap verileceğinin kararlaştırılması bekleniyor.

Ayrıca çıkan olaylar sırasında yakalanan yabancı uyruklu kişiler hakkındaki istihbarat bilgilerinin de yine kurulda gündeme gelmesi beklenirken, bu olayların başlamasında rolü olan içerideki ve dışarıdaki unsurların da masaya yatırılması tahmin ediliyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ MASAYA YATIRILACAK

Toplantıda ayrıca çözüm sürecinin gidişatı da ele alınacak. İmralı'ya giden 6. heyetin ziyareti çerçevesinde terör örgütü PKK'nın çekilmesi ve Akil İnsanlar Heyeti'nin çalışmaları toplantıda konuşulacak.

Suriye'de yaşanan gelişmeler de yine Bakanlar Kurulu'ndaki bir diğer önemli konu. Scud füzeleriyle kendi halkına saldıran Esad rejiminin Suriye'deki hamleleri ve muhaliflerin durumunun da istihbarat verileri çerçevesinde yine toplantıda masaya yatırılması bekleniyor.

Haber 7

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlar Kurulu Toplandı

. Bakanlar Kurulu, Başbakanlık Yeni Bina’da toplandı.

İç ve dış gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, en önemli gündem maddesi “Gezi Parkı” protestoları olacak. Taksim’deki Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine yönelik başlayan protesto gösterileri 14. gününde devam ederken olaylar birçok ilde de aralıksız sürüyor. Gezi Parkı gösterilerinin geldiği nokta ve bundan sonra nelerin yapılacağı konusu Bakanlar Kurulu’nda geniş bir şekilde değerlendirilecek. Dış basında da geniş yankı bulan eylemlerin kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı toplantıda ayrıca eleştirilere neden olan polisin sert tavrı da gündeme gelecek. Öte yandan toplantıda AK Parti MKYK toplantısından çıkan Ankara ve İstanbul’da iki miting yapılması kararının da değerlendirilmesi öngörülüyor.

Toplantıda, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı gösterilerinde yaralanan, hayatını kaybeden ve gözaltına alınanların sayısına ilişkin bakanları bilgilendirecek, protestoların ekonomik boyutu konusunda da ilgili bakanlar değerlendirmelerde bulunacak.

Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı Kuzey Afrika temaslarının da ele alınacağı toplantıda 11 Mayıs’ta Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde meydana gelen saldırılar da önemli bir gündem maddesi olacak. Suriye’de yaşananlar da toplantının öncelikli gündem maddeleri arasında yerini alacak.

Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak konulardan bir diğerini ise çözüm sürecinde gelinen aşama ve bundan sonra izlenecek yol oluşturacak. Toplantıda ayrıca Türkiye sınırları dışına çekilmeye devam eden PKK’ya ilişkin gelişmeler ve Akil İnsanlar Heyeti’nin sürdürdüğü çalışmalar üzerinde de ayrıntılı şekilde durulacak. BDP heyetinin İmralı’da Abdullah Öcalan gerçekleştirdiği son görüşmenin de toplantının gündemine gelmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadGezi ParkıHatayİmralıİstanbulMuammer GülerRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıSuriyeTerörgündem
Görüş Bildir