Görüş Bildir

Bakanlar, Ermenek'te Tapu Dağıtımı Töreninde Protesto Edildi

Anasayfa > Gündem

Ermenek'te düzenlenen törene katılan Taner Yıldız ve Lütfi Elvan'ın AKP'liler tarafından sloganlar ve alkışlarla karşılanmasına tepki gösteren madenci eşleri, AKP'lilere 'Neyle gurur duyuyorsunuz?' diyerek tepki gösterdi.

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde geçen yıl 28 Ekim günü, terk edilen ocağa dolan suyun yanındaki ocağı basmasıyla yaşamını yitiren 18 madencinin ailesine verilecek evlerin tapuları dağıtılacağı törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, konuşmak için kürsüye çıktıklarında partililer tarafından slogan atılması ve alkışlanması üzerine, ölen madencilerin eşleri tepki gösterdi.

BAKANA DESTEK SLOGANINA MADENCİ EŞLERİNDEN TEPKİ

DHA'da yer alan habere göre Taner Yıldız, konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığı sırada davetliler arasındaki AKP'liler, 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganı atmaya başladı. Bunun üzerine ölen madencilerden Mehmet Tokat'ın eşi Zeynep Tokat, oturduğu yerden ayağa kalkıp, 'Neyle gurur duyuyorsunuz? Bizim acımız var. Canlarımız gitti. Ne demek gurur duyuyorsunuz' diyerek tepki gösterdi.

Bu sırada babasının cenaze törenine yırtık ayakkabıyla gelmesi geniş yankı uyandıran ölen madenci Tezcan Gökçe'nin eşi Ayşe Gökçe de tezahüratta bulunanlara sert tepki gösterdi. Ayşe Gökçe, 'Ne verdiniz de gurur duyuyorsunuz siz? Bize bir şey verdiğiniz yok. Biz bir şey istemiyoruz' dedi. Gökçe, sakinleştirmek isteyen bakanların korumalarına da, 'Benim iki acım var. Sakin olamam ben. İki yiğidimi yitirdim ben. Aklımı yitireceğim' dedi.

'NEYLE GURUR DUYUYORSUNUZ?'

Tekrar yerinden kalkan Zeynep Tokat, slogan atan partililerin yanına yaklaşıp, 'Neyle gurur duyuyorsunuz siz? Bizim çektiğimiz acıyı biliyor musunuz? Neyle gurur duyuyorsunuz?' diyerek tepkisi gösterip kalabalığın arasından geçip salonu terk etti. Zeynep Tokat, salonun dışında bekleyenlere de 'Sizin yüzünüzden bunlar başımıza geldi. Bir Soma yasası çıkardınız başımıza. Neyin gururunu duyuyorsunuz. Bize Cumhurbaşkanı, Başbakan ne yaptı? Gelip başsağlığında bile bulunmadılar' dedi.

Salonda tepkisi sürdüren Ayşe Gökçe de sakinleştirilmek için sivil polisler tarafından salon dışına çıkartıldı. Gökçe, kendisine eşlik eden emniyet müdürü ve amirine 'Hiçbir yardım gözümde yok. İki yiğidimi yitirdim' dedi.

Bu sırada salonu terk eden Zeynep Tokat tekrar salona girmek istedi. Ancak polisler izin vermedi.

Tepkiler devam ederken Bakan Yıldız, konuşmasını sürdürdü.

BAKAN ELVAN'A DA MADENCİ EŞİNDEN TEPKİ

Bakan Taner Yıldız'ın ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan kürsüye çıktı. Konuşması sırasında Bakan Elvan'ın, alkışlanması üzerine ölen madenci İsmail Gürses'in eşi Havva Gürses, 7.5 aylık bebeğini gösterip, yetim kaldığını belirterek, 'Bu çocuk babasız kaldı. Dünyayı verseniz hiçbir şey olmaz' diyerek salonu terk etti.

VERİLEN SÖZLERİN HİÇBİRİ TUTULMADI

Programın ardından törenin yapıldığı Kültür Merkezi önünde ise maden faciasının ardından yapılan denetimler sonucu üretimi durdurulan diğer ocaklarda çalışan yaklaşık 50 işçi, 4 aydır işsiz kaldıklarını anlatmak için 'Verilen sözlerin hiçbirisi tutulmadı' yazılı pankart açtı.

Tepkilerini dile gösteren işçilerin elindeki dövizler alınıp, kültür merkezinin bahçesine aldı. İçlerinden 5 temsilci, 3'üncü katta dinlenen 2 bakanla görüştürüldü.

Bakan Elvan ve Yıldız, daha sonra Ermenek'ten ayrıldı.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hipotalamus

dolardaki artışa sevinip, kişi başına düşen 10.000 usd milli geliri !!! artan kurla çarpıp geliri artmış sananlar...siz gurur duyabilirsiniz

kartacali

haha bunu duymamıştım ne manyaklar var bu memlekette ya :D

bootstrap will

Bravo. Bir ülkenin madenleri madencilere mezar olacak ve siz enerji ve tabii kaynaklar bakanıyla gurur duyacaksınız. Böyle insanlar beyni var fikri yok denir.