Bakan Yıldız: '18 Madencinin Yeri Sabit Değil'

 > -
Abone ol
Bakan Yıldız: '18 Madencinin Yeri Sabit Değil'

Karaman'ın Ermenek ilçesinde maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan 18 madenci için yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, adım adım ilerlendiğini belirterek “18 işçi kardeşimizin yeri bize göre sabit değil” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek ilçesinde mahsur kalan 18 madenci için yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Bakan Yıldız, özetle şöyle konuştu:

"4 yol kavşağında 14-15 saat çalıştık. 15-16 metre civarında kömürü dışarı aktarıyoruz. Her geçen metrede karşımıza farklı manzara çıkıyor.

Ekiplerin değişimi sağlandı, onların yerine yeni ekipler getirildi. Oksijen ve metan ölçümlerinde herhangi bir tehlike yok.

Desandre kısmında özellikle son 22-23 metreye girdiğimizi ama nefeslik kısmında da neredeyse önümüzde 350 metrenin üzerinde bir yürüme yolu mesafesinin olduğunu söyleyebiliriz. Desandre kısmında özellikle bu mesafenin karşılık geldiği kod 11 metreye denk geliyor. Yani 11 metrelik kodda neredeyse 350 metrenin üzerinde bir yürüme yolu daha ilerlememiz lazım. İşimizin kolay olmadığını söylemiştik. Adım adım ilerlediğimizi söylemem lazım. Su daha hızlı tahliye edilmeye başlandı. Tahkimatın suya göre daha yavaş ilerlediğini söylemem lazım.

Oradaki 18 işçi kardeşimizin yeri bize göre sabit değil. Su baskını oluştuğu zamandaki yeri belli ama hangi su hareketiyle karşılaştıklarını bilmediğimiz için bunu tahmin etmek de çok güç. O yüzden bize göre yerleri sabit değil ki mesafelerini ve ne kadar zamanda onlara ulaşabileceğimizi söyleyebilelim. Bir kısım tahminlerimiz var ama o tahminlerimizi ancak aşarak desteklememiz gerekiyor. Ufak bir iş makinesini oraya kurabilmek mümkün değil.

Gerek Soma'da gerekse burada (Ermenek'te), bunun bir afet olmadığını, afet değilse burada bir kusurun olduğunu, kusurun ister özel sektör ister kamudan, nereden olursa olsun mutlaka bir karşılığının bulunması lazım geldiğini her vesileyle söylüyoruz. Bu konunun hem dünyevi ceza, adli ve idari soruşturma yanlarının olduğunu hem de uhrevi yanlarının olduğuna inandığımız için tüm açıklığıyla ve şeffaflığıyla davranıyoruz. Bu konuda herhangi birini koruyup kollamamız söz konusu olmaz. İster özel sektörden olsun ister kamudan olsun."

Posta

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir