'Altyapımızı Çökertmek İçin Siber Saldırılar Oldu'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Yıldırım: 'Elektriksiz Kalacaktık'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, elektrik şebekelerine siber saldırılar olduğunu açıkladı. Yıldırım, "Elektrik şebekesine, finans sistemine, altyapı ve güvenlik birimlerine siber saldırılar oldu. Bunlar vahim sonuçlar doğuracak, ülkeyi elektriksiz bırakacaktı. Mücadele yapıldı, atlatıldı.’’ dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yasak geldiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Sözü geçen çalışmanın 'Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı’ olduğunu söyleyen Bakan Binali Yıldırım, "Yaptığımız çalışma siber güvenlik ve siber suçlarla mücadeledir. Sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik bir çalışma mevcut değildir" diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi tarafından düzenlenen Türkiye Offshore Enerji Konferansı’na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Taksim Gezi Parkı’nda başlayarak tüm yurda yayılan eylemlerle ilgili olarak sosyal medya ve sosyal paylaşım siteleriyle ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmadığı sorusuna Bakan Binali Yıldırım şu yanıtı verdi:

"Bahsedilen çalışma siber güvenlik çalışmasıdır. Siber güvenlik çalışması nedir? Bilindiği gibi geçtiğimiz Kasım ayında Bakanlar Kurulu karar aldı. Siber güvenlik kurulu oluşturuldu. Bu kurul bir yol haritası belirledi; siber güvenlik strateji ve eylem planı. Bu da zannediyorum Cumhurbaşkanımızın onayıyla çıkmış olacak. Ve 20 Haziran itibariyle de Siber Güvenlik Kurulu’nun ilk toplantısını yapacağız. Bütün sanal alemdeki konular siber güvenlik konusu. Nelerdir bunlar ülkemizin alt yapısına vaki olacak her türlü saldırılar, bu altyapıda mevcut olan bilgiler, kişisel bilgiler, devletin kritik alt yapısında bulunan bilgiler. Mesela enerji dağıtımı ile ilgili bilgiler, milli savunmamız ile ilgili bilgiler, emniyetin bilgileri, tapunun bilgileri. Aklınıza ne gelirse. Bütün bu bilgilerin emniyet altında olması lazım. Bunlara yapılabilecek her türlü saldırıyı önceden öngörmek, tahmin etmek ve tedbir almak. Daha sonra da her halukarda da saldırı gerçekleşmiş ise de bunun sorumlularını bulup ortaya çıkarmak ve cezalandırmak diye özetlenebilir. Siber güvenlik ,siber suçlarla mücadeledir. Yaptığımız çalışma budur. Sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik bir çalışma mevcut değildir."

"SOSYAL MEDYAYA MÜDAHALE ETMEK DOĞRU BİRŞEY DEĞİLDİR"

Sosyal medyanın ve sosyal paylaşım sitelerine dışarıdan müdahale etmenin doğru bir yaklaşım olmadığını anlatan Bakan Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"Ama ne gerçek hayatta ne de sanal dünyada insanları mağdur edecek suç işleyecek faaliyetleri yapma serbestisi olamaz. Nasıl insan öldürürse birisi cezası varsa, sosyal medyada da insanı ölüme teşvik ederseniz, intihara teşvik ederseniz bunun da cezası vardır. Veya kumara teşvik ederseniz bunun da cezası vardır. Veya insanların rızası olmadan gizli bilgilerine erişirseniz onu da kamuoyu ile paylaşırsanız o insanımızı da mağdur ederseniz bu da suçtur. Bu nedenle işi dönüp dolaştırıp ’Sosyal medyaya yasak geliyor’ demek çok büyük haksızlıktır. Böyle bir şey yok ama sanal alemde suçlarla mücadele etmek demokratik her ülkede olması gereken birşeydir. Yapılmak istenen de budur. Bu bakımdan işin sosyal medyaya yasak geliyor boyutuna çekilmesine hiç hacet yoktur. Özgürlüğe evet ama başkalarının özgürlüğünü, dünyasını karatmaya izin vermemeliyiz. Özel hayata müdahaleye asla izin vermememiz lazım. Bunlar anayasa ile teminat altına alınmış konulardır."

Sanal alemin yeni yeni hayatımıza girmeye başladığını ifade eden Bakan Binali Yıldırım, bazı konuların mevcut yasalarda tanımlanmamış olabileceğini, bu yasaların güncellenmesi gerektiğini kaydetti. Siber suçlarla mücadelede uluslararası işbirliğinin şart olduğuna değinen Bakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz yıl Avrupa Konseyi’nin Siber Suçlar Sözleşmesi’nin imzaladıklarını, bu sözleşmeye 48 ülkenin taraf olduğunu anlattı. Bu sözleşmenin bir bakıma adli yardımlaşma anlaşması olduğunu vurgulayan Bakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haberin Tamamı İçin:

Yıldırım: 'Altyapımızı Çökertmek İçin Siber Saldırılar Oldu'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı ile başlayan olaylar sırasında Türkiye’nin ‘bütün kritik altyapısına ve kurumlarına siber saldırı yapıldığını’ açıkladı. Bakan Yıldırım, “Vahim sonuçlar doğuracak, bütün ülkeyi elektriksiz bırakacak, bütün ülkenin finansal sistemini ve polisin güvenlik altyapısını çökertecek saldırılar oldu.” dedi.

Binali Yıldırım, Meclis’te bir grup gazetecinin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Yıldırım, ülke geneline yayılan olaylar sırasında siber saldırıların mücadelesini yaptıklarını belirtti. ‘Bu saldırıların nasıl atlatıldığı ve bir zararın olup olmadığı’ yönündeki soruya ise Yıldırım, “Gerekli tedbirler alındı, ciddi bir zarar olmadı” şeklinde cevap verdi. Sosyal medya ile ilgili düzenlemeler konusunda henüz dünyada da bir standart oluşmadığını ve başka ülkelerin de bir arayış içinde olduğunu anlatan Bakan Yıldırım, “Sosyal medya kendi etiğini oluşturacak. Nasıl oluşturacak, sivil toplum kuruluşları buna önayak olacak. Sosyal mecrayı isyan çıkarmak, başkalarına hakaret etmek, huzuru kaçırmak için kullanmaya en başta o sosyal medyayı kullanan insanla...

Haberin Tamamı İçin:

Binali Yıldırım: 'Türkiye'yi Çökerteceklerdi'

Binali Yıldırım, "Elektrik şebekesine, finans sistemine, altyapı ve güvenlik birimlerine siber saldırılar oldu. Bunlar vahim sonuçlar doğuracak, ülkeyi elektriksiz bırakacaktı. Mücadele yapıldı, atlatıldı.'' dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yasak geldiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Sözü geçen çalışmanın 'Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı' olduğunu söyleyen Bakan Binali Yıldırım, "Yaptığımız çalışma siber güvenlik ve siber suçlarla mücadeledir. Sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik bir çalışma mevcut değildir" diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi tarafından düzenlenen Türkiye Offshore Enerji Konferansı'na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Taksim Gezi Parkı'nda başlayarak tüm yurda yayılan eylemlerle ilgili olarak sosyal medya ve sosyal paylaşım siteleriyle ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmadığı sorusuna Bakan Binali Yıldırım şu yanıtı verdi:

"Bahsedilen çalışma siber güvenlik çalışmasıdır. Siber güvenlik çalışması nedir? Bilindiği gibi geçtiğimiz Kasım ayında Bakanlar Kurulu karar aldı. Siber güvenlik kurulu oluşturuldu. Bu kurul bir yol haritası belirledi; siber güvenlik strateji ve eylem planı. Bu da zannediyorum Cumhurbaşkanımızın onayıyla çıkmış olacak. Ve 20 Haziran itibariyle de Siber Güvenlik Kurulu'nun ilk toplantısını yapacağız. Bütün sanal alemdeki konular siber güvenlik konusu. Nelerdir bunlar ülkemizin alt yapısına vaki olacak her türlü saldırılar, bu altyapıda mevcut olan bilgiler, kişisel bilgiler, devletin kritik alt yapısında bulunan bilgiler. Mesela enerji dağıtımı ile ilgili bilgiler, milli savunmamız ile ilgili bilgiler, emniyetin bilgileri, tapunun bilgileri. Aklınıza ne gelirse. Bütün bu bilgilerin emniyet altında olması lazım. Bunlara yapılabilecek her türlü saldırıyı önceden öngörmek, tahmin etmek ve tedbir almak. Daha sonra da her halukarda da saldırı gerçekleşmiş ise de bunun sorumlularını bulup ortaya çıkarmak ve cezalandırmak diye özetlenebilir. Siber güvenlik ,siber suçlarla mücadeledir. Yaptığımız çalışma budur. Sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik bir çalışma mevcut değildir."

Ensonhaber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBinali YıldırımGezi ParkıİstanbulSosyal MedyaSüleyman Demirel
Görüş Bildir