Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Taner Yıldız: 'AB'den de Rusya'dan da Vazgeçmeyiz'

 > 
2PAYLAŞIM

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji işbirliği konusunda Avrupa Birliği'nden de Rusya'dan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Yıldız, "Her ikisiyle ilgili yol haritalarımız devam ediyor" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız 7.Büyükelçiler Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretinde kendilerine "AB'yi mi Rusya'yı tercih edeceksiniz?" sorusunun yöneltildiğini söyledi. Yıldız, "Biz her ikisinden de vazgeçmediğimizi açık bir dille ifade ettik." dedi.

Yıldız hem Avrupa Birliği hem de Rusya ile enerjiyle yol haritalarının devam ettiğini söyledi:

"Çünkü Rusya Türkiye için önemlidir, Türkiye de Rusya için önemlidir. Siyasi olaylarla alakalı her konuda fikir birliğine sahip olunmayacağını her iki ülke de kabul etmiştir. Türkiye, enerji sektörüyle alakalı hangi konuyu nereden izole edeceğini çok iyi belirlemiştir."

Yıldız, Türkiye'nin bir projeyi tercih etmesinin diğer projeden vazgeçmek anlamına gelmediğini vurguladı. Yıldız, algıyla gerçeğin farklı olduğunu söyledi:

"Güney Akım'dan vazgeçtiğini belirtti Putin. Bunun ortağı Türkiye değildi, AB üyesi ülkelerdi. Bırakılan algıyla gerçek çok ayrı noktalarda. Benim özellikle AB üyesi ülkelerden gelen yaklaşık 20'ye yakın basın mensubuyla yaptığımız toplantıda Güney Akım'ın ortaklarının Fransa, Almanya ve İtalya olduğunu yeni öğrenenler oldu. Bizim bu gerçekleri bilerek yola çıkmamız lazım. Bu konuyla hesaplaşması gerekenler de aynı adreslerdir. Biz Karadeniz'i boydan boya geçen boru hattıyla ilgili bir ortaklığımız yokken, yapılan teklifi hukuki bağlayıcılığı olmayan bir iyi niyet anlaşmasıyla beraber her birimiz bunu uygulamamız lazım geldiğini ve bize nasıl projeler açacağını izleyeceğiz."

"AB üyesi ülkeler tedirgin"

Rusya'daki krizle beraber AB üyesi ülkelerin tedirginliğinin arttığını söyleyen Yıldız, "2008-2009 olaylarıyla düşününce bu tedirginliğin son derece yüksek olduğunu söylememiz lazım. AB ile evlilik yapmış olan ülkeler, özellikle siyasi işlerden yalıtması gerektiği enerji sektörü karşısında bazı ülkeler mütereddüt bir yapı sergilediler. O tereddütlerini gizleyemediler." dedi.

Yıldız enerji anlaşmaların uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büük olduğunu, bunun da çok sıkı bir işbirliğini gerekli kıldığını savundu. Yıldız, "Dünyada enerji işleri çok iyi gitmiyor, enerji sektörüyle ilgili yapılanmalar 100 trilyon dolarlık dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasını düşünürsek, yüzde ikilik bir rakam, 2 trilyonluk bir rakam bile tam olarak harcanmış değil." değerlendirmesini yaptı.

"Vatandaş cebine 45 lira koydu"

Dünya piyasalarında ham petrol fiyatlarının son 6 yılın en düşük rakamlarına ulaştığını söyleyen Yıldız, bunun vatandaşın cebinden harcadığı giderlerin azalmasına yol açtığını söyledi:

"Bu tüketici bir ülke olan Türkiye için sevindirici bir durum. Benzinde 55 litrelik bir depoda normal bir araçta 55 TL'lik, motorinde de yaklaşık 45 TL'lik indirimi son altı yılda vatandaşımız cebine koymuş oldu. Bir vatandaşımızın, sanayicimizin, şirketlerin giderlerinin azalması, gelirlerinin artması kadar önemli. Bunun toplam rakamı 6 milyar dolar son altı ay içerisinde."

Yıldız, ham petrol fiyatlarındaki düşüşle petrol üreten ülkelerin 975 milyar dolar kaybettiğini, tüketici ülkelerin ise aynı miktarda kazancı olduğunu belirtti.

5 günde 1 milyar metreküp doğalgaz

Enerji Baknı Yıldız, kış şartlarının ağırlaşmasıyla birlikte 5 günde 1 milyar metreküp doğal gaz tüketildiğini söyledi.

"Geçen günlerde Türkiye'nin enerji sektörü yapılanmasındaki 90 yıllık tarihinde en yüksek çektiği doğalgazı gördük. 213 milyon metreküp doğalgaz bir günde çekildi.Yazlık tüketiminin 22 katına çıkan şehirler var. Bu kadar değişkenliği yönetebilmek çok önemli. 193 milyon günlük doğalgaz arzımız var normalde, 213 milyon metreküp doğal gaz kullanabildik farklı metodlardan dolayı. Tabi ki bir risktir, bu riski idare etmek o ülkenin idarecilerine düşer."

Soma Yırca'da sökülen zeytin ağaçları

Soma Yırca'da zeytin ağaçlarının sökülmesini tasvip etmediklerini belirten Yıldız 6 bin zeytin ağacından 100 ton civarında zeytin alındığını, cironun 1 milyon lira olduğunu söyledi. Yıldız, çevre kadar enerji kaynaklarının da önemli olduğunu vurguladı:

"153 milyon ton kömür var, bugünkü değerle 30 yılda alınacak değer 7,5 milyon dolar. Bunu yok sayamayız, hiçbir şekilde değersiz sayamayız. Bu kaynak 77 milyonun. Buraya 1,6 milyar dolarlık tesis yapılacak, 5 bine yakın insan çalışacak. Burada üretilecek elektirikten alacağımız toplam 150 milyon TL yapıyor. 30 yıl boyunca her gün bu parayı alacaksınız. Yerli kömürden üretilecek olan elektiriği doğalgazdan elde etseydik 239 milyon dolar daha fazla doğalgaz ithalatına para ödeyecektik."

Yıldız, Yırca'da eylem yapanlara tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Oradaki protestoyu yöneten İstanbul'dan gelen 26 kişi, kusura bakmayın biz ülkeyi yönetiyoruz. 26 kişi bizim yaptıklarımızdan memnun olmayabilir. Oradaki üslup hatasına takılmamak lazım. Bir yeri elinizle iaret ediyorsanız o ele bakılmaz, işaret ettiği yere bakılır. Rakamlar bunlar. O yüzden bizler politikalarımızı çizerken içeride ve dışarıda mutlaka en efektif olana bakmamız lazım. Algıyla gerçeğin farklı yerlerde olduğunu bilmemiz lazım."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir