Görüş Bildir

Bakan Soylu: 'ByLock Sulandırılıyor'

Anasayfa > Gündem

FETÖ'nün haberleşme amaçlı kullandığı ByLock uygulaması ile ilgili AKP'nin Afyonkarahisar'daki kampında bilgiler veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ByLock'un sulandırıldığını belirterek, 'Bu sistemin yanlışlıkla falan indirilmesi mümkün değil' dedi. Bazı vekiller ise AKP içinde FETÖ'cüler olduğu yönünde çıkan haberlere karşı net bir açıklama yapılmamasının rahatsızlığını iletti. Başbakan Yıldırım bunun üzerine 'Hiçbir bakanımızda ByLock yok' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'nin Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlenen 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda FETÖ'nün haberleşme amaçlı kullandığı ByLock uygulaması ile ilgili milletvekillerinden gelen sorularını yanıtladı, uygulamaya ilişkin bazı bilgiler verdi.

Al Jazeera Türk'ten Didem Özel Tümer'in kampın son günündeki gelişmeleri aktardığı haberine göre Süleyman Soylu, 'ByLock konusu sulandırılmaya çalışılıyor. Bu sistemin yanlışlıkla indirilmesi falan söz konusu değil' dedi. ByLock'un dünyada başka bir ülkede kullanılan bir sistem olmadığını söyleyen Soylu şöyle konuştu:

'17 - 25 Aralık sürecinden sonra bu sistemin tespiti yapıldı'

'17 - 25 Aralık sürecinden sonra bu sistemin tespiti yapıldı'

'17 - 25 Aralık sürecinden sonra bu sistemin tespiti yapıldı. Sistemin ya kendileri tarafından yazıldığını ya da birilerine yazdırıldığını düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Biz (İçişleri Bakanlığı), Adalet Bakanlığı ve İstihbarat birlikte bir çalışma yaptık. Bununla ilgili tespitlerimiz var. İnternet tabanlı ya da internet üzerinden indirilen bir program. Biz burada haberleşmenin takibini yapıyoruz.

Tespitlerimize göre örgüt bu sistemi Eylül 2014'e kadar kullandı. Daha sonra kendilerinin izlendiği şüphesiyle Türkiye üzerinden değil, dünyada VPN üzerinden kullanmaya başlıyorlar. Bu öyle bir program ki bunu öyle herhangi birisinin indirip kullanması mümkün değil. Yani yanlışlıkla telefonuma indirilmiş falan bunlar doğru değil, çünkü böyle olması mümkün değil.

Bu sistem üzerinden dosya paylaşımı, görsel ve işitsel haberleşme yapılıyor. İlk önce 18 bin kullanıcı tespit ediliyor. Buna birinci ByLock diyoruz. İkincisinde ise 40 bin kullanıcı tespiti var. Ancak 2. ByLock dediğimiz olayda operatörden kaynaklanan bir endişe sebebiyle bu 40 bin rakamı şu anda tekrar gözden geçiriliyor.'

'Hiçbir bakanımızda ByLock yok'

'Hiçbir bakanımızda ByLock yok'

Edinilen bilgiye göre bazı milletvekilleri, basın yayın organlarında 'AK Parti içinde FETÖ'cü olduğu, bazı bakanların ByLock kullandığı' yönünde sık sık haberler olduğunu belirterek, partiden bu konuda kesin bir açıklama gelmemesinin rahatsızlık yarattığını söyledi. 

Bunun üzerine Başbakan Binali Yıldırım toplantının kapanışında yaptığı konuşmada net bir ifadeyle, 'Hiçbir bakanımızda ByLock yok' açıklamasını yaptı.

Vekiller Dişli'yi işaret etti: 'Bir arkadaşımızdan fedakârlık bekliyoruz'

Vekiller Dişli'yi işaret etti: 'Bir arkadaşımızdan fedakârlık bekliyoruz'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli

Bu arada dikkat çeken bir diğer unsur, bazı milletvekillerinin de kardeşinin darbeci askerler arasında olduğu ortaya çıkan Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'yi işaret eden sözleri oldu:

'FETÖ konusunda dikkatli olun uyarıları yapılıyor ama asıl partide yöneticilerimiz var. Bir arkadaşımızdan fedakârlık bekliyoruz. Suçlamıyoruz, yargılamıyoruz ama fedakârlık bekliyoruz. Suçun şahsiliği deniliyor. Suçun şahsiliği ayrı bir şeydir ama siyasi ahlâk da ayrı bir şeydir. Suçun şahsiliği ceza yasasının konusudur. Siyasi etik gereği istifa etmelidir.'

Söz alan milletvekili isim telaffuz etmedi ancak toplantıya katılanlar 'fedakârlık beklenen' ismin Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, beklenen fedakârlığın da istifa olduğu sonucunu çıkardı.

Konunun devam etmesine Başbakan Yıldırım engel oldu. Yıldırım milletvekillerini uyararak, 'isim kullanmayın ve birbirinize karşı kırıcı olmayın' dedi.

Anayasa değişlikliği ve başkanlık sistemi çalışması başlıyor

Anayasa değişlikliği ve başkanlık sistemi çalışması başlıyor

AKP kampının ikinci gününde ayrıca Anayasa ve başkanlık sistemi konusunda üç isim; Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Genel Sekter Abdülhamit Gül ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu sunum yaptı.

Edinilen bilgiye göre bu konuyla ilgili olarak milletvekilleri, partinin yarı başkanlık, tam başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı seçeneklerinden hangisini gündeme getireceğini sordu. Başbakan bu konuda net yanıt verdi, 'AK Parti yaparsa tam yapar, hiçbir işi yarım yapmaz' diyerek doğrudan başkanlık sistemini işaret etti.

Bu arada AK Parti'de, Kasım ayında sunulacak şekilde, başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği konusundaki teklif için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. 

Kampın ardından bu hafta Bakanlar Kurulu ve grup toplantıları yapılmayacak. Başbakan'ın 'Önümüzdeki iki gün çalışacağız' dediği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
16
14
6
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
volkandemirrr

yiyin birbirinizi ete para vermeyin

Mr Logical

Hiçbir bakanımızda bylock yok demiş ama aramızda hiç fetöcü yok dememiş. 80 rakamı telaffuz ediliyordu bir ara...

Aleyna tilki

Bylock sek içilir efenim. Sulandırılırsa tadı kaçar