Bakan Şimşek: Tasarı Elimizi Güçlendirecek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Şimşek: Tasarı Elimizi Güçlendirecek

Bakan Şimşek: Tasarı Elimizi Güçlendirecek

Maliye Bakanı Şimşek, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Tasarısı'nın FATF Genel Kurulu'nda Türkiye'nin elini güçlendireceğini söyledi.

TBMM

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın finansmanıyla ilgili Avrupa nezdinde birçok girişimde bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini belirterek, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Tasarısı'nın BM Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu'nda Türkiye'nin elini güçlendireceğini söyledi.

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam ediliyor.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Malvarlığını Dondurma Değerlendirme Komisyonu'nun teknik çalışma yapacağını, Bakanlar Kurulu'nun karar vereceğini yineledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bakan Şimşek'e BM sözleşmesinin yürürlüğe girmesinden sonra Yasin el Kadı hakkında ne işlem yapıldığını sordu. Şimşek ise ''Yasin el Kadı, bütün mahkemeleri kazandı, BM kararını 2 yıl önce geri çekti. Aynı şahıs, ABD ve Avrupa'da tazminat davaları açmış durumda. Bildiğim kadarıyla ABD, El Kadı ile uzlaşma sürecinde'' diye konuştu.

Şimşek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da El Kadı hakkında 2004 tarihinde ''suç unsuru oluşmadığı'' sonucuna vararak, takipsizlik kararını verdiğini anlattı.

Maliye Bakanı Şimşek, terör örgütü PKK'nın finansmanının önlenmesiyle ilgili olarak Türkiye'nin Avrupa nezdinde birçok girişimde bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini belirterek, ''Sonuç aldığımız konular da var, alamadığımız dosyalar da var. Tasarı, FATF Genel Kurulu'nda elimizi güçlendirecek'' dedi.

Altının terörün finansmanında kullanıldığı şüphesinin oluşması halinde tüm verilerin alınacağını ve şüpheli işlem olması halinde gereğinin yapılacağını kaydeden Şimşek, Türkiye'deki altın mevduatının 10 milyar, kıymetli maden mevduatının 15,6 milyar lira tutarında olduğunu belirtti.

Şimşek, Suriye'den gelen sığınmacılara da bugüne kadar 610 milyon 500 bin lira harcandığını, bunun insani bir durum olduğunu ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBakanlar KuruluBirleşmiş MilletlerİstanbulMehmet ŞimşekMilliyetçi Hareket PartisiSuriyeTerörTürkiye Büyük Millet Meclisidondurma
Görüş Bildir