Bakan Şimşek Doğruladı: Cumhuriyet Soruşturmasının Savcısı ‘FETÖ’ Sanığı

 > -

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Vakfı yöneticisi 17 kişi hakkında soruşturma yürüten Basın Suçları Bürosu Savcısı Murat İnam’ın  54 hâkim ve savcı hakkında açılan FETÖ davasında sanık olduğu olduğunu doğruladı.

Cumhuriyet gazetesi soruşturmasını yürüten savcı Murat İnam dün Meclis’te tartışmalara neden oldu. CHP sözcüleri savcı Murat İnam’ın FETÖ soruşturmasında sanık olup olmadığıyla ilgili bilgi istedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Bilirkişilik Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam'ın, 'Selam Tevhid'de kumpas' davası sanıkları arasında yer alıp almadığını sordu.

İnam’ın yargılandığı dosya numarasını da veren Levent Gök’e Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yanıt verdi.

Hürriyet'in aktardığı bilgiye göre Şimşek, “Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesinde açılan davada sanıktır. Hakkında isnat olunan eylem usulsüz dinleme kararı vermesi değil, sadece bir dosyada uzatma kararı vermesidir. FETÖ’ye karşı yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında herhangi bir açığa alma veya ihraç işlemi yapılmamıştır” dedi.

Selam Tevhid örgütüne yönelik soruşturmada kumpas yapıldığı iddialarına ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 54 hâkim ve savcı hakkında iddianame hazırlanmıştı.

Selam Tevhid örgütüne yönelik soruşturmada kumpas yapıldığı iddialarına ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 54 hâkim ve savcı hakkında iddianame hazırlanmıştı

54 şüpheli hâkim ve savcıya, davanın iddianamesinde şu suçlamalar yöneltildi: 

  • Siyasal ve askeri casusluk 

  • Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, kurulan örgüte üye olma 

  • Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs

  • Gizli bilgileri açıklama 

  • Suç uydurma 

  • Özel hayatın gizliliğini ihlal 

  • Hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetme, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanma.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, 54 şüpheli 1. sınıf savcı ve hâkim oldukları için Yargıtay’a gönderildi. HSYK tarafından 49’u meslekten ihraç edildi. 1’i emekli, 4’ü halen görevde olan 54 hâkim ve savcının yargılanması Yargıtay’da sürüyor.

Savcı Murat İnam’ın geçtiğimiz günlerde Yargıtay’a gidip ifade verdiği belirtiliyor.

Bu davada, ilk sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın olduğu 997 müşteki var.

Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Fikret İlkiz, bunun bu soruşturmanın çökmesi anlamına geldiğini vurgulamış ve adil yargılanma hakkının açıkça ihlal edildiğini söylemişti.

Cumhuriyet Gazetesi avukatlarından Fikret İlkiz dün yaptığı basın açıklamasında, gazete yöneticileri ve yazarlarına yönelik "FETÖ ve PKK adına suç işledikleri" iddiasıyla başlatılan soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam'ın, "FETÖ üyeliği" ve "suç uydurmaktan" yargılandığını söylemiş, adil yargılanma hakkının açıkça ihlal edildiğini söylemişti. 

İlkiz şöyle devam etti:  

"Gazete yazar ve yöneticileri hakkındaki soruşturmanın, aynı örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan bir savcıya teslim edilmesi, bu soruşturmanın çökmesi anlamına gelir."

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke de dün MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Soruşturmayı yürüten savcıyla ilgili garabet bir durum var, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor" demişti.

CHP'li Böke: 'Cumhuriyet'i Suçlayan Savcı FETÖ'den Yargılanıyor' - onedio.com
CHP'li Böke: 'Cumhuriyet'i Suçlayan Savcı FETÖ'den Yargılanıyor' - onedio.com

Haberi ilk duyuran kişi olan Barış Pehlivan, haber nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi...

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, “Cumhuriyet’e FETÖ operasyonu yapan savcı, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor” başlıklı haberinden dolayı kendisi hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Ancak o savcıyla ilgili konuşan ve 'talihsizlik' olduğunu söyleyen Bozdağ, Pehlivan'a yönelik herhangi bir soruşturmanın olmadığını da duyurdu.

Bozdağ: 'Cumhuriyet Soruşturmasına O Savcının Verilmesi Talihsizlik' - onedio.com
Bozdağ: 'Cumhuriyet Soruşturmasına O Savcının Verilmesi Talihsizlik' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir