Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Lütfi Elvan: '17-25 Aralık Sürecinde TİB'deki Bilgiler Silindi'

 > 
4PAYLAŞIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yasa dışı yollar ile dinlemelerin devam edip etmediği sorulan Elvan, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından hayır. Geçmişte ama yasadışı bir sürü dinlemeler olmuş. Yasa dışı bir sürü biliyorsunuz sosyal medyaya yansıdı, çok sayıda dinlemeler. Şimdi tabii teknoloji çok gelişti, teknoloji çok geliştiği için belki bu ortam dinleme dedikleri dinleme yöntemiyle söz konusu olabilir. Teknoloji çok geliştiği için, örneğin işte bu bölgede bir ortam dinlemesiyle, kendi getireceği kullanacağı bir cihazla yine yasa dışı yolla bunu yapabilir. Ama özellikle devletin kurumlarının böyle bir şey yapması söz konusu olamaz. Bunu çok net söylüyorum. Bununla ilgili gerekli zaten biz kontrolleri, çapraz kontrolleri, her şeyini detaylı bir şekilde yapıyoruz ve her şey kayıt altında tutuluyor. Biliyorsunuz özellikle 17-25 Aralık sürecinde çok sayıdaki bilgiler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda yer alan bilgiler silindi, maalesef silmişler. Onunla ilgili soruşturma da devam ediyor" dedi.

"İSLAM'LA TERÖRÜN BAĞDAŞTIRILMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan saldırı hakkındaki görüşleri sorulan Bakan Elvan, "Biz tabii bu tür terör faaliyetlerini şiddetle, nefretle kınıyoruz, yani bunları kabul etmek mümkün değil. Özellikle son yıllarda terör faaliyetleri İslam adı kullanılarak maalesef yapılmaya başlandı. İslam dini bir barış dinidir, birlikte beraber hareket etme dinidir. Hiçbir zaman hiçbir şekilde İslam'la terörün bağdaştırılması söz konusu olamaz. Ancak tabii şunu da ben ifade etmem gerekiyor: Özellikle son yıllarda Avrupa'da ırkçılığa yönelik inanılmaz kapmayalar başlatıldı, girişimler başlatıldı. Ve bu konuda maalesef hem Avrupa'daki siyasiler, hem de bazı basın yayın organları ırkçılığa karşı net bir tavır ortaya koyamadılar. Belki siyasi partiler toplumdan alacakları oy nedeniyle siyasi birtakım beklentiler nedeniyle bu tür bir girişimde bulunamadı, ama ırkçılık her geçen gün özellikle gelişmiş ülkelerde, başka Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere artıyor. Ama her ne olursa olsun bu tür saldırıları nefretle kınıyoruz, lanetliyoruz ve mutlaka bu işin sonuna kadar gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani bu hadiseyi ortadan kaldıracak ne gerekiyorsa mutlaka yapılmalı diye düşünüyorum" diye konuştu.

"GENEL KURUL'UN KARARINA MUTLAKA HER BİREYİN SAYGI DUYMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakan hakkında aldığı karar hatırlatılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda nasıl bir tablo ortaya çıkacağını düşündüğü sorulan Elvan, "Tabi hukuki bir süreç, hukuki bir karar komisyonda alındı. Komisyon kendi içerisinde tartıştı ki şunu da ifade etmem gerekiyor. Böyle bir komisyonun oluşturulmasını isteyen taraf AK Parti Hükümeti oldu. Bizatihi bir komisyon kurulup bu hususun araştırılması bizatihi bizim tarafımızdan istendi. Bu çerçevede komisyon çalışmalarını tamamladı ve Anayasa Mahkemesine gönderilmemesi yönünde bir karar aldı. Elbette biz bu karara saygı duyuyoruz. Genel Kurul'da da milletvekillerimiz kendi düşüncelerini, kendi şahsi yaklaşımlarını mutlaka ortaya koyacaklardır. Saygı duymamız gerekir. Bu konuda herhangi bir yorum yapmak istemiyorum. Zaten konuyla ilgili olarak hem ilgili bakanlarımız, hem de milletvekilleri Genel Kurul'da konuşmalarını yapacaklar, bununla ilgili düşüncelerini ortaya koyacaklar. Genel Kurulun kararına da mutlaka her bir bireyin saygı duyması gerekir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"ANLAŞMAZLIK VEYAHUT UYUMSUZLUK GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım ile aralarında derin görüş ayrılıkları olduğu yönündeki iddialar sorulan Elvan, "Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, ben de çok fazla anlam veremiyorum açıkçası. Bizim hiçbir şekilde böyle bir şekilde anlaşmazlık veyahut uyumsuzluk gibi bir durum söz konusu değil. Zaman zaman görüşüyoruz, kendisiyle de görüşüyoruz. Ama maalesef basında zaman zaman bu tür açıklamalar, medyanın belirli bir kesimi tarafından yapılmaya çalışılıyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında, benimle Binali Bey arasında bu tür acaba bir fitne ortaya koyabilir miyiz, ortalığı karıştırabilir miyiz şeklinde bazı düşünceler ortaya çıkıyor. Bunları hiç önemsemiyoruz açıkçası, bizim amacımız, hedefimiz belli. Selefim Sayın Binali Yıldırım gerçekten son 10-12 yıllık süreçte önemli bir görev üstlenmiştir, önemli çalışmalar yapmıştır, biz de onun bıraktığı yerden devam ediyoruz. Zaman zaman da tabii ki istişare ediyoruz, görüşüyoruz. Bu konuda atamalara veyahut görevden alınmalara yönelik veya yeni atamalara yönelik zaman zaman bunlar olacaktır, bu her dönemde olur. Yani Binali Beyin kendi dönemine baktığınızda da zaman zaman atamaların olduğunu, değişikliklerin yapıldığını o dönemde de göreceksiniz. Benim dönemimde de bu tür değişiklikler olacak, bugüne kadar oldu, bundan sonraki süreçte de elbette olacak. Ama burada önemli olan, gerçekten bizimle koşacak insanların yanımızda yer alması, bize ayak uydurabilecek olan arkadaşların bu süreçte devam etmesi. Zaman zaman yorulan arkadaşlarımız oluyor, performansı düşen arkadaşlarımız oluyor, bunları değiştirme zarureti ortaya çıkıyor, bunları da yapıyoruz, bunlar rutin hadiseler" şeklinde konuştu.

"TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDA YER ALAN BİLGİLER SİLİNDİ"

Yasa dışı yollar ile dinlemelerin devam edip etmediği konusundaki görüşleri sorulan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından hayır. Geçmişte ama yasadışı bir sürü dinlemeler olmuş. Yasa dışı bir sürü biliyorsunuz sosyal medyaya yansıdı, çok sayıda dinlemeler. Şimdi tabii teknoloji çok gelişti, teknoloji çok geliştiği için belki bu ortam dinleme dedikleri dinleme yöntemiyle söz konusu olabilir. Teknoloji çok geliştiği için, örneğin işte bu bölgede bir ortam dinlemesiyle, kendi getireceği kullanacağı bir cihazla yine yasa dışı yolla bunu yapabilir. Ama özellikle devletin kurumlarının böyle bir şey yapması söz konusu olamaz. Bunu çok net söylüyorum. Bununla ilgili gerekli zaten biz kontrolleri, çapraz kontrolleri, her şeyini detaylı bir şekilde yapıyoruz ve her şey kayıt altında tutuluyor. Biliyorsunuz özellikle 17-25 Aralık sürecinde çok sayıdaki bilgiler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda yer alan bilgiler silindi, maalesef silmişler. Onunla ilgili soruşturma da devam ediyor"

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir