Görüş Bildir

etiket Bakan Koca Açıkladı: İlaç Fiyatlarına Yüzde 26.4 Oranında Zam Yapılacak

Anasayfa > Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ilaç zam oranını yüzde 26.4 olarak açıkladı. Bakan Koca ayrıca, 'Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

DHA'nın aktardığına göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıda bu yıl ilaca gelecek zam oranı görüşüldü. Görüşme sonrası Bakan Koca, her yıl Şubat ayının 15’ine kadar tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması ve 5 gün içinde de bu tebliğin uygulanması gerektiğini söyledi.

"Bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaştık"

"Bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaştık"

Koca, “Sektörler özellikle geldiğimiz noktada biz bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaşmış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle Euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp bu yılki zam oranını yüzde 26.4 olarak uygulanmasını hep birlikte karar vermiş olduk” dedi.

"Bundan sonra ilaç sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyoruz"

"Bundan sonra ilaç sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyoruz"

Hastaların son birkaç haftada yer yer ilaç sorunu yaşadığını bildiklerini kaydeden Bakan Koca, “Bu çerçevede de sahada 900 denetim elemanımız aktif, devrede oldu. İdari ceza olarak kestiğimiz epey kuruluş oldu. Denetimleri devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

İlaca gelen yüksek oranda zam sosyal medyada gündem oldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
282
166
35
31
18
16
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Zam değil güncelleme, bugün İstanbul valisiyle karşılaştım 5-6 audi eskort 1-2 resmi araç, çoğu koruma 20 den fazla kişiyle ziyaretlerde bulunuyordu. Manzara... Devamını Gör

Hazırsanız Yazıyorum

Bütün fabrikaları satıp mahalleye manav açan bir devletten bahsediyoruz. Bence hala nefes alabiliyorken bu güzel günlerin keyfini çıkarın..

Mehmet Bingöl

Senin gibi bakanın Allah cezasını versin seni oraya bakan diye atanıda Allaha havale ediyorum.