Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Kılıç'tan E-Bilet Açıklaması

14PAYLAŞIM

Bakan Kılıç'tan E-Bilet Açıklaması

Bakan Kılıç'tan E-Bilet Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV'de katıldığı programda, sporda gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski ödül yönetmeliğinin doping konusunda bazı olumsuz davranışlara teşvik edici olduğunu söyledi.

Bakan Kılıç, NTV'de katıldığı programda, sporda gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Sporda elde edilecek başarının öncelikle ahlak üzerine kurulması gerektiğini anlatan Kılıç, "Size verilmiş bir yeteneğiniz varsa, bunu geliştirmeniz ve bir yarışmaya girmeniz lazım. Spordaki yarışma ahlakına, kardeşlik ve barış ruhuna uygun hareket etmeniz gerekir" dedi.

Kılıç, sporcuların doping kullanmasına dair bildikleri birkaç neden bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bunların üzerinde çalışıyoruz. Yüksek ödüller bazı olumsuz davranışlara teşvik edici olmuş. Bu noktada bir çalışma yaptık ve ödüllerin miktarını biraz aşağı çektik. İleride bunun yansıması olacak. Hepsinden önemlisi, bu bir ahlak meselesi. Çünkü antrenör, sporcu ve ailesi bunu bilmesi gerekir. Dopingin vücuda vereceği zarar sadece fiziki değildir. Ruhi olarak da sıkıntıya sokabiliyor. Sporcularımızı eğiten antrenörlerde de hatalar oldu."

Bakan Kılıç, sporcunun bilmediği bir gıdayı dahi tüketmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Yarışma içindeyken rakibimizin kullanabileceği bir oyun olabilir. En önemli mesele şu; hiçbir şekilde dopingin bizim için 'aması' yok 'pardonu' yok. Sıfır tolerans. Bu bizim ortaya koyduğumuz duruş ve Başbakanımızın bize verdiği talimat, sporun temizi. Başka türlüsü bizim için kabul edilmiyor" diye konuştu.

E-bilet uygulaması

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, e-bilet uygulamasıyla ilgili çalışmanın başladığını belirtti.

"e-bilet uygulaması, olumsuz olayların engellenmesi açısından ciddi bir olay" diyen Kılıç, "Kartlar şu anda talep eden spor taraftarlarına ulaştırılıyor. Koyduğumuz tarih olan 14 Nisan'a da bağlı kalacağız. Benim ricam, spor seyircisi ve futbol seyircisi olanlar, bu kartlarla statlara girecek olan vatandaşlarımız lütfen elektronik ortam üzerinden veya gişelerden talep etsinler. Hızlı bir şekilde sayıyı arttıracağız. Tam hayata geçince vatandaş da rahat edecek" ifadelerini kullandı.

Bu uygulamayla güvenlik zaafiyetinin de önüne geçileceğini belirten Kılıç, "Önemli şey, kimin nerede olacağını bileceğiz. Vatandaşta sorumluluk içinde olması gerektiğini bilecek. e-bilet uygulaması olumsuz olayların engellenmesi açısından ciddi bir olay" değerlendirmesini yaptı.

Sporda şiddet

Bakan Kılıç, sporda yaşanan şiddet olaylarını hiçbir şekilde kabul etmediklerini ifade etti.

Kılıç, "Televizyonlara yansıyan olayları çıkartan kişiler kulüplerinin taraftarı olamazlar. Bunlar spor seyircisi falan değil. Elindeki bir kayayı sahaya atan, arabanın camı kıranlar, bunlar taraftar değil. Bunlar bildiğimiz vandal. Kimse kusura bakmasın. Bu işler, yasa dışı ve insan haklarına aykırı hareketlerdir. e-bilet bunları önleyecek bir sistem" diye konuştu.

Kulüpler yasasıyla ilgili çalışmaların iyi gittiğini belirten Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Olumsuzluklarda yargıya çok büyük görev düşüyor. Yargının da kanuna göre karar vermesi gerekiyor. Taraftar stada giriş cezası alacaksa, bunu alacak. Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki kaya hadisesi. Sahaya atılan kayanın, bir basın mensubunu, bir emniyet mensubunun veya top toplayıcı çocuğun kafasına geldiğini düşünebiliyor musunuz? Büyük derbi öncesinde araçta yapılan müdahaleler."

Şampiy10

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir