Günay: 'Nemrut Dağı'ndaki Heykelleri Taşıyabiliriz'

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Günay fena fırçaladı!

Bakan Günay fena fırçaladı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ilk olarak Eski Kahta Kalesi’nde yürütülen (Yeni Kale) restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Restorasyon çalışmaları hakkında ilgili firma yetkililerinden bilgi alan Bakan Ertuğrul Günay, metrelerce yükseklikteki kalenin üzerinden manzaranın keyfini çıkardı.

İŞÇİLİĞİ VE PROJEYİ GÖREN BAKAN SİNİRLENDİ

Bakan Günay, Arsemia’da ki ziyaretinin ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen Nemrut Dağı Adıyaman Hizmet Evi’ni inceledi. Bakan Ertuğrul Günay, hizmet evinin duvarlarına döşenen mermerlerdeki işçilik ve arızalı mermerlerin kullanıldığını görünce, müteahhit firma yetkilisini yanına çağırdı. Mermerlerin durumunu soran Bakan Günay, işçiliği beğenmediğini belirterek, hem müteahhit firma yetkilisine hem de Kültür Bakanlığı Daire Başkanı Yakup Harmanda’ya denetimlerin yetersiz olmasından dolayı fırçaladı. Duvarlara döşenen mermerlerin değiştirilmesi talimatını verdi. Hizmet evini gezen Bakan Günay, projenin bazı kısımlarını da beğenmeyerek, projenin bazı bölümlerinin değiştirilmesini istedi.

Bakan Ertuğrul Günay ve beraberindekiler Nemrut Dağı zirvesinden Malatya Hizmet evine gidecekti fakat Nemrut Dağı’na çıkılmadı. Zirveye çıkılmadığı için Bakan Günay ve beraberindekiler Malatya tarafına geçmedi.

“DÜNYA’NIN SAYGIYLA KARŞILAYACAĞI BİR KORUMA PROJESİ HAZIRLAYACAĞIZ”

Nemrut Dağı kafeterya bölümünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Eski Kahta Kalesi’nde ki restorasyon, hizmet evi, Nemrut Dağı’nda ki heykellerin korunmasıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Adıyaman eski Kahta Kalesinin restorasyon çalışmalarını gördük. Kommagene döneminde kurulmuş ve daha sonrada Memluklular tarafından kullanılmış. Kitabeler ve çeşitli mekanlar var. Oradaki çalışmalar oldukça iyi gidiyor. Bir kısmını bu yıl bir kısmını da gelecek yıl sürdüreceğiz.

Adıyaman Nemrut, Arsemia, Karakuş, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kent gibi başta Kommagene uygarlığına ait tarihi mekanlara sahip önemli illerimizden birisidir. Bizde bunları hem iyileştirmek hem de dünyaya duyurmak noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi mekanları restore etmek oldukça zor. İstediğim seviyede olmasa da son zamanlarda iyi bir ivme kazanmış durumdadır.

Son zamanlarda hem Adıyaman hem de Malatya tarafından karşılama merkeze yapıyoruz. Daha doğrusu dağın etrafındaki yapılaşmaları kaldırmaya çalışıyoruz. Eski konaklama, karşılama merkezi gelecek yaz kalkmış olacaktır. Burası festival alanı olacak. Karşılama merkezinde bazı fazla betonlaşma sorunu var; bunlarla ilgili proje sahipleriyle görüşeceğim. Doğa içinde kendisini kaybettiren karşılama merkezinden yanayım. Gelen turistler tarihi yapıları görmeden burada ne olduğunu ve burayla ilgili bilgileri görsellerle sunacağız. İmalatta ve projede bazı sıkıntılar var.

Nemrut Dağı büyük bir eser ve onu korumayla ilgili çalışma içersindeyiz. Koruma adına üniversitelerle çalışıyoruz.

Bilim adamları içersinde farklı görüşler var. Bu heykellerin müzede sergilenmesini savunun da çok sayıda bilim adamı var. Dünyada bilim adamlarının bir kısmı diyor ki arkeolojik varlıklar yerlerinde korunur, mimari varlıklar yerlerinde korunur ama anıtsal eserler müzelerde korunur. Dünyada eğer bütün arkeolojik eserler yerlerinde korunacak olsalardı bu kadar müze olmazdı. Bu müzeler niye kuruldu.

Burada çok ciddi iklim farkları var. Yapılaşmanın olduğu dönem ile bu dönem arasında iklim farkları var. Atina’da olmayan, Antalya’da olmayan bir ısı farkı var. Bu ısı farkıyla nasıl mücadele edeceğimiz konusunda hala bilim adamları bize yeterli bir şey söylemediler. Bu günden yarına acele karar vermiyoruz ama uzun vadede yerinde veya başka bir yerde, ama mutlaka aynı koşullarda aynı bölge içersinde ama mutlaka dünyanın saygıyla karşılayacağı bir koruma projesini mutlaka gerçekleştireceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde eserler korumasız bir şekilde terk edilmiyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Günay: 'Nemrut Dağı'ndaki Heykelleri Taşıyabiliriz'

Günay: 'Nemrut Dağı'ndaki Heykelleri Taşıyabiliriz'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve dünyanın 8'inci harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı'nda bulunan tanrı ve kral heykellerinin iklim değişikliklerindeki aşırı ısı farkı nedeniyle yakın bir noktada yapılacak müzeye taşınabileceğini söyledi.

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a giden Bakan Ertuğrul Günay, havaalanında Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve milletvekilleri tarafından karşılandı.

Bakan Günay ve beraberindekiler ilk olarak Kocahisar Köyü’ne gitti. Burada Kommagene Krallığı döneminde yapıldığı belirtilen Yenikale’ye yürüyerek çıkan ve kale içinde incelemelerde bulunup, bilgi alan Bakan Günay, devam eden restorasyon çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istedi. Bakan Günay ve beraberindekiler incelemelerinin ardından Damlacık Köyü’ne geçerek cuma namazını kıldı.

Namazının ardından Nemrut Dağı eteklerinde yapımı devam eden Hizmet Evi’nde incelemelerde bulunan Bakan Günay, inşaatlardaki kötü işçilik ve kullanılan malzemelerin kötü olması nedeniyle müteahhit ve görevlilere tepki gösterdi. Bakan Günay, kötü malzemenin sökülerek kalitelisiyle değiştirilmesi talimatını verdi.

TARİHİ MEKANLARI ONARMAK ÇOK ZOR
Adıyaman’ın tarihi ve kültürel geçmişi ile Türkiye için çok önemli turizm merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Bakan Ertuğrul Günay, restorasyon çalışmalarının zor olduğunu söyleyip, yavaş ilerlemesine sitem etti. Tarihi mekanların onarımının yeni yapı yapmaktan çok daha zor olduğunu vurgulayan Günay şöyle konuştu:

"Bu nedenle işler benim istediğim kadar hızlı gitmese bile devam ediyor. Hem Adıyaman hem de Malatya tarafında yeni hizmet evleri yapıyoruz. Eski evlerin yerine de festival alanları yapacağız. Yeni yapılan karşılama mekanlarında fazla betonlaşma sorunları var. Bu sorunları da daha sonra yapacağımız çalışmalarla ortadan kaldıracağız. Buraya gelenler Nemrut Dağı’na tırmanmadan önce, burada neler olduğunu, hangi dönemlere ait yapıtların olduğunu, tarihini ve genel bilgileri öğrenebilecekler. Bugün gördüğüm hem imalatta, hem de doğayla iç içe olması konusunda binada sıkıntılar var. Yerinde gördük ve bu sorunların giderilmesi için arkadaşlarla görüşeceğim. Uzun vadede Nemrut Dağı’yla ve buradaki ören yeriyle ilgili başka düşüncelerimiz var. Onları gerçekleştireceğiz."

NEMRUT DAĞI’NDAKİ HEYKELLER TAŞINABİLİR

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Günay, Nemrut Dağı’ndaki heykellerin yapılacak müzeye taşınabileceğini ifade etti. Bakan Günay, şunları söyledi: "Dünyada çok ören yeri gezdim, ancak Nemrut Dağı gibi başka bir yer yok. Bin yıl önce 2 bin 200 metre yükseklikte doğunun ve batının bütün simgeleri bir araya getirilmiş.

Burası gerçekten dünyada eşi olmayan bir yer. Buraya kültür dilinde ünit diyorlar. Burası gerçekten ünit bir eser. Buranın korunması konusunda sürekli çalışma içersindeyiz. Projeler var ve üniversitelerle çalışıyoruz. Ama halen alacağımız çok yol olduğuna inanıyorum. Buradaki heykellerin taşınması konusuna gelince; bilim adamları arasında farklı görüşler ve düşünceler var. Bu heykellerin bir müzede korunmasını savunan çok bilim adamı var.

Dünyada arkeologlar yada bilim adamlarını büyük bir kısmı eserlerin bulunduğu yerde korunmasını istiyor. Bu doğru, ama anıtsal eserler müzede korunur. Bir mimari yapı varsa bir tapınak yada yerleşim merkezi bu yerinde korunur. Ancak dünyadaki bütün arkeoloji ve antik eserler yerlerinde korunacak olsaydı bugün bu kadar müze olmazdı. Müzeler o zaman ne işe yarıyor? Burada çok ciddi iklim farkları var. Bu mekanda yapılaşmanın olduğu dönem ile bugün arasında iklim farkları var.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAntalyaAydınBilimErtuğrul GünayFestivalMalatya
Görüş Bildir