Bakan Çelik'ten Savaş Uyarısı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Çelik'ten Savaş Uyarısı

Bakan Çelik'ten Savaş Uyarısı

"Bu Ekonomik krizde para basmanın sonu 3. dünya savaşıdır."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ''ekonomik krizin para basma yoluyla çözülemeyeceğini, batılı ülkelerin bu şekilde gitmeleri durumunda, önlerine çözüm yolu olarak yeni bir savaş, belki 3. dünya savaşı seçeneği koymak durumunda kalacaklarını'' belirtti.

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın ''Dış Ekonomik İlişkilerimiz'' başlıklı oturumda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, dış ticaret müşavirlerinin yaptıkları işin çok önemli olduğunu söyledi.

Dış politikanın performansının somut başarılarını dış ticaret müşavirliklerinin yürüttüğü faaliyetlerin temsil ettiğini kaydeden Çelik, müşavirlere seslenerek, ''Eğer sizin ürettiğiniz faaliyetler olmasa bütün bu çerçeve içerisinde ortaya konulan dış politika faaliyeti sadece bir fantezi ve teori olarak kalır'' dedi.

Türkiye'nin dünya arenasında artık sözü dinlenen bir ülke haline geldiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''Dün aynı imkanlara sahipken, aynı devlet mekanizmasına sahipken Somali'ye sahip çıkamıyorduk, Bosna'ya sahip çıkamıyorduk, dünyanın başka yerlerine sahip çıkamıyorduk. Dış politika perspektifini somut sonuçlara ulaştıran dış ticaret temsilcilerimiz sayesinde bugün artık Somali gibi ülkeleri restore ediyoruz, bütün dünyada imar faaliyetleri yürütüyoruz.

2002 ile 2005 arasında yaşadığım bir değişikliği sizinle paylaşmak istiyorum; büyük devletlerin devlet başkanları eski bir alışkanlıkla Türkiye'yi aradıkları zaman, Türkiye'ye daha çok ne yapması gerektiğini anlatan bir dil kullanırlardı. Tabii ki bu dile hükümetimiz, partimiz itiraz edip eşitlikçi bir dil kurmaya çalışıyordu. Peki bu eşitlikçi dil nasıl kuruldu? Bir ticari güç haline gelmemizden sonra Türkiye artık onlar açısından dikkate alınması gereken, eşit muhatap olarak konuşulması gereken bir ülke haline geldi. Bu somut kazanımları elde ettikten sonra Türkiye ile eşit bir dil kurmaya başladılar. Arkasından son 3 yılda benim bir söylem değişikliği olarak tespit ettiğim bir şey var; artık öyle bir aşamaya geldik ki Türkiye ile konuşurken o eşit dil ilişkisi tersine döndü. Artık Türkiye'ye (Ne yapalım?) diye soruyorlar. İşte ABD Başkanı Sayın Başbakanımızı aradığı zaman Arap Baharı'yla ilgili olarak (Ne yapalım?) diye arıyor.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriÖmer ÇelikSavaş
Görüş Bildir